Nagyon sok költségtől és bosszúságtól kímélheti meg magát az a gazda, aki törődik a mezőgazdasági gépek helyes tárolásával és karbantartásával. Ehhez fontos tudni, hogyan kell felkészíteni őket a munkamentes hónapokra. Az aratási szezon vége felé közeledve érdemes átnézni és felidézni, milyen módszerekkel tarthatóak jó állapotban a gépek, és hogyan lehet megelőzni a hosszú állás miatt bekövetkező problémákat.

Az első és egyik legfontosabb teendő a tisztítás. Különösen igaz ez a betakarító gépekre, hiszen optimális esetben a kombájnt csak egy, legfeljebb két hónapig kell használni egy évben. Az Agrárszektor anyagát szemléztük, amelyben Steinhauser Gábor, az Axiál Kft. szervizmérnöke osztotta meg a gépek karbantartására vonatkozó fontos tudnivalókat. A téli felkészítés első és nagyon fontos lépése az alapos tisztítás. Ezelőtt érdemes eltávolítani a lehető legtöbb burkolatot, így könnyítve a feladat elvégzését. Ezt követően levegős tisztítással takarítsuk le alaposan a szennyeződést. Nagyobb sár, illetve kosz esetén alkalmazhatunk vizet is, de a motornál, továbbá az elektronika környékén legyünk nagyon óvatosak, így kerülve el a bemosás veszélyeit - mondta a karbantartás kezdeti lépéseiről a szakember.

Jelentősen meghosszabbítja a mezőgazdasági gépek élettartamát a helyes karbantartás

A vegyszer alkalmazása bizonyos esetekben ajánlott, de általában elegendő a nagynyomású levegő, illetve melegvizes megoldás. Azonban a szerkezeteken belül vannak olyan területek, ahol kénytelenek vagyunk vegyszert alkalmazni, hiszen a zsíros, olajos foltokat más módon nincs esély eltávolítani. Fontos, hogy ellenőrizzük az olajszinteket, és szükség esetén pótoljuk a hiányt. A zsírzó és olajzó felületeket alaposan kenjük át, majd annak érdekében, hogy megfelelően eloszlassuk a kenőanyagot a felületeken, alapjárati fordulatszámon járassuk kicsit a gépet.

Így növelhető az élettartam

Miután a gép már megfelelően tiszta, azt úgy kell tárolnunk, hogy a problémásabb alkatrészek élettartamát a lehető legjobban meghosszabbítsuk. A szakértő szerint ennek első lépéseként lehetőség szerint távolítsuk el a gépről a láncokat, majd tisztítás és szárazra törlés után felmelegített zsírba mártva készítsük elő azokat a téli tárolásra. Amennyiben erre nincs lehetőségünk, akkor a helyükön zsírozzuk be jó alaposan mindet, így tudjuk a legmegfelelőbben megőrizni az állapotukat. Amikor végeztünk a láncokkal, jöhetnek az ékszíjak. Mindenképpen lazítsunk a szíjfeszítőkön, ezzel jóval tovább marad használható az alkatrész. Fontos, hogy minden gépelem tárolására olyan helyet válasszunk, ahol van egy minimális légmozgás, szellőzés, hiszen ennek hiányában a pára lecsapódhat rájuk és kialakul a korrózió veszélye. Ezután nézzük meg, hogy vannak-e olyan felületek, ahonnan lekopott a festék. Amennyiben vannak, akkor ezeket a területeket legcélszerűbb festékkel javítani, vagy zsírral lekenni, mert ezek a felületek könnyen rozsdásodhatnak.

Így érdemes tárolni

Miután a festéssel megvagyunk, ellenőrizzük a fagyálló folyadék minőségét és mennyiségét. Amennyiben szükséges, töltsük újra, ha pedig már elérte a csereperiódusát, cseréljük le azt. Normál esetben 2 évente kell új folyadékot tölteni a régi helyére, mivel a szavatosságuk nagyjából eddig tart. Hosszú csereperiódusú folyadék esetében azonban ez az időszak akár 3-5 évig is kitolódhat. Amikor ezekkel készen vagyunk, helyezzük a gépet a hangárba, amennyiben van ilyen lehetőség. Hogyha nincs, akkor hagyjuk a szabad ég alatt. A szakértő elmondta azt is, hogy a gépeket semmiképpen nem érdemes fóliával letakarni, mert befülledhetnek alatta. A gép kijelölt téli nyughelyén mindenképpen érdemes azt úgy felbakolni, hogy a kerekei ne érjenek a talajra, hogy a sok hónapos állás miatt ne deformálódjanak maradandóan az abroncsok.

Az áramtalanítás is a karbantartás része

Miután már minden ápolási és karbantartási munkát elvégeztünk, áramtalanítanunk kell a gépet. Vegyük ki az akkumulátort, és ne egymásra pakolva tároljuk azokat. Mivel ezek az alkatrészek önkisülés miatt folyamatosan veszítenek a töltöttségükből, érdemes néha áram alá helyezni őket, hogy elkerüljük a lemerülésüket. Steinhauser Gábor szerint, ha ezeket a műveleteket elvégezzük a tél előtt, akkor komoly anyagi megtakarítást érünk el, ami mellé párosul még az is, hogy munkagépünk sokkal tovább lesz jó állapotban és alkalmas a munkára.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás