A sertéseknél a nyári és a kora őszi időszakban fennáll a hőstressz kialakulásának veszélye, amely különösen veszélyezteti az állományokat, mivel a sertés nagyon érzékeny rá. Ennek az az oka, hogy a sertés csak korlátozott mértékben képes izzadni, tüdejének kapacitása pedig testméretéhez képest kicsi. Ehhez jön még hozzá, hogy a hízóknál a bőr alatti zsírszövet méretének függvényében jelentősen csökken a hőleadás. Anyagunkban összefoglaljuk, mit tegyen a hőstressz ellen. A hőstressz miatt előfordul, hogy nő az elhullások száma, romlik a termelőképesség és szaporodásbiológiai zavarok jelentkezhetnek. A sertések alkatuknál fogva különösen érzékenyek a hőstresszre. A Magyar Mezőgazdaság cikkét  szemléztük.
A hőstressz kezelése nagyban növeli a gazdasági megtérülést a sertésállományban
Ezek a hőstressz jelei és következményei
A sokáig tartó, nagy melegben felgyorsul az állat anyagcseréje, a légzésszám emelkedik és nő az ivóvíz- felvétel. Ezek hatására fokozódik a vizelet és bélsár ürítés, ennek következtében pedig ásványianyag és elektrolit hiány léphet fel. A hőstressz szaporodásbiológiai zavarokat is okozhat. A termékenyülés jelentősen, akár 20 százalékra is visszaeshet. Ez komoly gondot jelenthet a gazdáknak, hiszen egyáltalán nem mindegy, hány malac születik és ezekből mennyien kerülnek vágósorba. Kocáknál a vemhesség korai szakaszában és a szoptatás ideje alatt keletkező hőstressz növeli az embriók elhalását és csökkenti az anyák takarmányfelvételét. Ezáltal romlik a kondíciójuk is. 20 ⁰C felett a takarmányfelvétel fokonként akár 1,5 százalékkal csökkenhet. A kanoknál pedig romlik az ondó minősége, a here kedvezőtlen hőszabályozása miatt. A hőstressz különösen nagy probléma a szoptató kocáknál, ahol akár már 25 Celsiuson is átlagosan 0,5 kg-mal kevesebb lehet a napi takarmányfelvétel. Ehhez jönnek még hozzá a hőstressz okozta egyéb hatások is, így például sertéseknél bármely stresszhatásra nő a testhőmérséklet, amelynek 1 Celsius fokkal való növekedése 20–30 százalékkal növeli az anyagcsere-intenzitást, emiatt nő az energiaszükséglet is.
Ezek a megoldások a hőstressz megelőzésére
A takarmányok jó higiéniai állapotának fenntartásán kívül a forró időszakokban fokozott figyelmet kell fordítani azok mikotoxin szennyezettségére is, mert ezek mennyisége a tárolás során, különösen akkor, ha a magas hőmérséklet magas páratartalommal is társul és a takarmányt nem megfelelően tárolják, jelentős mértékben növekedhet. Ezek ellen ma már jelentős számú mikotoxin megkötő, illetve lebontó készítmény áll rendelkezésre, amelyek mennyiségét ezekben az időszakokban javasolt megnövelni. Technológiai szempontból megoldás a takarmánykiosztás rendjének módosítása úgy, hogy a napi mennyiséget többször kisebb adagban adagolják, napközben ritkábban, éjszaka pedig gyakrabban vagy nagyobb adagokban.
Hogyan védheti meg az állatait a hőstressz okozta károktól?
  • Tartástechnológia: a megfelelő belmagasságú, jól szellőztethető épület kialakítása.
  • A szoptató kocáknál a vízzel való permetezés, amit párakapuk kialakításával érhetünk el.
  • Érdemes csökkenteni az állománysűrűséget, hiszen a melegben fokozott a hőleadás, az állatok így gyakorlatilag egymást melegítik.
A folyamatos hideg ivóvíz adagolásán túl megoldás lehet a takarmányozás módosítása. Továbbá érdemes a takarmányt savanyítani, és nedves granulált formában etetni. A takarmánykeverék összeállításakor csökkenteni kell a nyersrost és nyersfehérje arányát, az energiát pedig érdemes emelni. Utóbbit zsírok és olajok kiegészítő adagolásával érheti el. A vitamin és ásványi anyag kiosztást is célszerű növelni. A fokozott vizeletürítés miatt fontos a nátrium és kálim pótlása is. Az A-, E- és C- vitaminból pedig 1,5- 2-szeres emelés javasolt - írja a Magyar Mezőgazdaság cikke.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Partner

A Corteva a Bábolnai Gazdanapokon bemutatta a tavaszi hibridkukorica-kínálatát

2024.10.17.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat bemutatta tavaszi Pioneer® kukoricahibridek kínálatát az idén 37. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapokon. A mezőgazdasági szakkiállításon a vállalat szakértői készséggel álltak a termelők rendelkezésére és segítettek a hibridválasztással kapcsolatos kérdéseik megválaszolásában.

Miért jó és mennyire egészséges a tojásfogyasztás?

2024.10.17.

A tojás önmagában is tökéletes élelmiszernek tekinthető, fehérjében és vitaminokban is gazdag.

Egy héten belül százezer főnek pénz érkezik a számlájára - és ez nem vicc

2024.10.17.

Október 16-án indul a gazdálkodók számára a közvetlen és vidékfejlesztési támogatások előlegeinek kifizetése, amelyekkel év végéig több mint 321 milliárd forinthoz juthatnak hozzá.

Köd, fagy és és eső is lesz a következő napokban

2024.10.17.

A következő hét időjárása változatosan alakul Magyarországon. A hét első felében főként fátyolfelhős, napos idő várható a ködfoltok feloszlása után, helyenként élénk keleti széllel, és a nappali csúcsok 12-19 fok között alakulnak. A hajnalok hűvösek lesznek, a szélvédett vidékeken fagypont közeli vagy alatti hőmérsékletekkel, kisebb esőre csak elszórtan a Dunántúlon lehet számítani.

Segítséget kapnak a hazai kis- és középvállalkozások: 400 milliárdos programmal erősödhetnek meg a cégek

2024.10.17.

Mintegy 17 ezer hazai kis- és középvállalkozás kaphat összesen 600 milliárd forintnyi hitelt 2028-ig a Garantiqa Hitelgarancia Zrt. által most, az InvestEU program keretében elindított közel 400 milliárd forint keretösszegű garanciavállalás segítségével

Tripsz, a növények láthatatlan gyilkosa

2024.10.16.

A tripsz egy apró, ám annál kártékonyabb rovar, amely sok kertész életét megkeseríti. A növények nedveit szívogatja, amelynek következtében sárgulás, barnulás, sőt akár növényi pusztulás is bekövetkezhet.

Partnerhírek
Partner

A Corteva a Bábolnai Gazdanapokon bemutatta a tavaszi hibridkukorica-kínálatát

2024.10.17.

A Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat bemutatta tavaszi Pioneer® kukoricahibridek kínálatát az idén 37. alkalommal megrendezett Bábolnai Gazdanapokon. A mezőgazdasági szakkiállításon a vállalat szakértői készséggel álltak a termelők rendelkezésére és segítettek a hibridválasztással kapcsolatos kérdéseik megválaszolásában.

Partner

Az őszi búza okszerű és gazdaságos őszi tápanyag-utánpótlása

2024.10.16.

Az agrotechnikai tényezők egyik leglényegesebb eleme az okszerű trágyázás, melynek célja a talaj termékenységének fenntartása és növelése mellett a reálisan elvárható hozam elérése.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás