A tapasztalt gazdálkodók vallják, extrém évben az olcsó nitrogénműtrágyával a kereskedőn kívül senki sem fog jól járni. Nitrogénmegőrző technológia nélkül ugyanis az egyszerű ammónia forma elillan, mire a tavaszi fagyok után a jó idővel újra életre kelnének a növények, a nitrát nitrogén pedig épp akkorra mosódik ki, mire a kiéhezett állomány felvenné a hatóanyagot. Nincs más út, mint a szabályozott tápanyag-leadású termékek alkalmazása, hiszen ahogy azt a Mezőzombor térségében gazdálkodó Ungvárszky Tibor is hangsúlyozza: „ebben a technológia valamennyire kiváltja az égieket is”, elég ugyanis egyetlen bemosócsapadék, és minden adott a zöldtömeg erőteljes növekedéséhez.

A Borsod-Abaúj-Zemplén megyében szántóföldi klasszikusokkal dolgozó gazda szerint a hosszú hatástartam mellett már csak egyetlen dologról nem szabad megfeledkezni a szép terméshez, az pedig a kén. Náluk épp ezért alapvetés a tápanyag-gazdálkodás terén az IKR Agrár Kft. kínálatából az Ensin (26% nitrogén, 13% kén), ezzel ugyanis „két legyet üthetünk egy csapásra” 2-3 hónapig.

A problémás talajok megtanították: a jobb technológia képes ellensúlyozni a körülményeket

Ungvárszky Tibor egy véletlennek köszönhetően került a mezőgazdaságba a Szerencsi Cukorgyárban dolgozva az 1980-as évek végén. A gyár ugyanis a feldolgozás után kibővítette a tevékenységét szolgáltatással, termeltetéssel is, a munkákat pedig a vetéstől a betakarításig a dolgozók között osztották szét. A gazda meglátása szerint szerencsés véletlen volt ez, hiszen így talált vissza a régi családi hivatáshoz, ami máig kitölti a napjait.

Ungvárszky Tibor

„Apám gépész volt, a föld szeretete adott volt a családunkban, azonban én először más területen dolgoztam. Mezőzombor térségében a családunk 30 hektáros területet kapott vissza a kárpótlás idején, ami az évek alatt gyarapodott. Egész életemben szerettem a természetben lenni, így 1996-ban főállásban kezdtem el gazdálkodni a családdal. A jelenleg 130 hektáros területet feleségemmel, lányommal művelem meg a mai napig, amelyek zöme a szerencsi térségben található, átlagosan 7-27 aranykoronás értéket képviselve. A barna erdőségi talajtól a középkötött réti talajon át a szikes részekig minden előfordul, az Arany-féle kötöttség így 41-67 között váltakozik. A fő kultúrákat a búza, repce, napraforgó, kukorica jelenti, ezeknél, ha inputanyagokról van szó, a kezdetek óta stabil pontot jelent számunkra az IKR Agrár helyi telephelye.”

A rosszabb adottságú földterületekkel a gazdálkodó szerint művelés és tápanyag-utánpótlás terén mindig volt kihívás, azonban az egyre kiszámíthatatlanabb időjárást látva volt mindennek előnye is. Idejekorán megszokták ugyanis, hogy olyan jobb technológiákat keressenek, amelyek ellensúlyozzák a hátrányokat.

Világéletemben azt vallottam, hogy a rossz földeket is lehet sikeresen művelni, csak megfelelő hozzáállásra és jó termékekre lesz szükségünk hozzá. Hosszú évek óta forgatás nélküli technológiát folytatok, talajlazítót, kultivátort majd hengert használva a táblákon, a szármaradványt pedig mind visszadolgozom a talajokba. 10 évvel ezelőtt belevágtam a baktériumtrágyázásba, olyan talajkondicionálókkal vegyesen, mint az Amalgerol. Csodákat tett még a szikes földekkel is. Mikor láttam, hogy megjelennek a földigiliszták, beindul a talajélet, tudtam, hogy jó úton járok. Ugyanazért használunk jobb műtrágya-technológiát is, úgy növeli ugyanis a terméskilátásokat, hogy mostoha viszonyok között is kisebb a tápanyagveszteség kockázata.”

Az Ensin prémium kénes műtrágyával kisebb az extrém időjárás okozta kockázat

Kevés munkáskéz, egyre kevesebb tavaszi eső – Ungvárszky Tibort elmondása szerint ez a két probléma terelte az Ensin kénes műtrágya felé évekkel ezelőtt. A tápanyagpótlásra a mennyiségre, minőségre és jó terméshez ugyanis szükség van, de ahhoz, hogy ez a talajba kerüljön, nagy biztonsággal csak tél végén akad elég csapadék.

Az elmúlt 2-3 évben tavasszal csak az utolsó fagyok után volt elég nedvesség a földben, hogy hasznosuljanak a tápanyagok. Hiába vásároltam volna olcsóbb nitrogénműtrágyát, ha az kétszer-háromszor kellett volna kijuttatni a tenyészidőszak alatt, akkor csak pocsékba ment volna, mert eső nélkül felszívja a nap és elfújja a szél. Az Ensinre azért figyeltem fel, mert ezzel a műtrágyával ezt a problémát végre elfelejthettem.

A búzában próbáltam ki, utána következett a napraforgó, majd a repce, végül a kukoricába is kijuttattam. Búza és repce estében felülkezeléshez 300-400 kg/ha mennyiségben alkalmazom, a búzában a bokrosító hengerezéssel egymenetben kijuttatva, a napraforgó és kukorica estében vetéssel egymenetben kerül ki a táblákra 250-300 kg/ha dózisban. A fejlődési fázisoknak megfelelő makro- és mikroelem-tartalmú, az IKR Agrár kínálatában elérhető lombtrágyákkal még megtámogatom a növényeket, amelyek így szépen fejlődnek a megfelelő növényvédelem mellett. Normál évjáratban búzából malmi vagy javító minőségben 6 t/ha körüli eredményekkel, napraforgóban 3,5-4 t/ha üzemi eredménnyel, míg kukoricában 10 t/ha eredmény körül szoktam termést betakarítani. Az Ensinben található nitrifikációgátlóval a növények kiegyensúlyozottan növekednek az állandó nitrogénhatásnak köszönhetően, ami meg is látszik a beltartalmi értékeknél.”

A gyakorlati tapasztatalatokból származó előnyök listáját Hutter Ádám, az Ensin műtrágyák forgalmazásával foglalkozó IKR Agrár Kft. szerencsi műtrágyaüzemének vezetője egy fontos szemponttal egészíti ki: ezek a tápanyagok épp olyan plusz megtérülést biztosíthatnak a gazdáknak, mint a precíziós gazdálkodás, azonban sokkal rövidebb idő alatt!

Az agráriumban nincs talán jobban felkapott téma, mint precíziós gazdálkodás, amelynek fő gondolata, hogy egy plusz beruházásért cserében olyan technológiákkal folytatjuk tovább a termelőmunkát, ami a jövőben biztosan megtérül. Fontos látniuk a termelőknek, hogy a XXI. századi szemlélettel megalkotott tápanyagok is ugyanígy működnek, de drámaian lerövidítik azt az időt, amíg a technológia pluszt hoz. Az Ensin esetében ezt adja meg a kétféle nitrifikációgátlóval biztosított retard hatás a tápanyag-feltáródásban, aminek hála egyenletesen érhető el a nitrogénhatóanyag a vegetatív növekedéshez a kén társaságában a növényeknek. Az Ensin esetében lényeges, hogy a német piacra tervezett prémium minőségű termékről beszélünk, amely a kommersz kénes műtrágyákhoz mérten talajsavanyító hatás nélkül, heves esőknek is ellenálló formában táplálja a növényeket. A kiváló vízoldékonyságnak köszönhetően a termék már minimális nedvesség hatására aktiválódik a talajban. Nem véletlen, hogy a nyugati gazdaságokban nemcsak a gabonák és olajnövények, hanem valamennyi kultúra termesztését is ma már kénes nitrogénműtrágyákkal végzik. A levélanalízisek ugyanis rendre kimutatták, hogy ez a minőségjavító tápelem hiányzik a talajinkból. Az Ensin alkalmazásra ezért megéri áttérni a tápanyag-gazdálkodásban” – összegzi a tudnivalókat Hutter Ádám.

Partnerség az IKR Agrárral – közös cél, hogy a magyar termelők élni tudjanak a jobb műtrágyákkal

Az IKR Agrár Kft-nél a sikert a termelőkkel közös ügynek tekintik, ezért a mostani piaci környezetben akár utófinanszírozott formában is kiszolgálják a partnereket stabil raktárkészletükre támaszkodva.

„A termelési költségek nőttek, a terménypiacon egy erős árleszorító hatás érvényesült, ezekre reagálva próbáltunk minden lehetőséget megragadni a velünk dolgozó gazdák támogatására. Ma rendkívül gyorsan kell döntést hozni, és a jó döntés a tápanyagok terén nem feltétlenül a legolcsóbb terméket jelenti, hanem azt a technológiát, amivel a termelő élni tud a jobb eredményekért. Az IKR Agrárnál adott az a logisztika, kapacitás, hogy akár nagy tételben is ott legyen a tápanyag a földeken, amikor az életmentő esők megérkeznek. Nagyon kevés a piacon az olyan cég, aki képes lenne ehhez ennyi gazdálkodónak akár termelésfinanszírozással, akár raktárkészlettel stabil hátteret biztosítani, de az IKR Agrárt választva ez adott a mezőgazdaságban dolgozóknak.”

Csúcstermés reális ráfordítással? Válassza az IKR Agrár kénes műtrágyákat! Személyre szabott ajánlatokért forduljon az IKR Agrár területileg illetékes értékesítőihez, amihez kattintson ide!

(x)

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás