Továbbra sem egységes itthon a glifozáttartalmú szerek megítélése. A méhészek a korlátozását szeretnék, míg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara osztályelnöke szerint hazánkban nem olyan mértékű a vegyszer használata, hogy az gondot okozna a hasznos rovaroknak. A méhpusztulás viszont egyesek szerint összefüggésbe hozható a vegyszerrel. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara írt a témáról, ezt az anyagot szemléztük. A glifozátról eddig az terjedt el, hogy nem okoz problémát az állatvilágban. De egy új tanulmány szerint a hatóanyag elváltozást okoz a rovarok bélrendszerében. A vegyszer betiltása már az unió napirendjén is szerepelt. De végül 5 évvel meghosszabbították még a használati engedélyét – mondta az Inforádiónak Bross Péter, az Országos Magyar Méhészeti Egyesület elnöke. A szakember hozzátette, hogy nem csupán gyomirtásra, hanem termények szárítására is használják. A nagy mennyiségű felhasználás miatt a glifozát pedig a talajban halmozódik fel, a méhek szervezetébe talaj- és pangó vizek ivásával kerülhet be.
A magyar méhpusztulás és a glifozát összefüggéséről eltérően vélekednek
A méhcsaládok számának csökkenése világméretű jelenség
Az állomány pusztulása pedig összefügghet a nagyüzemi mezőgazdaságban használt növényvédő szerekkel és a klímaváltozással. Egy termelői évben többször, több hullámban gyengülnek meg érthetetlen okok miatt a méhcsaládjaink. Egyelőre nem találták meg a felelős hatóanyagot. A vizsgálatok megerősítették a korábbi gyanút, miszerint komplex hatásmechanizmus áll a háttérben – mondta. Petőházi Tamás, Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szántóföldi növénytermesztési osztályának elnöke az Inforádiónak elmondta, hogy Magyarországon a nyugati-európai glifozát-felhasználásnak csupán töredéke valósul meg. Hozzátette, hogy a hatóanyag 2022-ig szabad felhasználású szer az Unióban. Ráadásul szerinte, mivel a többi növényvédő szer szelektív, ezért a glifozát helyettesítése csak nagyobb környezeti terhelés mellett lenne lehetséges. Petőházi Tamás ezért abban bízik, hogy 2022 után is engedélyezik majd a vegyszer használatát. Mi nem tapasztaltunk vele olyan problémát, ami miatt ki kellene zárni a felhasználható termékek közül a glifozáttartalmú szereket - mondta.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás