A francia mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint a paradicsom levélgöndörödés újdelhi vírus (Tomato leaf curl New Delhi virus, ToLCNDV) a spanyol, az olasz, a görög és a portugál észlelés után most Franciaországban is terjedni kezdett. Fóliás cukkiniállományokban azonosították Okcitánia és a Provence-Alpes-Côte-d'Azur térségekben. A vírust Európában a cukkini-, uborka-, és sárgadinnyeállományok kórokozójaként tartják számon, míg Indiában a paradicsomtermesztésben is gondot okozhat.

ToLCNDV vírust észleltek a dél-franciaországi cukkinitermesztők, a mezőgazdasági minisztérium közleménye szerint a más országokban már terjedő paradicsom levélpödrődés újdelhi vírust fedezték fel - írta a Magyar Mezőgazdaság. A kórokozót most négy cukkiniparcella (3 Okcitániában és 1 Provence-Alpes-Côte-d'Azur térségben) növényein azonosították. Az esetek kizárólag vetőmagtermesztő üzemekben fordultak elő. Ezek a cégek a vetőmagokat még nem a kiskereskedelmi forgalomba szánták. A gyanús levéltünetek miatt a szakminisztérium térségi növényvédelmi szolgálatának szakemberei mintákat vettek a növényekről a kórokozó azonosítására. A paradicsom levélgöndörödés újdelhi vírus ugyanis karantén kórokozó, amelynek megjelenését kötelező jelenteni.

A paradicsom levélgöndörödés újdelhi vírus Franciaországban is megjelent: egyelőre vetőmagüzemekben találták meg a kórokozót - Fotó: Magro.hu, CSZS, Szentes, illusztráció

Így állítanák meg a betegség terjedését a franciák

Az uniós növényegészségügyi előírásoknak megfelelően szigorú higiéniai intézkedéseket hoztak, hogy megakadályozzák a kórokozó esetleges továbbvitelét a növényápoló eszközökkel, vagy a vírusvektor Bemisia tabaci dohány molytetűvel. A fertőzött állományt az állami szakszolgálat felügyeletével megsemmisítik. Azt is vizsgálják, hogy a kórokozó hogyan kerülhetett az állományokba, a következő termesztési idényben pedig még körültekintőbben járnak el az esetleges fertőzés megakadályozására. A hírrel kapcsolatban megkérdezett hazai virológus megerősítette azt az információt, hogy a geminivírusok, amely csoportba a ToLCNDV is tartozik, délszaki vektorokkal érkeznek. Egyelőre ezt a vírust nem találták meg hazánkban, rokon fajt azonban már Magyarországon is kimutattak uborkán és paradicsomon - írták.

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás