Ahogy arról
helyszíni riportunkban már beszámoltunk, a repce, az árpa, a kukorica és a napraforgó kísérleteit mutatta be a Syngenta Magyarország a Dombóvár közeli Dalmand határában nemrég. Itt a cég kampánymenedzsereit kérdeztük a szakterületükkel kapcsolatos érdekességekről, kultúrnövényekről, csávázószerekről, valamint hibridekről. A válaszokból kiderül, mivel javíthat még idén a napraforgó-, a kukorica- és a kalászosok állományain.
Az árpahibridről és a búzáról feltett kérdéseinkre a Syngenta kalászos kampánymenedzsere, Korbuly Bence válaszolt.
Miben áll a tavaly bemutatkozott Vibrance csávázószer újdonsága?
Az új hatásmechanizmusú, Sedaxan hatóanyagú szernek a gyökértömeg növelő hatás mellett stresszcsökkentő szerepe is van, ami jobb tápanyag- és vízfelvételt eredményez. A korai fejlődési erély megnő.
Az Elatus Era-val az idei rendezvényeken találkozhattak először a gazdálkodók. Melyik betegségek ellen a leghatásosabb és melyek esetében számolhatunk csak viszonylag kisebb hatékonysággal a Benzovindiflupir (SOLATENOL™) hatóanyagú szer használatakor?
A termék szinte minden foltbetegség ellen hatékony. Szeptória és rozsda ellen talán az egyik legerősebb SDHI formuláció most a piacon, és a fuzárium ellen is kiváló védelmet nyújt. Késői kijuttatásra fejlesztettük ki, a zászlóslevél megjelenése esetén, illetve a kalászolás, virágzás időszakára. Ilyenkor a sűrű állomány miatt a lisztharmat ellen már nem lehet védekezni, de azt a gondos gazda elvileg a korai kezelések során már megtette. Ha zászlóslevélkor alkalmazzák, 0,7-0,8 liter/hektár a dózisa, fuzárium ellen pedig 1 liter a hektáronkénti adag.
A Syngenta 3 éve lépett be a kalászos piacra búzafajtákkal és hibridárpákkal
Milyen kultúrák esetén alkalmazható ez az új szer?
Kizárólag árpára és búzára van engedélye.
Térjünk rá a fajtákra. Milyen kihívásokra adnak választ a cég kalászos fajtái és hibridjei?
A Syngenta 3 éve lépett búzafajtákkal és hibridárpákkal a kalászos piacra. A legnagyobb termőképességű búzánk a Falado, tavaly 7,92 tonna, 2016-ban 9,26 tonna termést hozott hektáronként. Nagyon tetszetős kalászokat nevel. A jelenlegi fajtaszortimentből a legnagyobb terméspotenciállal és kiemelkedően jó stabilitással rendelkezik. A kísérleti eredmények alapján minden évjáratban a legnagyobb termést adó fajták közé tartozik, ami többek között koraiságának és a betegségekkel, megdőléssel szembeni ellenállásának is köszönhető. Az Illico inkább a stressznek jobban kitett körülmények között alkalmazható, aminek jó a betegségekkel szembeni ellenállása és a stressztűrő-képessége. Egy kedvező malomipari tulajdonságokkal rendelkező tar kalászú búzafajta. A Bologna pedig a minőséget képviseli. Olyan terméspotenciál jellemzi, ami eddig ismeretlen volt a javító minőséget adók között. Alacsony állománya dőlésre nem hajlamos. A Jallon hibridárpa rendkívül jól alkalmazkodik a hazai termesztési feltételekhez. Ráadásul a szomatikus heterózis erőteljesebb kezdeti fejlődésben jelentkezik, emiatt a hibridek vetésideje jóval rugalmasabb, mint a fajtáké. Ezen felül gyorsabb a tavaszi újrafejlődésük, regenerációjuk, illetve bokrosodó képességük.
Ha a jelenlegi helyzetet nézzük, milyen kockázatok és termésbefolyásoló tényezők hatottak a kalászosokra?
Tavasszal az aszályos időszak nyomta rá a bélyegét a kalászosok fejlődésére. A vegetáció 2-3 héttel előrébb jár a megszokotthoz képest. Az már biztosan látszik, hogy kevesebb termény lesz idén, mint tavaly. Az elmúlt időszakban pedig sok helyen jelentkezett a vörösrozsda, ami a szokásoshoz képest nagyon későn jött. Többen már elvégezték az utolsó kezeléseket, Magyarországon és az Unióban pedig nincs olyan hatóanyag, illetve formuláció, aminek 35 napnál rövidebb az élelmezésegészségügyi várakozási ideje, tehát ebben a helyzetben a védekezést már nem lehet elvégezni ellene.
A cég egyik vezető terméke, a Falado búza magasodik a dalmandi táblán
A napraforgóval kapcsolatban Ácsné Szekeres Dóra napraforgó kampánymenedzsert kérdeztük. Szóba került a tányérvédelem, a pergéscsökkentés és a gyomirtás is.
A dalmandi táblák közt sétálva figyeltünk fel az Amistar Sun gombaölő szer előnyeire. Mi a szer javasolt kijuttatási időpontja és milyen betegségek ellen alkalmazható?
Az Amistar Sun kétszeri kijuttatása javasolt a szezonban, preventív jelleggel, előrejelzésre alapozva. A lombkezelést a növények 6-10 pár leveles állapotában, míg a tányérvédelmet a csillagbimbó megjelenését követően, majd a sziromlevelek megjelenéséig javasolt elvégezni. Az Amistar Sun az élettani hatásáról az azoxistrobin és a legjobb triazol, a difenokonazol olyan kombinációja, mely nagyfokú védelmet biztosít a napraforgó jelentős levél- és tányérbetegségeivel szemben.
A két kezelést összehasonlítva melyiknek nagyobb a jelentősége?
Ha a profi napraforgó-termesztőket kérdezzük, hogy melyik gombaölő szeres kezelést tartják fontosabbnak, biztosan a tányérvédelmet mondanák. Mégpedig azért, mert a napraforgó csillagbimbós állapotában vagy később bekövetkező alternáriás, illetve fómás fertőzés a nagymértékű levélveszteség és a szárszilárdság csökkenése miatt nagyon nagy terméskiesést okozhat. Azt tapasztaljuk, hogy a termelők elmentek a preventív védekezés irányába, hiszen az Amistar Sun azoxistrobin tartalmának, és ezáltal a zöldítő hatásának köszönhetően jelentős, akár 12 százalék termésnövekedést is elérhetnek. Ezért érdemes az Amistar Sunt preventíven, még gombafertőzés előtt elvégezni, hiszen mindenképpen megtérül a befektetés.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=N2keEZdvTFw[/embedyt]
Mi a jelenlegi helyzet az állományok fejlődésében? Mit tehet még a gondos gazda a napraforgójáért?
A napraforgó jóval előrébb tart, mint egy átlagos szezonban, valószínűleg hamarabb aratunk, mint tavaly. Azonban a napraforgó virágzásáig még mindenképpen érdemes a tányér védelmet elvégezni. Ahogy fent is említettük az Amistar Sun kezeléssel jelentős mennyiségű termés menthető meg. Az idei szezon sajátossága, hogy a kezdeti sok csapadék, majd a gyors felmelegedés megnehezítette a talajelőkészítést, így jóval több a heterogén napraforgó állomány, mint egy átlagos szezon esetében. Sajnos a preemergens gyomirtó kezelések sem kapták meg időben a megfelelő mennyiségű bemosó csapadékot, így az alapgyomirtás hatékonysága csökkent idén. Azonban még így is megérte elvégezni az alapgyomirtást, mivel nincs teljesen hatástalan alapkezelés, mindenképpen csökkenti a gyomfertőzöttséget. A heterogén növényállomány, valamint a magasabb gyomfertőzöttség miatt idén az állományszárítás még indokoltabbá válik, hiszen a Reglone Air kezelésnek köszönhetően a táblán található különböző fenológiai fázisban lévő növények egy időben, a kezelést követő 7-10 nap múlva arathatóvá válnak, illetve csökkenthető a pergés, a gombabetegségek és a madarak által okozott kár is. A Reglone Air kezeléssel akár 400 kg termés is megmenthető hektáronként.
A napraforgóban végzett kísérletek látványosan mutatják, mennyi a növény olajtartalma az egyes hibrideknél a Syngenta Magyarország dalmandi Szer-Show rendezvényén
Gyökértömeg növelő csávázószerről, a kukoricakockázatokról és az új hibridekről a Syngenta kukorica kampánymenedzsere, Schipp Márton válaszolt.
Látványos volt a kísérleti területen bemutatott, gyökértömeget növelő csávázószerrel kezelt kukorica. Miben áll a Sedaxan hatóanyagú Vibrance újdonsága a növénynél?
A Sedaxan hatóanyag kimondottan csávázásra lett kifejlesztve. A gombaölő hatásán túl egy markáns élettani hatással is rendelkezik. A gyökérnövekedést erőteljesen stimulálja, az erősebb gyökérzetnek köszönhetően pedig a növény sokkal jobb fejlődést produkál. A kezdetektől erősíti a gyökérzetet, növeli a növény nitrogén felvételét és fokozza a növény fotoszintézisének aktivitását. Ez pedig hat a kukorica egész életére, mert a jó kezdeti fejlődéssel megalapozzuk a teljes tenyészidőre a növény állapotát. Az egészséges, fejlettebb gyökérzet fokozottabb tápanyagfelvételt, erősebb növényfejlődést jelent ami a termésben is megmutatkozhat.
Mik a legnagyobb kockázatok ebben az esztendőben a kukoricában?
A növénynek alapvetően kedvez a korai, a megszokotthoz képest meleg időjárás. Ugyanakkor az állomány több helyen már a csapadékhiány tüneteit mutatja. A melegnek köszönhetően idén az átlagos évekhez képest 2-3 héttel korábban gyűlt össze a kukoricabogár lárva keléséhez szükséges hőösszeg, ezért május második hetében már találkozhattak az első példányokkal, majd június elején megjelentek az első imágók is.
A Vibrance jelentősen növeli a kukorica gyökértömegét, ami hatalmas segítség a növény fejlődéséhez
A klímaváltozással összefüggésben melyik növényvédelmi technológiák lesznek a legjobbak a közeli és távoli jövőben?
A kukorica az időjárás változékonyságának a leginkább kitett növényünk, ezért az egyre gyakoribbá váló aszályos években fellépő vízhiány érzékenyen érinti a hazai kukoricatermesztést. Ilyen körülmények között nagy jelentőségű a megfelelő agrotechnika. A forgatás nélküli talajművelés nagymértékben hozzájárulhat a talaj nedvességtartalmának megőrzéséhez. De legalább ekkora jelentőséggel bír a megfelelő hibridválasztás is. Mivel az előttünk álló év időjárását nem látjuk előre, akkor járunk el helyesen, ha a hibridválasztáskor a nagy termőképesség mellett legalább ugyanakkora súllyal vesszük figyelembe az alkalmazkodó-képességet is.
Hogyan készül ezekre a kihívásokra a Syngenta Magyarország?
A Syngenta új, szárazságtűrő Artesian kukorica hibrid családja olyan elit genetikát hordoz, amely a növekedés bármely szakaszában képes megfelelő választ adni a vízhiány okozta stresszre. Ezzel pedig lehetővé teszi a versenyképes terméshozamot a kedvezőtlenebb időjárási körülmények között is. Az Artesian hibridcsalád első két képviselője az SY Chorintos és az SY Orpheus, amelyek prémium csávázással kerülnek forgalomba. A Maxim Quattro egy négy hatóanyagot tartalmazó, széles spektrumú gombaölő csávázószer. A Force 20 CS rovarölő csávázószer pedig a drótféreg fertőzés gyérítésével védi a kukorica gyökérzetét.
A melegedő klimatikus viszonyok hatására a rovarkártevők is - mint a kukoricamoly, a gyapottok bagolylepke és egyes években a levéltetvek - egyre erősebben vannak jelen. A rovarkártevők pedig nemcsak mennyiségi kárt okoznak, hanem minőségit is. Károsításuk következtében számos gombakórokozó telepedhet meg, amelyek toxinok termelésért felelősek. Az Ampligo a két eltérő hatásmechanizmusú hatóanyagának köszönhetően hatékony védelmet biztosít a kukoricamoly és gyapottok-bagolylepke ellen.
A rendezvényen két új kukoricahibridet is bemutattak. Mire képes a két új Artesian hibridjük?
Az SY Chorintos magas stressztűrő-képességre nemesített, kiváló termőképességgel rendelkező hibrid. Bár a FAO 300-as éréscsoport első felében helyezkedik el, termése mégis sok esetben eléri, vagy meghaladja a FAO 300 végi hibridek termésszintjét. Gyors vízleadása és korai betakaríthatósága révén kiváló búza elővetemény. Az SY Chorintos egy egyedülálló ajánlat azoknak, akik egészséges terményt, rugalmas munkaszervezést és jó jövedelmezőséget szeretnének.
Gyors vízleadása és korai betakaríthatósága révén kiváló búza elővetemény az SY Chorintos
Az SY Orpheus-t (FAO 380) pedig kimagasló stressztűrő-képesség és jó alkalmazkodó-képesség jellemzi. Zöldszáron érése és agronómiai megjelenése kiemeli a hibridet a mai mezőnyből. A 2016-os NÉBIH kísérleti hálózatban több mint 5 százalékkal magasabb termésszintet produkált, mint a versenytárs standardok. A fuzárium elleni rezisztencia vizsgálatában pedig mind mesterséges, mind természetes fertőzési körülmények között is kategóriája egyik legjobb eredményét érte el. Erős szárának köszönhetően egy megkésett betakarítás sem növeli a termelés kockázatát. Az SY Orpheus-t azoknak ajánljuk, akik biztosítani szeretnék az eredményes kukoricatermesztést a kedvezőtlenebb időjárási körülmények között is.
???????????? A Syngenta Szer-Show-ról készült helyszíni riportunkat ide kattintva olvashatja el.