Összesen 45 őszi búzafajtát teszteltek az ország 10 különböző pontján a Gabonatermesztők Országos Szövetsége, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács posztregisztrációs kísérletében. Az eredményekről egy összefoglaló kiadvány is készült, mi ebből szemezgettük ki a legjobb szemtermést hozó, és a legnagyobb nyersfehérje-tartalommal végző búzafajtákat. A korai éréscsoport élén a Hyfi, Basilio és a Princessz található.

Tizenkettedik alkalommal szervezte meg az őszi búza posztregisztrációs kísérleteket a Gabonatermesztők Országos Szövetsége és a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács. Ennek célja, hogy hasznosítható, objektív információt adjanak a búzafajták képességeiről a gazdáknak. A kísérletek felügyeletét és a végrehajtással kapcsolatos feladatokat ebben az évben is a Fajtakísérleti Innovációs Tanács (FIT) látta el. A FIT önálló tevékenységét a gabonatermelők, a vetőmag-előállítók, a -kereskedők és -feldolgozók egyetértésével, valamint a magyar mezőgazdaság fejlődését fontosnak tartó civil szakmai szervezetek erkölcsi és anyagi támogatásával végzi.

A fajtakísérletekből kiderült, hogy a 45 vizsgált tételből melyek voltak a legjobban termő őszi búzafajták - képünk Mezőfalván készült, a bemutató fajtasoron

2018 őszén összesen 10 helyszínen - Mosonmagyaróváron, Szombathelyen, Jászboldogházán, Tordason, Szarvason, Iregszemcsén, Eszterágpusztán, Székkutason, Újfehértón és Gyulatanyán - 45 búzafajtát vetettek el kisparcellás összehasonlító kísérletekben a Nébih szakembereinek segítségével. Minden fajtát 550 csíra/m2-es vetőmagnormával vetettek el. A kísérletsorozat fajtáit idén ismét 2 éréscsoportra bontva állították be. A 10 kísérleti helyszín mellett Mezőfalván egy bemutató fajtasort is elvetettek, melyet a NAK Szántóföldi napok keretében mutattak be.

Az elemzéshez 10 hely terméseredményeit, illetve – Iregszemcse és Mosonmagyaróvár kivételével - minőségvizsgálati adatait használták fel. A beltartalmi vizsgálatok közül a szakemberek a nyersfehérje-, sikér- és nedvességtartalmat gyorsvizsgálattal mérték, 3 jó minőséget adó termőhely esetében pedig alveográfos vizsgálatokat végeztek. A kísérletek eredményeiről készült összefoglaló kiadványt itt lehet elérni.

A korai őszi búzafajták legjobbjai

A minősített őszi búzafajták korai érésű csoportjának legnagyobb termését a Hyfi hozta hektáronkénti 8,12 tonnával, a Saaten-Union Hungária Kft. malmi búzája 93 centiméteres szalmamagasságot és 39,3 gramm ezerszemtömeget mutatott. A második az Isterra Magyarország Kft. Basilio fajtája lett 8,11 t/ha eredménnyel, a harmadik helyen pedig 8,04 t/ha szemmennyiséggel az Agromag Kft. Princessz fajtája végzett. A nyersfehérje-tartalom első helyezettje a korai érésű csoportban a Gabonakutató Nonprofit Kft. fajtája, a GK Békés lett 14,9 százalékos átlaggal.

Így zártak a középérésű fajták

A minősített őszi búzafajták középérésű csoportjában hektáronkénti 7,86 tonna szemterméssel ugyancsak a Saaten-Union Hungária Kft. fajtája, a Hyland volt a legjobb, a második helyre szintén ők értek be 7,52 tonnás hektáronkénti eredménnyel a Lindbergh fajtájukkal. A harmadik az Agromag Kft. fajtája, a Babona lett, 7,40 t/ha szemterméssel. A nyersfehérje-tartalom első helyezettje a középérésű csoportban a Debreceni Egyetem Karcagi Kutatóintézetének fajtája, a KG Vitéz lett 15,8 százalékos átlaggal.

Kapcsolódó: Gabonatermesztők, figyelem: ajánlati fajtalista készül őszi búzára is

A jó fajtaválasztás hektáronként akár egy tonnával nagyobb termést eredményezhet. Őszi búzára is készít ajánlati fajtalistát a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a szakmai szervezetek közreműködésével. A bő egy évvel ezelőtt bemutatott többéves fejlesztési programjavaslatból megvalósult, gabonatermesztőket érintő eredményekről számoltak be a Vas megyei Vasszilvágyon rendezett búza fajtabemutatón.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás