Körülbelül 2500-3000 hektáron találunk Magyarországon a káposztaféléket, azonban jellemzően monokultúrás termesztésük a vetésforgó hiánya miatt több növény-egészségügyi problémát vet fel. A gyökér- és szármaradványokon sokféle kórokozó telel át a talajban és veszélyezteti a következő évi termést. Anyagunkból kiderül, mire érdemes figyelnie a káposzta növényvédelme során. A Gazdahely oldal írta le, milyen a káposzta növényvédelme, ha jól csinálják. Ezt a szakcikket szemléztük.
Érdemes odafigyelni a kezelésekre, mert sok múlik azon, milyen a káposzta növényvédelme
A fontosabb talajból fertőző kórokozók és az ellenük való védekezés
A palántadőlést okozó Pythium, Rhizoctonia, Fusarium, Alternaria fajok károsításakor a növény gyökere a talajban elbarnul, elpusztul. A csíranövények nem kelnek ki (hiányos kelés lesz), a palánták gyökérnyaki része üvegessé válik, befűződik, a palánták pedig eldőlnek. Fuzáriumos sárgaság: A fertőzéskor elsőként az alsó levélerek, majd a levél érközök sárgulnak, később a levelek elszáradnak. A káposzta apró fejet fejleszt, a torzsát kettévágva pedig az edénynyalábok barna elszíneződése látható. A fertőzési források a talajba került levél- és torzsamaradványok, valamint a talaj. A kórokozó a talajban növénymaradványok nélkül is nagyon hosszú ideig életképes marad. A fentiek megelőzésére a palánták kiültetés előtti bemártása, vagy ültetés utáni beöntözése javasolt. Ez történhet a propamokarbot és foszetilt tartalmazó növényvédő szerrel, valamint különböző biológiai gombaölő szerekkel - írja a Gazdahely.
A gyomok elleni védekezés
Ma Magyarországon nincs olyan gyomirtószer engedélyezve káposzta kultúrában, amit állományban lehet használni.
Tehát a megoldás vagy a preemergens gyomirtás, vagy a kapálás. A káposztafélék gyomirtására összesen 4 hatóanyag áll rendelkezésre, ezért ezeknek a kultúráknak a gyommentesen tartása nem oldható meg kizárólag kémiai védekezéssel. Egyéb, más módszerek is kellenek. A palánták kiültetése előtt 5-7 nappal az aprómorzsás, egyenletes, gyommentes talajfelületre permetezve a klomazon, pendimetalin és a napropamid hatóanyagú készítményeket érdemes használni.
A liszteskék ellen is védekezni szükséges
Ez a kártevő egész évben szaporodik a fűtött növényházakban. Szabadföldön ugyan nem telel át, de a palántanevelőből a palántán kikerülhet, és ott is komoly bajokat okozhat. Megfelelő hőmérséklet esetén nagyon gyorsan szaporodik. A sok tápnövényű faj életciklusa 30 nap, így egy évben 10-12 nemzedéke is lehet. Nevét a lisztes fehér bevonatú testéről kapta, amiről könnyen azonosítható. A nőstény a petéit körbeforogva rakja le a levélre, ezért azok kör, vagy félkör alakba rendezettek. A petéből kibúvó lárvák átlátszó zöld színűek, alig láthatóak, a növény fonákján szívogatnak. Szívogatásuk miatt a növény legyengül, a levelek halványulnak, sárgulnak, majd leesnek. Tömeges megtelepedésük esetén a növények levelére jelentős mennyiségű mézharmatot fecskendeznek. A mézharmaton ezután megtelepedik a korompenész, és eladhatatlanná teszi a termést.
A levél fonákjára csak nehezen juttatható ki vegyszer, ráadásul permetezéskor a liszteskék fellebbennek, tömegesen felrepülnek a permetcseppek elől.
A Gazdahely szerint ezért az ellenük való védekezés csak integrált módszerekkel oldható meg. Jelenlétük sárga ragacslappal, vagy tálcsapdával megfigyelhető. A védekezést pedig  már az első egyedek megjelenésekor el kell kezdeni. Ha nagyobb számban vannak jelen, akkor indokolt a többszöri védekezés is. Gyors életciklusuk miatt igen könnyen alkalmazkodnak a növényvédő szerek hatóanyagaihoz, így a rezisztencia kialakulás megelőzéséhez fontos a szerrotáció betartása. A felszívódó hatóanyagok alkalmazása szükséges, ám a káposztában engedélyezett felszívódó készítmények nagy része már I. kategóriás készítmény, vagyis növényorvosi vényhez kötött. Ahhoz, hogy ezekhez hozzájussanak, szakirányítói szerződést kell kötni egy kamarai tagsággal rendelkező növényorvossal.
A Gazdahely oldal a frissen káposztatermesztésbe kezdő gazdálkodóknak a következőket javasolja
  • mindenképpen kössön szakirányítói szerződést egy növényorvossal
  • törekedjen a vetésváltásra,
  • amennyiben ez nem sikerül, akkor bemártáskor, beöntözéskor ne csak a rovarkártevők elleni védekezésre gondoljon;
  • a vegyszeres gyomirtást ültetés előtt végezze el.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás