A növényi tápanyagellátás az egyik legköltségesebb agrotechnikai elem. Jókora környezetvédelmi kockázatot jelent, és befolyásolja a termés minőségi jellemzőit is. A cink fontos szerepet tölt be az emberi táplálkozásban és a növények életében is. Bár a cinket, a növények által igényelt mennyiséget nézve a mikroelemek közé soroljuk, mégis nélkülözhetetlen a növényélettani folyamatok működéséhez. Különösen fontos funkciója van az enzimek aktiválásakor, mivel több, a fotoszintézisben és sejtlégzésben résztvevő enzim aktiválásában is részt vesz.

A cink az auxinok, mint a növekedést szabályozó egyik hormoncsoport szintézisének szabályozásában is részt vesz, de szerepe van a virágzás során a pollenképződésnél. Több kutató is azt jegyezte fel, hogy a cink hatással volt a növények vízfelvételére és a víz növényen belüli szállítására. A cinkhiány látható tünetei közé tartozik a csökkent mértékű növekedés (törpenövés), és a leveleken megfigyelhető klorózis, a megtermékenyülés hiánya. Valamint általánosan megállapítható, hogy a cinkhiányban szenvedő növények érzékenyebbek az abiotikus stresszhatásokkal szemben.

A cink nélkülözhetetlen a növények enzimaktiváló folyamatainál - képünk illusztráció

Simkó Attila és Dr. Veres Szilvia szakcikke a Magyar Mezőgazdaság oldalán jelent meg, ezt az anyagot szemléztük. Mint minden tápelem esetében – a cinknél is – nagymértékben befolyásolja az adott elem hiányát a hozzáférhetősége a talajban. Cink tekintetében a hazánkban található talajok közel fele gyengén ellátottnak minősül. A talajok cinkellátottságát az alapkőzet tulajdonsága is befolyásolja, de a klimatikus faktorok is hatnak rá.

A növények által felvett cink mennyiségének jelentős hányada a termésbe transzlokálódik, így a betakarításkor csökkentjük a talajaink cinkkészletét. Leginkább a cinkigényes kultúrák esetében jelenthet problémát a mikroelem-utánpótlás figyelmen kívül hagyása. Erőteljesebb cinkhiány főleg a magas mész- és foszfortartalmú talajokon fordulhat elő. A cink felvétele az enyhén savanyú kémhatású talajokon optimális, míg 6-nál magasabb pH szintnél erősen korlátozott. Befolyásoló tényező lehet még a talaj textúrája, szervesanyag-tartalma és hőmérséklete is. A túl magas cinkkoncentráció adott esetben toxikus tüneteket is okozhat, például borsó esetében az 1000 µmol-os cink dózis csökkentett növekedést okozott.

Kölcsönhatások, amikhez nélkülözhetetlen a cink

Kapcsolat fedezhető fel a cink és egyéb elemek hatása között. Ezek közül az egyik a cink és a foszfor közötti kölcsönhatás. Kettejük között antagonizmus áll fenn: a megnövekedett foszforkoncentrációnál több esetben is megfigyelték a cinkhiány tüneteit, ami azonban megfelelő mennyiségű cinkellátással sikeresen kompenzálható. A jelenség pontos okai a mai napig nem tisztázottak, de a kutatási eredmények alapján több magyarázat is lehetséges.

  • Az egyik, hogy a nagy mennyiségű felvett foszfor miatt a cink szállítása a gyökér és a hajtás között lelassul.
  • Egy másik magyarázat szerint a foszfor hatására bekövetkező erőteljes vegetatív növekedés miatt relatíve lecsökken a cink koncentrációja a növényben.

Más kutatók a jelenség magyarázatát az anyagcsere folyamatok egyensúlyának felborulásában látják

Az olyan, nagy mennyiségben felvett kationok, mint a kálium, a magnézium vagy a kalcium, gátolják a cink felvételét, amivel hiánytüneteket idézhetnek elő. A hajtásban a megnövekedett vas- vagy cinkellátás a másik elem koncentrációjának csökkenését eredményezheti.

A cink és egyéb tápelemek kölcsönhatásainak vizsgálata kapcsán különleges a nitrogén-cink interakció. Több kutatást is végeztek különböző növénykultúráknál, és azt fedezték fel, hogy a nitrogénadagolás a foszforhoz hasonlóan eredményezheti a növények cinkkoncentrációjának csökkenését. A két elem együttes utánpótlása viszont termésnövelő hatású volt.

Több nitrogén, jobb cinkfelvétel?

Egy viszonylag új, durumbúzán végzett kutatás eredményei alapján azt találták, hogy magasabb nitrogénszint mellett a gyökerek cinkfelvétele háromszorosára, míg a gyökér és hajtás közötti cinkszállítás mértéke nyolcszorosára növekedett. A nitrogénadagok növelése az idősebb levelekből a fiatalabb szervekbe történő cink remobilizációra is kedvező hatással volt. Kukorica esetében azt tapasztalták, hogy a magasabb nitrogén- és cinkadag kedvező hatással volt a legtöbb egyed morfológiai tulajdonságaira. Viszont a virágzás később következett be az emelt műtrágyadózis mellett. A kukoricaszemek fehérjetartalma a 27 kg/ha cink dózis hatására nagymértékben növekedett.

Hazánkban több helyen is folynak a cink hatását vizsgáló kísérletek (MTA Mezőgazdasági Kutatóintézete vagy a Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Kar Földhasznosítási intézete). A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának, Mezőgazdasági Növénytani, Növényélettani és Biotechnológiai Tanszékén is végeznek ilyen jellegű kutatást, itt a cink és a nitrogén kölcsönhatását vizsgálják. A különböző növényélettani paramétereket, kontrollált és szabadföldi kísérletekben felvételezik. Ezek közül különösen fontosak a kontrollált, tenyészedényes kísérletek a különböző fajták és hibridek genetikai adottságainak feltérképezése előtt.

További kutatásokra van szükség

A nitrogén és a cink külön-külön és együttesen is fontos a növények számára. Gyakorlati alkalmazásuk elterjedt a mezőgazdaságban, ám az esetleges hiánytünetek kialakulásához vezető hatásmechanizmus még nem teljesen ismert. Ezért további kutatások szükségesek. Különösen fontos az eltérő esszenciális tápanyagok egymásra gyakorolt hatásainak vizsgálata, és ezeknek az ismereteknek a gyakorlati gazdálkodásba történő bevezetése.

Kis magyar műtrágya-történelem

Hazánkban a műtrágya-felhasználás az utóbbi néhány évtizedben nagyot változott. Az 1950-es évek elejéig alig használtak műtrágyát, aztán 1975 és 1980 között már több, mint 1,4 millió tonna hatóanyagot juttattak ki a földekre. Ebből mintegy 600 ezer tonna volt nitrogén. Majd az 1990-es évek elején a műtrágya-felhasználás már alig haladta meg a 200 ezer tonnát. Ugyan az alkalmazott hatóanyagok közül a nitrogén is töredékére csökkent, még így is a legjelentősebb mennyiségben kijuttatott hatóanyag maradt.

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás