Ez nem hiányzott mikulás és karácsony előtt: durván drágulnak az édességek
A Magyar Édességgyártók Szövetsége karácsony előtti sajtótájékoztatóján az édességpiac jelentős áremelkedésekről számoltak be. Az elemzői várakozások ellenére ugyanis, a kakaó világpiaci ára nem stabilizálódott, sőt, a fuvarozási díjak és a munkabérek növekedése tovább drágítja a termékeket. Az ünnepi időszakban az árak növekedése a vásárlói szokásokban is érezteti hatását.
Csökkenő mennyiség, növekvő árak
A középkategóriás szaloncukrok ára idén 5 500-7 000 forint között mozog, míg a prémium termékek 13 000-16 500 forintba kerülnek. Sánta Sándor, a szövetség elnöke szerint az édességpiac jelentős dráguláson ment keresztül: a csokoládé ára 10, a cukoré pedig 50 százalékkal emelkedett az utolsó negyedévben. Bár a tavalyi 900 tonna csokimikulás helyett idén 850 tonnára számítanak, a termékek magasabb árai miatt a bevétel így is elérheti a 8 milliárd forintot. A karácsonyi időszak szaloncukor-forgalma pedig várhatóan megközelíti a 20 milliárd forintot. Összességében az édességek decemberi forgalma 50 milliárd forintra becsülhető.
Az édességpiac új trendjei
A 2024-es év újdonságai közé tartoznak a különleges ízvilágú és turbófigurás termékek, például a karamellás és rizspelyhes mikulások, valamint a 3D technológiával készült édességek. Bár egyre több mentes édesség jelenik meg a piacon, a fogyasztók körében ezek továbbra is kevésbé népszerűek. Sánta Sándor szerint a sajátmárkás termékek előretörése mellett nő az igény a kisebb kiszerelésekre és a házi készítésű édességekre is.
Emelkedő költségek nyomása alatt
A termelési költségek növekedését a munkabérek 12,5 százalékos emelkedése, a logisztika és fuvarozás 18 százalékos drágulása, valamint a csomagolóanyagok árának jelentős emelkedése okozta. Sánta Sándor szerint a minőség továbbra is kiemelt fontosságú, és a gyártók továbbra is igyekeznek a fogyasztói igényekhez igazodni.
Folyamatosan emelkedő kakaóárak
A kakaó világpiaci ára az elmúlt időszakban jelentősen megugrott: a korábbi években megszokott 2 ezer dolláros tonnánkénti ár helyett idén tavaszra 10-12 ezer dollárra nőtt, és jelenleg is 8 ezer dollár körüli szinten mozog. Az árak tartós növekedése miatt hosszú távon sem számíthatunk az édességek árának csökkenésére.
Melyik szaloncukor lett a legjobb?
Az Év Szaloncukra díjat idén a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukra nyerte el. A gyulai Kézműves Cukrászda Bailey’s kávés szaloncukra lett a második, míg a harmadik helyet a Sulyán Cukrászda egyik terméke szerezte meg. A különböző kategóriákban idén is számos újdonság versenyzett, köztük a sós karamellás, alkoholos italok és desszertek ihlette szaloncukrok.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO
A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.
Újdonságok a Pioneer® napraforgó-vetőmag kínálatában
A Pioneer® napraforgóvetőmag-portfólió 7-9 hibridből áll össze évről-évre, a gazdálkodói igényekre reagálva. A 2025-ös vetési szezonra 3 teljesen új hibrid áll a hazai termelők rendelkezésére, amely jelentős arány a Pioneer® hibridek számát figyelembe véve. Ezek a linolsavas P64LE280, a magas olajsavas P64HE188 és a szintén magas olajsavas P64HP630 hibridek. Mindezek említést érdemel még a P64LE185 hibrid, amely 2024-ben egy lépésben vált a legnagyobb zsákszámban értékesített Pioneer® napraforgóvá a vállalatunk értékesítési számait figyelembe véve, sikeresen váltva a méltán népszerű nagy elődöt, a P64LE25-öt.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 94 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés