Magyarországon az idén 62 ezer hektár szőlőtermő területről összesen 550 ezer tonna termést takarítottak be a szőlősgazdák, a hektáronkénti termésátlag másfélszerese volt a tavalyinak. Az előző évi 2,8 millió hektoliterrel szemben az idei rekordtermésből akár 3,8 millió hektoliter bor kerülhet a pincékbe, amekkora mennyiségre évek óta nem volt példa. A belföldön termelt és belföldön értékesített oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott fehérborok feldolgozói értékesítési ára 19,4 ezer forint volt hektoliterenként 2018 októberében. A vörös- és rozéborok közül a földrajzi jelzés nélküli borokat hektoliterenként csaknem 22 ezer forintért, az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel ellátott borokat 29,4 ezer forint/hektoliter áron értékesítették az év tizedik hónapjában.
Az idei rekordtermésből akár 3,8 millió hektoliter bor kerülhet a pincékbe (Fotó: Pixabay, chris18769)
Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott borok közül a tokaji fehérborok belföldi értékesítési átlagára 80,8 ezer forint volt hektoliterenként 2018 októberében. Az oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott vörös- és rozéborok közül az egri borokat 44,4 ezer forint/hektoliter, a villányi borokat 69,3 ezer forint/hektoliter átlagáron értékesítették. A KSH adatai szerint Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege (gyöngyöző bor és pezsgő nélkül) mind mennyiségben, mind értékben pozitív volt 2018. január–augusztus között, mennyiségben több mint kétszeresére nőtt, értékben pedig 60 százalékkal emelkedett az előző év hasonló időszakához viszonyítva. A borexport mennyiségben 64 százalékkal 630 ezer hektoliterre bővült, értékben 41 százalékkal 18 milliárd forintra emelkedett. A külpiacon értékesített mennyiség nagyobb hányadát (61 százalék) a lédig borok tették ki. A palackos borok kiszállítása 21 százalékkal 195 ezer hektoliterre, a kivitel értéke 18 százalékkal csaknem 10 milliárd forintra emelkedett egy év alatt. A lédig borok kiszállított mennyisége és a kivitel értéke is csaknem a kétszeresére nőtt: 435 ezer hektoliterre, illetve közel 8 milliárd forintra emelkedett a megfigyelt időszakban. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok voltak a keresettebbek, a kivitel 83 százalékát tették ki a vizsgált időszakban. Magyarország borimportja 70 százalékkal 35,4 ezer hektoliterre csökkent 2018 első nyolc hónapjában az előző év azonos időszakához képest. Az import 93 százaléka palackos, a többi lédig kiszerelésű volt. A palackozott borok behozatala 23 százalékkal csaknem 33 ezer hektoliterre nőtt, míg a lédig boroké 97 százalékkal 2,6 ezer hektoliterre csökkent a megfigyelt időszakban. A palackos és a lédig kiszerelésű borok behozatalának összértéke 2 milliárd forint volt, 28 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A palackos borok behozatalának értéke 18 százalékkal emelkedett, míg a lédig boroké 93 százalékkal csökkent. Magyarország pezsgőexportja az egy évvel korábbinál csaknem 20 százalékkal volt több (38 ezer hektoliter) a 2018. január–augusztus közötti időszakban, az ebből származó bevétel 13 százalékkal emelkedett. A pezsgőimport csaknem 14 ezer hektolitert tett ki a vizsgált időszakban, 6 százalékkal csökkent, míg értéke 11 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Forrás: AKI

Megosztás

További híreink

Az autósok lesznek a jövő évi adóemelések egyik legnagyobb vesztesei

2024.11.22.

A kormány által benyújtott adótörvény-módosítások alapján jövőre több, az autósokat érintő adó is emelkedik, az infláció mértékéhez igazodva.

Tudja mik azok a kunhalmok és miért, mitől kell azokat megvédeni?

2024.11.22.

A kunhalmok megóvása és népszerűsítése csak akkor lehet sikeres, ha a helyi közösségek is felelősséget vállalnak ezekért a természeti és kulturális értékekért.

Meddig marad velünk a hó?

2024.11.22.

Az előttünk álló három napban változó időjárás várható: pénteken borult, csapadékos idő után estétől fokozatosan csökken a felhőzet, szombaton többnyire napos, helyenként hózáporos idő várható élénk széllel, vasárnap pedig délen naposabb, északon felhősebb, de jellemzően csapadékmentes lesz az idő.

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás