Az elmúlt 40 évben nem tapasztaltak hasonló válságot a gazdák a zöldség- és gyümölcstermelők európai egyesülete, a PROFEL szerint. Mivel az aszály júliusban is tartott, ezért a zöldségfélék hozama drámaian csökkent. A zöldségtermesztés helyzete Franciaországban, Belgiumban, Hollandiában, Németországban, az Egyesült Királyságban, Lengyelországban - és Magyarországon a legsúlyosabb. Az Agrárszektor portál az euractiv.com-ra hivatkozva írt a témáról, ezt az anyagot szemléztük. Az európai zöldség- és gyümölcstermelőket tömörítő PROFEL szerint a fagyasztott és konzervipari célra szánt zöldségfélék érintettek a legjobban az aszálykár következményei miatt. Az Agrárszektor megjegyzi, hogy Magyarországon a csemegekukorica a legfőbb ilyen felhasználásra termelt árunövény, amelyet jellemzően öntözött körülmények között állítanak elő. A légköri aszály viszont kedvezőtlenül befolyásolja a csövek termékenyülését.
Nagy bajban van a zöldségtermesztés Európa több országában, így hazánkban is
A várttól eltérő ütemben érkező konzervipari termékek nehéz helyzetbe hozzák a gyárakat is, mert a kisebb előállított mennyiségre így magasabb gyártási költség tevődik rá. Ezt azonban nem lehet az árérzékeny fogyasztók felé érvényesíteni. Mindebből az következik, hogy a beszállító gazdák járhatnak rosszul. A nyomott ár azzal indokolható, hogy nem akkor, nem annyit és nem olyan minőségben szállított az áruból, ahogy azt a megállapodásban előre rögzítették.
Bab és borsó - a legrosszabb helyzetben
A PROFEL a legnagyobb hozamveszteségeket a bab és borsó termésében valószínűsíti: a kiesés 20-50 százalékos lehet. Ebben a két kultúrában egymás után ez a harmadik nehéz év. A tavaszi szárazságban virágzó borsót és a júliusi viharoktól megtépett babot komoly károk érték. A hagymatermés 15-50 százalékkal lett kevesebb, mint egy átlagos eredményű évben. A cukkini és a spenót is rosszul termett, a hollandok pedig a gyenge krumplitermés miatt izgulhatnak. A másodvetésű termények pedig sok helyen ki sem keltek a szárazságban.
Enyhítettek a zöldítés követelményein
Az EU Bizottság a kontinenst sújtó aszály miatt felmentést adott a zöldítési követelmények teljesítése alól a gazdáknak. Továbbá engedélyezte a területalapú, illetve vidékfejlesztési pénzek magasabb összegű előlegének kifizetését is - írta az Agrárszektor cikke.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás