Hirdetés
Ezt tegye, ha a malacokat hőstressz fenyegeti
Ezek a hőstressz jelei és következményei
A sokáig tartó, nagy melegben felgyorsul az állat anyagcseréje, a légzésszám emelkedik és nő az ivóvíz- felvétel. Ezek hatására fokozódik a vizelet és bélsár ürítés, ennek következtében pedig ásványianyag és elektrolit hiány léphet fel. A hőstressz szaporodásbiológiai zavarokat is okozhat. A termékenyülés jelentősen, akár 20 százalékra is visszaeshet. Ez komoly gondot jelenthet a gazdáknak, hiszen egyáltalán nem mindegy, hány malac születik és ezekből mennyien kerülnek vágósorba. Kocáknál a vemhesség korai szakaszában és a szoptatás ideje alatt keletkező hőstressz növeli az embriók elhalását és csökkenti az anyák takarmányfelvételét. Ezáltal romlik a kondíciójuk is. 20 ⁰C felett a takarmányfelvétel fokonként akár 1,5 százalékkal csökkenhet. A kanoknál pedig romlik az ondó minősége, a here kedvezőtlen hőszabályozása miatt. A hőstressz különösen nagy probléma a szoptató kocáknál, ahol akár már 25 Celsiuson is átlagosan 0,5 kg-mal kevesebb lehet a napi takarmányfelvétel. Ehhez jönnek még hozzá a hőstressz okozta egyéb hatások is, így például sertéseknél bármely stresszhatásra nő a testhőmérséklet, amelynek 1 Celsius fokkal való növekedése 20–30 százalékkal növeli az anyagcsere-intenzitást, emiatt nő az energiaszükséglet is.Ezek a megoldások a hőstressz megelőzésére
A takarmányok jó higiéniai állapotának fenntartásán kívül a forró időszakokban fokozott figyelmet kell fordítani azok mikotoxin szennyezettségére is, mert ezek mennyisége a tárolás során, különösen akkor, ha a magas hőmérséklet magas páratartalommal is társul és a takarmányt nem megfelelően tárolják, jelentős mértékben növekedhet. Ezek ellen ma már jelentős számú mikotoxin megkötő, illetve lebontó készítmény áll rendelkezésre, amelyek mennyiségét ezekben az időszakokban javasolt megnövelni. Technológiai szempontból megoldás a takarmánykiosztás rendjének módosítása úgy, hogy a napi mennyiséget többször kisebb adagban adagolják, napközben ritkábban, éjszaka pedig gyakrabban vagy nagyobb adagokban.Hogyan védheti meg az állatait a hőstressz okozta károktól?
- Tartástechnológia: a megfelelő belmagasságú, jól szellőztethető épület kialakítása.
- A szoptató kocáknál a vízzel való permetezés, amit párakapuk kialakításával érhetünk el.
- Érdemes csökkenteni az állománysűrűséget, hiszen a melegben fokozott a hőleadás, az állatok így gyakorlatilag egymást melegítik.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés