Nagyon fontos a makroelem-ellátottság az alma tápanyag-utánpótlásnál, vagyis a megfelelő foszfor, kálium, kalcium és magnézium jelenléte.  Erre azért van szükség, mert a fák gyökerének legnagyobb része a talaj felső 60 centijében van, így ebből a rétegből vesz fel intenzívebben tápanyagot. Ezért fontos, hogy ide történjen meg a különböző makroelemek visszapótlása. Az alaptrágya kijuttatása pedig kötött talajon ősszel, laza talajon tavasszal történik meg. A Gazdahely oldal foglalta össze, mire érdemes figyelni az alma tápanyag-utánpótlásnál. Tenyészidőben a tápanyag megosztását három fontos tényező határozza meg.
  • A terméskötődés, a hajtásnövekedés, illetve a minőséget befolyásoló nitrogén-foszfor-kálium, valamint a mikroelem-igény kielégítése.
  • A megfelelő minőségű termés jó káliumellátása.
  • Az állomány őszi nitrogénellátása a rügydifferenciálódáshoz és a téli hideg környezetre történő felkészüléshez.
A technológiát a termesztési célhoz, az alanyhoz, illetve a fajtához kell igazítani az alma tápanyag-utánpótlásnál
Nitrogén: Az ültetvényekben fontos a megalapozott levélanalízissel támogatott, mérsékelt nitrogén trágyázás. Nehezíti a pontos adag kijuttatását, hogy a terméshozamokra és a minőségi tulajdonságok javítására kijuttatandó adagok sokszor eltérést mutatnak. Érdemes figyelembe venni a nitrogén adagok kiszámításánál a talaj természetes nitrogén-szolgáltató képességét. A nitrogéntrágyázás főként a tavaszi hónapokban történik, nagyobb mennyiség (60 kg/N/ha-tól) esetén érdemes megosztani a kezelést. Az őszi időszakban a lombon keresztüli tápanyagpótlás indokolt, mert gyorsan fel tudja venni a növény a számára szükséges hatóanyag-mennyiséget. Túlzott nitrogénellátottság esetén a levél-gyümölcs arány kedvezőtlen irányba mozdul el. Lazul a termés szöveti szerkezete, a tárolhatósága pedig romlik. Egyes fajtáknál az íz erőssége csökkenhet, illetve megnőhet a repedésre való hajlamosság is. Akár korai gyümölcshullás is előfordulhat, valamint nőhet a kórokozókkal szembeni érzékenység is. Foszfor és kálium: lazább, humuszban szegényebb talajoknál a pótlásáról minden évben gondoskodni kell. Itt is érdemes megosztani a szükséges adagot, bedolgozni viszont csak a talaj felső 15-30 cm mélységében javasolt. Az ültetvények káliumpótlása évente 60-90 kg/ha is lehet. Foszfornál gondolni kell a talajban történő gyors lekötődésre, a pótlás mértékét levélanalízissel lehet jól megállapítani. Megfelelő ellátottság esetén jó termékenyülés és gyökértevékenység várható. Hiánya esetén rossz kötődés és rossz tárolhatóság jelentkezhet.
Megfelelő káliumellátottság esetén javul a gyümölcsök íze és színe, továbbá a tárolási paraméterek is kedvezőbbek lesznek. Javul a növény szárazságtűrése, illetve a téli fagyokkal szembeni ellenállóképessége.
A lombon keresztüli mikro- és makroelempótlás nagy előnye, hogy hatékonyan és gyorsan tudjuk pótolni a tápanyagot. Így az esetleges tápanyagfelvételi zavarokat hamar ki tudjuk javítani. A kalcium levelekről nem mozog a termés irányába. Ezért érdemes már a termés kisdió méretű korában elkezdeni a visszapótlást és fajtától függően 4-6 alakalommal lombon keresztül kijuttatni azt. A gyümölcs a viaszosodásig aktívan fotoszintetizál, ezzel kalciumot vesz fel. A mikroelemeket nagy hatékonysággal lehet pótolni lombon keresztül a vegetációs időszakban akár többször is. Bórt a virágzáskor, illetve a rügy differenciálódásakor javasolt kijuttatni.
Az almamoly az almatermésű gyümölcsfák egyik legfontosabb ellensége. Magyarországon általában 2, extrém meleg, hosszú nyár esetén akár 3 nemzedékben is rajzik. Korábbi cikkünkben összefoglaltuk, mit és hogyan tegyen az almamoly ellen.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás