Állategészségügyi és élelmiszerlánc-biztonsági szempontok miatt alapvető fontosságú a juh és a kecske nyilvántartása, azonosíthatósága és nyomon követhetősége. Összefoglaljuk, mit ellenőriz a hatóság az állattartóknál.

A nyomon követhetőség biztosítása a célja az Európai Unió által a tagállamok számára előírt egységes azonosítási és nyilvántartási rendszer alkalmazásának és az azonosítására, nyilvántartására vonatkozó szabályozásnak.

Ez ad ugyanis lehetőséget az élelmiszer, takarmány előállítására szánt állat – vagy olyan anyag, amit élelmiszer vagy takarmány előállításánál a felhasználásra szánnak – nyomon követésére a termelés, a feldolgozás és a forgalmazás összes szakaszában. A kölcsönös megfeleltetés előírásait és követelményeit a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara foglalta össze.

A hatóság azt ellenőrzi, hogy a gazdálkodó megfelelően vezeti-e a nyilvántartást, és hogy az állatok jelölése megfelel-e a jogszabályoknak.

Tilos a jelöletlen juh és kecske szállítása, valamint a tenyésztési hatóság által nem engedélyezett füljelzőt használni. Tilos továbbá átjelölni az EU-tagországból származó egyedeket, és nem szabad szándékosan eltávolítani, megrongálni, vagy olvashatatlanná tenni a füljelzőket.

A kölcsönös megfeleltetés előírásai és követelményei: A juh és a kecske
Juh és kecske jelölése

Az ENAR füljelző az ellenőrzési hatóság által engedélyezett ENAR számot tartalmazó jelölőeszköz. A füljelzők és a segédeszközök a Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetségnél (MJKSz) rendelhetők meg, többféle gyártó közül lehet választani.

Ki jelölhet?

A vágóhídra szánt, Unión belüli kereskedelembe kerülő egyedeket az állattartó, vagy a megbízottja.

Továbbtartásra szánt állatokat a MJKSz területi felelőse.

Állategészségügyi intézkedéskor, harmadik országból történő import esetén a megyei állat-egészségügyi hatóság által megbízott személy.

Az állomány nyilvántartása

Az MJKSz területi felelőse bocsátja az állattartó rendelkezésére a az állomány-nyilvántartót.

Az adatokat folyamatosan, naprakészen rögzíteni szükséges:
  • induló anyajuh, anyakecske, tenyészkos, tenyészbak, tenyészjerke, növendékjerke, bárány tenyészgödölye, gida, növendékkos, növendékbak, ivartalanított kos, ivartalanított bak létszáma
  • a beszerzett állatok létszáma
  • a született állatok létszáma
  • a szaporításra tenyésztésre beállított állatok száma
  • a tenyészetből kikerült állatok létszáma
  • a kiesett bárányok és gidák létszáma, a kiesés időpontjával.
Szállítólevél

Az egyedeket szállításkor érvényes juh illetve kecske szállítólevéllel kell szállítani, amit a kiszállító tenyészetben, négy példányban kell kiállítani.

A juh és kecske tartásához kapcsolódó kötelezettségek részleteit ebben az összefoglalóban találja. Töltse le, és olvassa el itt:

A kölcsönös megfeleltetés előírásai és követelményei: A juh és a kecske azonosítása és nyilvántartása

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás