A sertéseknél a nyári és a kora őszi időszakban fennáll a hőstressz kialakulásának veszélye, amely különösen veszélyezteti az állományokat, mivel a sertés nagyon érzékeny rá. Ennek az az oka, hogy a sertés csak korlátozott mértékben képes izzadni, tüdejének kapacitása pedig testméretéhez képest kicsi. Ehhez jön még hozzá, hogy a hízóknál a bőr alatti zsírszövet méretének függvényében jelentősen csökken a hőleadás. Anyagunkban összefoglaljuk, mit tegyen a hőstressz ellen. A hőstressz miatt előfordul, hogy nő az elhullások száma, romlik a termelőképesség és szaporodásbiológiai zavarok jelentkezhetnek. A sertések alkatuknál fogva különösen érzékenyek a hőstresszre. A Magyar Mezőgazdaság cikkét  szemléztük.
A hőstressz kezelése nagyban növeli a gazdasági megtérülést a sertésállományban
Ezek a hőstressz jelei és következményei
A sokáig tartó, nagy melegben felgyorsul az állat anyagcseréje, a légzésszám emelkedik és nő az ivóvíz- felvétel. Ezek hatására fokozódik a vizelet és bélsár ürítés, ennek következtében pedig ásványianyag és elektrolit hiány léphet fel. A hőstressz szaporodásbiológiai zavarokat is okozhat. A termékenyülés jelentősen, akár 20 százalékra is visszaeshet. Ez komoly gondot jelenthet a gazdáknak, hiszen egyáltalán nem mindegy, hány malac születik és ezekből mennyien kerülnek vágósorba. Kocáknál a vemhesség korai szakaszában és a szoptatás ideje alatt keletkező hőstressz növeli az embriók elhalását és csökkenti az anyák takarmányfelvételét. Ezáltal romlik a kondíciójuk is. 20 ⁰C felett a takarmányfelvétel fokonként akár 1,5 százalékkal csökkenhet. A kanoknál pedig romlik az ondó minősége, a here kedvezőtlen hőszabályozása miatt. A hőstressz különösen nagy probléma a szoptató kocáknál, ahol akár már 25 Celsiuson is átlagosan 0,5 kg-mal kevesebb lehet a napi takarmányfelvétel. Ehhez jönnek még hozzá a hőstressz okozta egyéb hatások is, így például sertéseknél bármely stresszhatásra nő a testhőmérséklet, amelynek 1 Celsius fokkal való növekedése 20–30 százalékkal növeli az anyagcsere-intenzitást, emiatt nő az energiaszükséglet is.
Ezek a megoldások a hőstressz megelőzésére
A takarmányok jó higiéniai állapotának fenntartásán kívül a forró időszakokban fokozott figyelmet kell fordítani azok mikotoxin szennyezettségére is, mert ezek mennyisége a tárolás során, különösen akkor, ha a magas hőmérséklet magas páratartalommal is társul és a takarmányt nem megfelelően tárolják, jelentős mértékben növekedhet. Ezek ellen ma már jelentős számú mikotoxin megkötő, illetve lebontó készítmény áll rendelkezésre, amelyek mennyiségét ezekben az időszakokban javasolt megnövelni. Technológiai szempontból megoldás a takarmánykiosztás rendjének módosítása úgy, hogy a napi mennyiséget többször kisebb adagban adagolják, napközben ritkábban, éjszaka pedig gyakrabban vagy nagyobb adagokban.
Hogyan védheti meg az állatait a hőstressz okozta károktól?
  • Tartástechnológia: a megfelelő belmagasságú, jól szellőztethető épület kialakítása.
  • A szoptató kocáknál a vízzel való permetezés, amit párakapuk kialakításával érhetünk el.
  • Érdemes csökkenteni az állománysűrűséget, hiszen a melegben fokozott a hőleadás, az állatok így gyakorlatilag egymást melegítik.
A folyamatos hideg ivóvíz adagolásán túl megoldás lehet a takarmányozás módosítása. Továbbá érdemes a takarmányt savanyítani, és nedves granulált formában etetni. A takarmánykeverék összeállításakor csökkenteni kell a nyersrost és nyersfehérje arányát, az energiát pedig érdemes emelni. Utóbbit zsírok és olajok kiegészítő adagolásával érheti el. A vitamin és ásványi anyag kiosztást is célszerű növelni. A fokozott vizeletürítés miatt fontos a nátrium és kálim pótlása is. Az A-, E- és C- vitaminból pedig 1,5- 2-szeres emelés javasolt - írja a Magyar Mezőgazdaság cikke.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás