Ezt jelentik a kódszámok a tojásokon – nagyon nem mindegy
Húsvét mellett karácsony tájékán fogy a legtöbb tojás Magyarországon. Éppen ezért időzítették erre az időszakra a tudatos tojásfogyasztást ismertető kampányt, amellyel többek között a különböző módon tartott tyúkok tojásai közti különbséget is meg kívánják ismertetni az emberekkel.
A kampány során a tojásfogyasztás népszerűsítése mellett azt is szeretnék elmagyarázni a fogyasztóknak, hogy miért is fontos minél alacsonyabb számmal pecsételt tojást vásárolni. A tojásokon lévő kód első száma ugyanis a tojótyúk tartásmódjára ad információt. A 0-val kezdőd kód az ökológiai, az 1-el kezdődő a szabad, a 2-el kezdődő az alternatív, a 3-as szám pedig a ketreces tartásra utal.
Érdekesség, hogy szabad tartás esetén egy tyúk évente maximum 240 darab tojást rak, míg ketreces tartás esetén ez a szám elérheti a 300-at is. Az intenzív tartási körülmények azonban negatívan befolyásolják az állatok egészségét. A mozgásukban korlátozott állatok ugyanis gyenge csontokkal rendelkeznek. Ez pedig csontritkulássá is fajulhat, ami csonttöréssel is párosulhat.
Hirdetés
Arról sem szabad elfeledkezni, hogy a ketreces tartás esetén négyzetméterenként 13 tojó kap helyet, így sokkal nagyobb a fertőzés veszélye, mint szabad tartás esetén. Ezért több gyógyszert kell használni az így tartott baromfik esetében, ami rontja a tojás minőségét is.
Szabadtartásban viszont egy tyúkra 4 négyzetméter hely jut, ami csökkenti a fertőzésveszélyt, valamint az állatnak is jóval kényelmesebb, mint a ketreces tartás. Egy kutatás szerint a szabadon tartott tojók – akik a táp mellett füvet is kapnak – tojásainak jóval magasabb volt az Omega-3 zsírsav- és az E-vitamin-tartalma a ketrecben tartott baromfikéhoz képest. Így látható, hogy azon túl, hogy a szabadtartásos baromfik jobban érzik magukat, még a tojásuk is egészségesebb.
Forrás: magyaridok.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés