Ez lesz az EU-s agrárpénzekkel az új Közös Agrárpolitika elfogadásának csúszása miatt
Nagy a bizonytalanság az új Közös Agrárpolitika elfogadása körül az Európai Unióban. A tét hatalmas, mivel a KAP évente több 100 milliárd forint támogatást jelent a magyar gazdák számára. Bori Tamás, az Európai Bizottság Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Főigazgatósága (DG AGRI) Közvetlen Kifizetések Igazgatóságának munkatársa osztott meg részleteket az új KAP elfogadásának várható menetrendjéről egy siófoki szakmai konferencián.
Bori Tamás, a Portfolio Agrárszektor 2019 konferencián kitért arra, hogy az eredeti tervek szerint az új KAP 2021. január 1-jén lépett volna életbe, amihez az szükséges, hogy a 2019-es év végére az Európai Parlament elfogadja a közös költségvetést. Így 2020-ban már csak a végrehajtási jogszabályokról kellett volna dönteni. Az új KAP azonban óriási vitát generált mind az unió jogalkotó szervei, mind a szakbizottságai között. Az Európai Parlamentben 10 ezernél is több módosító javaslatot nyújtottak be, amelyek mindegyikét meg kellett tárgyalni. Bori Tamás szerint már a 2019. májusi európai parlamenti választások előtt látszott, hogy idén nem lesz megállapodás az új KAP ügyében. Ezért az Európai Parlament Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Bizottsága (COMAGRI) áprilisban közzétett egy riportot a projektről, amely alapján az új parlament folytathatta a munkáját.
A reform jelenlegi állása alapján nem tartható az eredeti ütemterv, ezért az Európai Bizottság 2019. október 31-én egy átmeneti intézkedéscsomagot terjesztett elő, amelynek a vitája már tart – mondta Bori Tamás. Az Európai Bizottság egy egyéves átmeneti időszakot javasolt, amellyel kapcsolatban két, erre az időszakra vonatkozó jogszabályt is előterjesztettek.
Hirdetés
A 2021-es átmeneti évre vonatkozó szabályozási javaslat főbb elemei:
- A jelenlegi érvényben levő szabályok alapján a megfelelő pénzügyi keretek biztosítása.
- A közvetlen kifizetések és piaci intézkedések folytatása, az első és második pillér közötti pénzügyi rugalmasság fenntartásával.
- A vidékfejlesztési programok folytatása, esetenként új megoldásokkal.
A vidékfejlesztés kapcsán a következő lépések várhatók nagy bizonyossággal:
- A tagállamok 2021. december 31-ig meghosszabbíthatják az aktuális vidékfejlesztési programjukat.
- Ahol nincs programhosszabbítás, ott a 2021-es évre leosztott pénzügyi keret arányosan hozzáadódik a 2022-2027 -es pénzügyi kerethez.
- 2021-ben új, többéves kötelezettségvállalások köthetőek, de csak rövidebb, legfeljebb 3 éves időszakra.
- A korábbi programozási időszakból származó kötelezettségvállalások továbbvitele a KAP Stratégiai Tervbe.
- Jó esetben 2020 nyarán elfogadják az átmeneti időszakra benyújtott jogszabályokat, 2020 végére a végrehajtási szabályokat is, 2021 végére pedig véget érhet az átmeneti időszak.
A teljes cikket itt lehet elolvasni.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés