A táplálkozás a magas vérnyomás kiemelten fontos kockázati tényezője. Például a lazac és a citrusfélék (így a citrom) jó ételek, ha valakinek magas vérnyomással kell megküzdenie. A jobb egészség érdekében érdemes beépítenie mindenkinek ezeket az élelmiszereket az étrendjébe. Létezik a másik véglet is: ha jót akar magának valaki, nagy ívben el kell kerülnie az ártalmas ételek fogyasztását.

A hipertónia, vagyis a magas vérnyomás idővel alakul ki különböző kockázati tényezők, többek között a genetika, az életkor, a stressz, a mozgáshiány vagy a magas sófogyasztás következtében. Bár leginkább az idősebb felnőttek körében fordul elő, korántsem immunisak a fiatalok sem a magas vérnyomással szemben.

Minden negyedik 20 és 44 év közötti embernek magas a vérnyomása, ami magasabb kockázatot jelent az olyan súlyos egészségügyi állapotok kialakulására, mint a szívroham vagy a stroke. (Fotó: Pixabay)

Minden negyedik embernek magas a vérnyomása

A Centers for Disease Control and Prevention szerint minden negyedik 20 és 44 év közötti embernek magas a vérnyomása, ami magasabb kockázatot jelent az olyan súlyos egészségügyi állapotok kialakulására, mint a szívroham vagy a stroke. 

Magas vérnyomásnak számít a 130-as vagy annál magasabb szisztolés nyomás (mekkora nyomást gyakorol a vér az artériák falára, amikor a szíve ver), illetve a 80-as vagy annál magasabb diasztolés nyomás. Fontos, hogy tájékozott maradjon a vérnyomásával kapcsolatban, és magas vérnyomás esetén forduljon kezelőorvosához. A vényköteles gyógyszerek segíthetnek a szabályozásában, de egészséges életmóddal és táplálóbb étrenddel természetes módon is csökkenthető a vérnyomás.

Íme, hétféle étel, amelyet érdemes beépítenie az étkezéseibe, hogy segítsen a magas vérnyomás szabályozásában.

A legjobb élelmiszerek a magas vérnyomáshoz

Íme a kedvenc legjobb ételeink, amelyekkel kordában tarthatja a vérnyomását.

Gyümölcsök

Zöldségek

Tejtermékek

Diófélék és magvak (pisztácia, sózatlan napraforgómag, lenmag, tökmag)

Fehérje (a sovány marhahús, a sertéshús, a csirke és a zsíros halak)

Étcsokoládé

Extra szűz olívaolaj

Ezek a kerülendő élelmiszerek

Nátriumtartalmúak: (fűszerek, szószok, szalonna, kolbász, csemegehúsok, konzervek, például levesek és zöldségek, valamint a csomagolt vagy mikrózható ételek)

Sült ételek (vörös húsok: a marhahús vörös húsforrás, szemben a sertéshússal, a bárány, a borjú, az őz és a kecske húsával).

Alkohol és koffein

Az angol forrás a következő figyelmeztetéssel fejeződik be: „A cikkben szereplő információk kizárólag oktatási és tájékoztatási célokat szolgálnak, és nem minősülnek egészségügyi vagy orvosi tanácsadásnak. Mindig forduljon orvoshoz vagy más szakképzett egészségügyi szolgáltatóhoz bármilyen egészségügyi állapottal vagy egészségügyi célkitűzéssel kapcsolatos kérdéssel kapcsolatban.”

(Forrás: cnet.com)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás