Az időjárási változások, illetve a növények vízigényének kielégítése érdekében a természetes vízellátáson kívül az öntözéses gazdálkodás a megoldás. Az öntözés igényének felismerését követően el kell dönteni, hogy milyen öntözési módot választ magának a gazda. Egyre fontosabb a vizek védelme és az olyan vízellátási megoldások alkalmazása, amelyek kisebb környezeti hatással járnak. De milyen öntözési típusok terjedtek el Magyarországon? A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara gyűjtötte össze a hazánkban leginkább elterjedt öntözési formákat, illetve azok jellemzőit, ezt az anyagot szemléztük. Az egyik legősibb vízpótlási lehetőségünk a felületi öntözés, ezen belül legfőképpen a hazánkban elterjedt árasztó öntözés. Ennél a módszernél a talaj hosszabb-rövidebb időre összefüggő vízréteg alá kerül, ahol a víz a gravitáció hatására szivárog be a talajba. Fontos azonban, hogy a felületi öntözés kizárólag a kis vízáteresztő képességű talajokon javasolt. Egyéb talajoknál az erózió, illetve nagy vízveszteség veszélye áll fenn.
A különböző növénykultúráknak és talajoknak eltérő öntözési típusok felelnek meg
Hazánkban a legelterjedtebb öntözési mód az esőszerű öntözés. Ez legfőképpen a szántóföldi kultúrákban terjedt el. Az esőszerű öntözés zárt csővezetékben, nyomás alatt vezetett vizet, szórófejekkel porlaszt szét. A víz a természetes esőhöz hasonlóan a levegőből, cseppek formájában jut a növényre illetve a talajra. Előnyei, hogy alacsony a munkaerőigénye; változatos domborzatú és méretű tábla öntözésére is alkalmas; könnyen üzemeltethető és jól automatizálható (a kijuttatott víz mennyisége jól szabályozható és mérhető). A zárt csővezeték meggátolja a víz kémiai és fizikai szennyeződését; lehetőséget ad a tápanyagok és kemikáliák kijuttatására, illetve a mikroklíma szabályozására, a környezet hűtésére, és a fagy elleni védelemre is.
Két típusa ismert: a lineár, illetve a csévélődobos öntözőberendezések. A fő különbség az öntözendő tábla alakjában jelenik meg, mivel a lineár (egyenes vonalú) öntözőberendezés főként négyszögletes területek öntözésére alkalmas, míg a csévélődobos a szabálytalan alakú táblán is jól alkalmazható.
A mikroöntözés a leginkább víztakarékos módszer
Ez leginkább a szántóföldi zöldségtermesztésben elterjedt öntözési forma. Egy olyan gyűjtőfogalom, ahol az öntözési megoldások közös jellemzője, hogy a vízadagoló elemek kis nyomáson, adott időegység alatt kevés öntözővizet pontszerűen juttatnak ki az öntözendő területre. A hazánkban elterjedt cseppenkénti (csöpögtető) öntözés jellemzője, hogy az öntözővíz cseppenként jut el a talajfelszínre. Az egyszeri vízigény kiadagolása folyamatosan történik, azaz olyan folyamatos öntözést jelent, amelynél az alacsony nyomással szállított víz a különböző vízadagoló elemeken keresztül kis adagokban kerül a talajra. A felszín alatti öntözés – altalajöntözés – esetében öntözővíz a talaj felszíne alatt, a művelés által nem érintett talajrétegben, az ott elhelyezett csövekben mozog és oszlik szét. Ezáltal a termőréteget alulról áztatja. Előnye, hogy nem akadályozza a felszíni művelést és párolgási vesztesége minimális. Ugyanakkor a beépítési költsége magas és a víz útja nehezen követhető - írja a NAK.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rohamosan terjed a járvány: szigorú intézkedések 2 új vármegyében

2024.11.08.

A Bács-Kiskun vármegyében intenzíven terjedő, magas patogenitású madárinfluenza járvány következtében a járványügyi hatóság kiterjesztette a védő- és megfigyelési körzeteket Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád vármegyékben.

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás