Ezt kapja a nyakába, akit elcsípnek a parlagfűvel
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban: Élv.) 17. § (4) bekezdése értelmében a földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Az erre vonatkozó jogszabály a tavalyi évben változott, tehát a földtulajdonosoknak a kötelezettsége nem csak július 1-től áll fenn, hanem az egész vegetációs időszakban. Ennek oka az, hogy a parlagfű nagyón jól tud alkalmazkodni a magyarországi időjárási viszonyokhoz, ezért a megfelelő időjárási viszonyok következtében a törvényben megjelölt határidő előtt is virágzásnak indulhatott - írja a Nébih a weboldalán.
Helyszíni ellenőrzés
Külterületen a területileg illetékes ingatlanügyi hatóság végzi, amely a megyei kormányhivatal földhivatali osztálya. A helyszíni ellenőrzésről a földhasználó előzetes értesítése mellőzhető. Ha az ingatlanügyi hatóság az ellenőrzés alkalmával parlagfűvel fertőzött területet talál, rögzíti a fertőzött terület főbb töréspontjának koordinátáit, és a további jellemzőket, majd a koordináták térképre vetítésével azonosítják be az ingatlant.
Hirdetés
Az ingatlanügyi hatóság jegyzőkönyvben rögzíti a helyszíni ellenőrzésen tett megállapításokat, amelyet a földhasználó adataival együtt elektronikusan továbbít a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya részére, amely jogosult a hatósági eljárás lefolytatására. Az ingatlanügyi hatóság akár helikopterről is végezhet helyszíni ellenőrzéseket, a légi felvételezés pedig lehetőségként szolgál az elzárt területek ellenőrzésére is, továbbá nagy kiterjedésű parlagfű foltok felderítésére, és azok pontos meghatározására.
Közérdekű védekezés külterületen
Ha a földhasználó nem tesz eleget a parlagfű elleni védekezési kötelezettségeinek, és így az ingatlan legalább virágbimbós fenológiai állapotú parlagfűvel fertőzött, úgy az Éltv. 50. § (4) bekezdés alapján közérdekű védekezést kell elrendelni. Ezt külterületen a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya rendeli el. A közérdekű védekezést elrendelő határozat hirdetmény útján, és a helyben szokásos módon is közölhető. Nem kerülhet sor közérdekű védekezés elrendelésére abban az esetben, ha az ingatlan területén a kulturnövény tőszáma meghaladja az agronómiailag indokolt tőszám 50 százalékát.
Ügyfél értesítése
A közérdekű védekezés elrendelésével egyidejűleg a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya értesíti az ügyfelet, hogy eljárás indult ellene a parlagfű elleni védekezés elmulasztása miatt, egyben tájékoztatást adnak arról, hogy az eljárás során észrevételt tehet.
Végrehajtás
A közérdekű védekezést a kormányhivatal által megbízott gazdálkodó szervezetek és vállalkozók végzik. A védekezés végrehajtásakor a vállalkozó beléphet az érintett területre, és ott a szükséges cselekményeket elvégezheti.
Ha az érintett időközben eleget tesz a parlagfű-mentesítési kötelezettségeinek, ezt köteles bejelenteni a kormányhivatal számára, amennyiben ez elmulasztásra kerül, úgy vele szemben az okafogyottá vált kiszállás költségei érvényesíthetők.
A növényvédelmi bírság kiszabása
A növényvédelmi bírság kiszabására a megyei kormányhivatal növény- és talajvédelmi osztálya jogosult. Az Éltv. 60. § (1) bekezdés c) pontja alapján növényvédelmi bírságot kell kiszabni azzal szemben, aki elmulasztja a parlagfű elleni védekezési kötelezettségeit. A növényvédelmi bírság mértékét az élelmiszerlánc felügyeletével összefüggő bírságok kiszámításának módjáról és mértékéről szóló 194/2008. (VII. 31.) Korm. rendeletben foglaltak szerint a parlagfűvel fertőzött terület mérete és a parlagfűvel való felületi borítottság mértéke határozza meg.
Ha az adott föld használója 3 éven belül ismételten elmulasztja kötelezettségeit, úgy a vele szemben kiszabásra kerülő növényvédelmi bírságot az irányadó bírságtétel másfélszeresére kell emelni.
A földhasználó viseli a vele szemben folytatott hatósági eljárás során felmerült költségeket, így különösen az ingatlanügyi hatóság helyszíni ellenőrzés lefolytatásával összefüggő valamennyi költséget, illetve a kormányhivatalnál a hatósági eljárás lefolytatásával kapcsolatban felmerült költségeket.
A közérdekű védekezéssel kapcsolatban felmerült költség
Ezeket a költségeket a földhasználónak kell megfizetnie, a kormányhivatal végzésben a közérdekű védekezés költségeként a felmerült vállalkozói díj, valamint a vállalkozó okafogyottá vált kiszállásának költségének (ha az ügyfél elmulasztotta értesíteni a hatóságot, hogy maga elvégezte a védekezést és a vállalkozó kiment a helyszínre) megfizetésére kötelezi a földhasználót.
Jogorvoslat
Az elmúlt években megszokott fellebbezési eljárás megszűnt. A megküldött határozat/végzés ellen keresetlevéllel közigazgatási per indítható. A keresetlevelet az illetékes megyei kormányhivatalhoz a határozat közlésétől számított harminc napon belül lehet benyújtani.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés