A repce és a gabonák aratása után a tarló szakszerű kezelése következik. Itt az ideje a másodvetésnek, a zöldtrágyázásnak. Az ezekből a talajba kerülő szerves anyagok jelentősen javítják a tápanyag raktározási és felvehetőségi mutatókat. Segítségükkel növelhető a talaj pufferkapacitása, például a savasodás mértéke is csökkenthető. A megfelelő szervesanyag-tartalom kedvezően befolyásolja a talaj szerkezetét. Segítik az erózió elleni védelmet, javítják a víz beszivárgását és megtartását, továbbá a növényzet és a talajlakók számára is jobb életteret biztosítanak. Az Agrárágazat írt szakcikket a témáról, ezt az anyagot szemléztük. A talajok szervesanyag-tartalma talajtípusonként változó. A szerves anyag a talajok organikus alkotóeleme, és a termelés sikerességének egyik meghatározó szereplője. Ezért a minőségének megtartása, esetleg javítása magasabb terméshozamokat és alacsonyabb költségeket eredményez.
A megfelelő szervesanyag-tartalom kedvezően befolyásolja a talaj tulajdonságait
Az intenzív műveléssel sokszor együtt alkalmazott, nem okszerű tápanyag-utánpótlás és a kizsákmányoló talajhasználat következtében romlott a termőföld minősége. Emiatt a magyar talajok jó részének tápanyagkészlete alacsonyabb lett. De ez ellen van megoldás. Korszerű anyagok, technológiák állnak a hazai inputanyag előállítók és értékesítők rendeklezésére, melyek segítségével növelhető a talajok szervesanyagbázisa és tápanyagkészlete.
Módszerek a talaj javítására
Az egyik a gyors és költséghatékony szervesanyag-készlet emelésre a zöldtrágyanövény telepítése kalászos, vagy repcetarlón. Nagyon jól használhatók a gyorsan fejlődő, és akár pillangós fajokat is tartalmazó zöldtrágya-keverékek. Ezekkel akár néhány év alatt látványos, mérhető és minőségi javulás érhető el - írja az Agrárágazat. Tarlóhántást követően vetőgéppel, vagy szórva, akár egy menetben is kijuttatható a vetőmagkeverék. Hektáronként nagyjából 20-25 kg vetőmagkeverék elég lehet. A keverékek legtöbbjének a 60-90 nap kell, hogy nagy tömeget hozzanak. A 60 nap elteltével – amint a technológia úgy kívánja – egy mulcsolással, aprítóhengerrel, vagy akár tárcsával felapríthatóak a szárrészek. Így könnyebben tudjuk bedolgozni, továbbá a baktériumok is könnyebben el tudják végezni a feladatukat, mivel a nagyobb a szármaradványok felülete.

Előnyök:

  • nem marad fedetlen talajfelszín (csökken a kipárolgás és az erózió veszélye);
  • javul a szervesanyag készlet és a vízmegkötő-képesség
  • javul a talaj biológiai aktivitása (több lesz a hasznos talajlakó: giliszták, baktériumok, hasznos gombák);
  • lazultsági állapotot marad fenn
  • megállítjuk, vagy lassítjuk a tápanyag kimosódását (amit a zöldtágyanövény felvesz, azt a bomlását követően az utóvetemény hasznosítja);
  • optimális időben vetve robbanásszerűen kel és fedi a talajt,
  • nem fog szárítani;
  • pillangós fajok (bíborhere, alexandriai here, borsó) alkalmazása esetén hektáronként számottevő nitrogén-hatóanyag jön létre (amíg a zöldtrágya lábon van, akár 20-50 kg/ha), amit az utóvetemény a kelést követően majd hasznosítani tud;
  • egyes fajoknak (mint például a mustár), a gyökérváladékok fonalféreg gyérítők;
  • fémzárolt vetőmagkeverék vetése esetén nem szaporítjuk fel a gyomokat a területünkön.

Hátrányok:

  • nem jellemző, de száraz időben történő vetés idején elpusztulhatnak a csíranövények - ezért érdemes nedves talajba vetni
  • rosszul megválasztott zöldtrágya-keverék esetén, például keresztes (repce) kultúrát követő vagy megelőző zöldtrágyázásnál a keresztesekre semleges keveréket kell alkalmazni, mert ha keresztes keveréket (mustár, tavaszi repce, olajretek) vetünk, a kórokozók és a kártevők fel fognak szaporodni a területen;
  • nem fémzárolt – bizonytalan eredetű – magkeverék alkalmazása esetén a gyomosodás (akár addig nem jellemző káros, karantén, nehezen irtható gyomok) garantált
A teljes cikket az Agrárágazat weboldalán olvashatja el.

További híreink

Takarmányelemzés valós időben – a hatékonyság növeléséért

2024.11.24.

A modern tejtermelésben a pontosság és a valós idejű adatok elengedhetetlenek a jövedelmezőség és a fenntarthatóság szempontjából. A Dinamica Generale NIR On Tank fejlett megoldást kínál. A rendszer közvetlenül a takarmánykeverő kádra telepítve a takarmányozás irányítása és a tejtermelés optimalizálása érdekében biztosítja az egyenletes táplálkozási minőséget és a működési hatékonyságot.

Miért létfontosságú a szelén a sertések számára, és hogyan javíthat a hozamokon?

2024.11.24.

A szelénhiány a sertések csökkent növekedésével és szaporodási teljesítményével függ össze. Ezért az állatok szelénigényének kielégítése az optimális termelési hatékonyság, a termelői jövedelmezőség és a fogyasztók tápláló fehérjeforrással való ellátásának egyik kulcstényezője.

A NitroVolt zöld technológiája új korszakot nyit a műtrágyatermelésben

2024.11.24.

A NitroVolt nevű dán startup a magvető tőkebevonás révén a jövőbe ugrik a kibocsátásmentes ammóniatechnológiával, amely lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy közvetlenül hozzáférjenek a fenntartható műtrágyaforráshoz.

Intelligenciából jeles: csak a szükséges helyre és mértékben juttatja ki a tápanyagokat a műtrágyázó rendszer

2024.11.24.

A Stout intelligensen adagoló műtrágyázó rendszere olyan megoldás, amely átalakítja a kereskedelmi gazdálkodók trágyázáshoz való hozzáállását. Ez a technológia a növénytrágyázás olyan megközelítését vezeti be, amely a pontosságra, a költséghatékonyságra és a fenntarthatóságra összpontosít.

Invazív fajok támadása: Mosómedvék és nutriák okozta kihívások Magyarországon

2024.11.23.

Két gyérítési akció zajlott le a magyarországi mosómedvék és nutriák állományának visszaszorítása érdekében az elmúlt hónapokban, a feladat azonban korántsem fejeződött be. Mivel mindkét inváziós faj gyorsan terjed, és országszerte számtalan nehezen kezelhető problémát okozhat, további terjedésük lassítása természetvédelmi, vízügyi és mezőgazdasági szempontból is kulcsfontosságú kérdés.

Korallvirág kisokos: Fény, víz és gondoskodás lépésről lépésre

2024.11.23.

A korallvirág (Kalanchoe blossfeldiana) egy kedvelt szobanövény, amely színes virágaival és kevés gondozási igényével hódít a növénykedvelők körében. Különleges tulajdonságai és változatos színei miatt sokan választják, ám a megfelelő gondozásával kapcsolatban mégis sok kérdés merülhet fel. Összegyűjtöttük a leggyakrabban feltett kérdéseket és válaszokat, hogy mindenki megtalálja a legjobb módszereket ennek a gyönyörű növénynek az ápolására.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BFP Talajmaró
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BFP Talajmaró

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás