Nagyon sok költségtől és bosszúságtól kímélheti meg magát az a gazda, aki törődik a mezőgazdasági gépek helyes tárolásával és karbantartásával. Ehhez fontos tudni, hogyan kell felkészíteni őket a munkamentes hónapokra. Az aratási szezon vége felé közeledve érdemes átnézni és felidézni, milyen módszerekkel tarthatóak jó állapotban a gépek, és hogyan lehet megelőzni a hosszú állás miatt bekövetkező problémákat.

Az első és egyik legfontosabb teendő a tisztítás. Különösen igaz ez a betakarító gépekre, hiszen optimális esetben a kombájnt csak egy, legfeljebb két hónapig kell használni egy évben. Az Agrárszektor anyagát szemléztük, amelyben Steinhauser Gábor, az Axiál Kft. szervizmérnöke osztotta meg a gépek karbantartására vonatkozó fontos tudnivalókat. A téli felkészítés első és nagyon fontos lépése az alapos tisztítás. Ezelőtt érdemes eltávolítani a lehető legtöbb burkolatot, így könnyítve a feladat elvégzését. Ezt követően levegős tisztítással takarítsuk le alaposan a szennyeződést. Nagyobb sár, illetve kosz esetén alkalmazhatunk vizet is, de a motornál, továbbá az elektronika környékén legyünk nagyon óvatosak, így kerülve el a bemosás veszélyeit - mondta a karbantartás kezdeti lépéseiről a szakember.

Jelentősen meghosszabbítja a mezőgazdasági gépek élettartamát a helyes karbantartás

A vegyszer alkalmazása bizonyos esetekben ajánlott, de általában elegendő a nagynyomású levegő, illetve melegvizes megoldás. Azonban a szerkezeteken belül vannak olyan területek, ahol kénytelenek vagyunk vegyszert alkalmazni, hiszen a zsíros, olajos foltokat más módon nincs esély eltávolítani. Fontos, hogy ellenőrizzük az olajszinteket, és szükség esetén pótoljuk a hiányt. A zsírzó és olajzó felületeket alaposan kenjük át, majd annak érdekében, hogy megfelelően eloszlassuk a kenőanyagot a felületeken, alapjárati fordulatszámon járassuk kicsit a gépet.

Így növelhető az élettartam

Miután a gép már megfelelően tiszta, azt úgy kell tárolnunk, hogy a problémásabb alkatrészek élettartamát a lehető legjobban meghosszabbítsuk. A szakértő szerint ennek első lépéseként lehetőség szerint távolítsuk el a gépről a láncokat, majd tisztítás és szárazra törlés után felmelegített zsírba mártva készítsük elő azokat a téli tárolásra. Amennyiben erre nincs lehetőségünk, akkor a helyükön zsírozzuk be jó alaposan mindet, így tudjuk a legmegfelelőbben megőrizni az állapotukat. Amikor végeztünk a láncokkal, jöhetnek az ékszíjak. Mindenképpen lazítsunk a szíjfeszítőkön, ezzel jóval tovább marad használható az alkatrész. Fontos, hogy minden gépelem tárolására olyan helyet válasszunk, ahol van egy minimális légmozgás, szellőzés, hiszen ennek hiányában a pára lecsapódhat rájuk és kialakul a korrózió veszélye. Ezután nézzük meg, hogy vannak-e olyan felületek, ahonnan lekopott a festék. Amennyiben vannak, akkor ezeket a területeket legcélszerűbb festékkel javítani, vagy zsírral lekenni, mert ezek a felületek könnyen rozsdásodhatnak.

Így érdemes tárolni

Miután a festéssel megvagyunk, ellenőrizzük a fagyálló folyadék minőségét és mennyiségét. Amennyiben szükséges, töltsük újra, ha pedig már elérte a csereperiódusát, cseréljük le azt. Normál esetben 2 évente kell új folyadékot tölteni a régi helyére, mivel a szavatosságuk nagyjából eddig tart. Hosszú csereperiódusú folyadék esetében azonban ez az időszak akár 3-5 évig is kitolódhat. Amikor ezekkel készen vagyunk, helyezzük a gépet a hangárba, amennyiben van ilyen lehetőség. Hogyha nincs, akkor hagyjuk a szabad ég alatt. A szakértő elmondta azt is, hogy a gépeket semmiképpen nem érdemes fóliával letakarni, mert befülledhetnek alatta. A gép kijelölt téli nyughelyén mindenképpen érdemes azt úgy felbakolni, hogy a kerekei ne érjenek a talajra, hogy a sok hónapos állás miatt ne deformálódjanak maradandóan az abroncsok.

Az áramtalanítás is a karbantartás része

Miután már minden ápolási és karbantartási munkát elvégeztünk, áramtalanítanunk kell a gépet. Vegyük ki az akkumulátort, és ne egymásra pakolva tároljuk azokat. Mivel ezek az alkatrészek önkisülés miatt folyamatosan veszítenek a töltöttségükből, érdemes néha áram alá helyezni őket, hogy elkerüljük a lemerülésüket. Steinhauser Gábor szerint, ha ezeket a műveleteket elvégezzük a tél előtt, akkor komoly anyagi megtakarítást érünk el, ami mellé párosul még az is, hogy munkagépünk sokkal tovább lesz jó állapotban és alkalmas a munkára.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás