Mi köze a kukoricának az akkumulátorokhoz, vagy a pelenkákhoz és a gyógyszerekhez? Mára számos területen nem csupán élelmiszerként, hanem alapanyag-forrásként is tekintenek a növényre – erről készítettek összeállítást az OTP Agrár szakértői.  A témához kapcsolódik, hogy a vállalat Magyarországon az elsők között vezeti be új, a fenntarthatóság jegyében tervezett, növényi alapanyagból készült bankkártyát.

A kukorica nagyon sok helyen termeszthető, beleértve a különböző hőmérsékleteket, tengerszint feletti magasságokat és szélességi fokokat, talaj- és talajtípusokat – bár meglehetősen eltérő hektáronkénti hozamokkal - írták. Más gabonafélékhez képest magas hozama különösen vonzóvá teszi a gazdálkodók számára a földhiányos és nagy „népességnyomású” területeken. A kukorica az emberiség egyik legfontosabb növénye. Tápanyagot biztosít az embereknek és az állatoknak, valamint alapvető nyersanyagként szolgál keményítő, olaj, fehérje, alkoholos italok, édesítőszerek és üzemanyag előállításához. 

Ezerarcú a kukorica: akkumulátorok és gyógyszerek, magyar bankkártyák is készülnek belőle

Takarmány, üzemanyag, közvetlen fogyasztás

A ma megtermelt kukorica jelentős hányadát, nagyjából 61%-át takarmányként hasznosítjuk, 17%-át bioüzemanyagként használjuk, 13%-át közvetlen emberi fogyasztásra, míg 9%-át egyéb felhasználásra fordítjuk az OECD-FAO adatai szerint, a 2016-2018 évek átlaga alapján. Nehéz elképzelni világunkat e sokszínű és megbízható alapanyag nélkül - írták. Mára – számtalan felhasználási módja miatt – egyre többen alapanyagforrásként is tekintenek a kukoricára és mindez a kereslet növekedéséhez vezetett. A következőkben a teljesség igénye nélkül néhány kevésbé ismert felhasználási módját mutatjuk be a kukoricának.

Gyufák, pelenkák, kozmetika, gyógyászat

A kukoricakeményítő a gyufaszálak gyártásának gyakori összetevője is. Ezenkívül a papíron vagy kartonpapíron kialakított gyufaszálak magában a papírban kukoricatermékeket is tartalmazhatnak a merevség növelése érdekében. Ezenkívül találkozhatunk olyan pelletkályhákkal is, amelyek kukorica alapú pelletet égetnek.

A kukoricakeményítő nedvszívó természetének köszönhetően „segített” a pelenkák előállításában. A modern pelenkákban található nedvszívó réteget jellemzően akrilsavból készítik, amely az etilén egyik összetevője (a kukorica egy másik származéka), de a pelenkagyártás során megtalálható a hagyományos kukoricakeményítő is. A pelenka mellé gyakran használt hintőpor is tartalmazhat kukoricakeményítőt nedvszívó jellegének köszönhetően. A kukoricakeményítő egyébként meglepően gyakori összetevője számos kozmetikai és higiéniai cikknek.

https://www.youtube.com/watch?v=e6MBs4aXTFg
Kukorica betakarítás a szentesi Árpád Agrár Zrt. területein, 2020-ban

A kukoricaszirup pedig a köhögés elleni cseppek egyik fő összetevője. A kukoricaszirupot azért használják ebben a szerepben, mert a hagyományos cukrok keverés közben gyakran kristályokat vagy porszerű részecskéket képeznek a gyártási folyamat során. A kukoricaszirup nem hordozza ezt a nem kívánatos tulajdonságot. Számos gyógyszer és vitamin is tartalmaz kukoricatermékeket, leginkább kukoricakeményítőt. A keményítőt gyakran használják a tabletta bevonatában kötőanyagként, amely egyben segít megőrizni a gyógyszerek formáját. Emellett a kukoricakeményítő elősegíti a tabletták felszívódását is elfogyaszásuk után.

Kukorica a joghurt és a ragasztó gyártása során

Valószínűleg nem fogunk egyhamar kukoricával ízesített joghurtot látni az élelmiszerboltok polcain, mégis meglepetéssel szolgálhat, hogy a kukorica sokféle joghurt összetevője. Előfordulhat, hogy a kukoricaszirupot édesítőszerként használják a joghurtban, a kukoricakeményítőt pedig a joghurt és a fagylalt megfelelő állagának elérésére használják. Megdöbbentő lehet, hogy a gumicukor összetevőinek listáján is mindig szerepel a kukorica.

Láthatunk magas fruktóztartalmú kukoricaszirupot, szorbitot vagy maltitot is, mindhárom kukoricából származik.

Egyes ragasztók is tartalmaznak kukoricalisztet vagy kukoricakeményítőt. A borítékokon használt ragasztó is kukoricakeményítő. A kukoricacsírát pedig az ipari ragasztók tapadási tulajdonságainak javítására használják.

További fontos kukoricafelhasználás a termékekben

Fogkrémek, szappanok, mosogatószerek, papírok, ruhafestékek, szőnyegek, textiliák, valamint robbanóanyagok - hatalmas listája van a kukoricaszármazékokat tartalmazó termékeknek. 

A becslések szerint az élelmiszerboltokban talált cikkek egynegyede tartalmaz valamilyen formában kukoricát. 

Lehet, hogy nem mindig találjuk meg az élelmiszerek összetevőinek listáján, de ha olyan összetevőket látunk, mint a xantángumi, poliolok (mesterséges édesítőszerek) vagy fruktóz, akkor valószínű, hogy a kukorica megbújik valahol ezekben az élelmiszerekben. Az élelmiszereken kívül számos kőolaj alapú gyártási folyamatban ma már kukoricatermékeket is alkalmaznak, hogy a gyártás környezetbarátabbá váljon. A kukorica alapú műanyagok is nagyon népszerűek lettek az elmúlt években, mivel a vállalatok igyekeznek a műanyagok környezeti hatásának csökkentésére. A kukorica alapú műanyagok gyártása során akár 68%-kal kevesebb fosszilis tüzelőanyagot használnak fel, mint a hagyományos műanyagok, és a becslések szerint 55%-kal kevesebb üvegházhatású gázt bocsátanak ki. Ezenkívül ezek közül a műanyagok közül sok biológiailag lebomlik.

A növényi alapú bankkártya az OTP új fenntarthatósági ötlete

Hogyan lehet a kukoricából bankkártya? 

Az OTP Bank legújabb bankkártyáinak alapját a kukoricakeményítő adja. A hitelintézet számára az innováció és a fenntarthatóság egyaránt kiemelten fontos, ezért folyamatosan keresi azokat a megoldásokat, amelyek e kettőt össze is kapcsolják. A cél, hogy a fenntarthatóság elveit a mindennapok gyakorlatába is átültessük. Az OTP Bank büszke rá, hogy Magyarországon az elsők között vezeti be új, a fenntarthatóság jegyében tervezett, növényi alapanyagból készült bankkártyát.

Felhasznált forrás:
https://www.farmprogress.com/vegetables/13-ways-corn-used-our-everyday-lives
https://intra.otpbank.hu/SitePages/IntraNews-Innovacio-Termeszetesen-1929.aspx

Amit a bankkártyáról tudni érdemes

A Haszon.hu írta meg, hogy a növényi alapú kártya a Mastercard Word Elite Limited Edition bankkártyák új generációja. PLA biopolimerből készül a 84 százaléka, ami természetes, növényi forrásból származó anyag, alapja pedig a már említett kukoricakeményítő.

Annak ellenére, hogy az új bankkártya gyártása jóval kisebb mennyiségű fosszilis energiaforrást igényel, és nagyjából 70 százalékkal kevesebb üvegházhatású gáz kibocsátásával jár, élettartama megegyezik a hagyományos kártyákéval. Kinézetében, tulajdonságaiban és tapintásában sem lehet észrevenni különbséget a „klasszikus” műanyagból készült bankkártyákhoz képest.

Részletek a kukoricás kártyákról

A kártya alapját adó természetes növényi anyag egyébként fél év alatt lebomlana megfelelő körülmények között. A hagyományos műanyagoknak viszont ehhez átlagosan 400 évre lenne szükségük.

Azt a Világgazdaság írta meg, hogy a kártya előállítása takarmánynövényből történik, így nem veszi el a kukoricát az emberek élelmiszer-ellátásából, sőt a gyártás során fennmaradó növényi fehérjét az állatok takarmányozására továbbra is fel tudják használni.

Több fronton is tesznek a környezettudatosabb működésért

„Az OTP Bank már sikeresen vezetett be környezetvédelmi szempontot előnyben részesítő megoldást – a Junior bankkártyáink immár újrahasznosított műanyagból készülnek –, ugyanakkor ez az innováció a pénzintézet első növényi alapanyagú bankkártyája. Piacvezető privát banki szolgáltatóként kiemelt felelősségünk van abban, hogy a trendeknek elébe menve fejlesszük szolgáltatásainkat és termékeinket minden területen, igaz ez a fenntartható banki működés területén is. A növényi alapanyagból készült bankkártya bevezetése a jövőben összesen mintegy 24 ezer ügyfelünket érinti” – mondta Bánfi Attila, az OTP Global Markets ügyvezető igazgatója.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás