A repce és a gabonák aratása után a tarló szakszerű kezelése következik. Itt az ideje a másodvetésnek, a zöldtrágyázásnak. Az ezekből a talajba kerülő szerves anyagok jelentősen javítják a tápanyag raktározási és felvehetőségi mutatókat. Segítségükkel növelhető a talaj pufferkapacitása, például a savasodás mértéke is csökkenthető. A megfelelő szervesanyag-tartalom kedvezően befolyásolja a talaj szerkezetét. Segítik az erózió elleni védelmet, javítják a víz beszivárgását és megtartását, továbbá a növényzet és a talajlakók számára is jobb életteret biztosítanak. Az Agrárágazat írt szakcikket a témáról, ezt az anyagot szemléztük. A talajok szervesanyag-tartalma talajtípusonként változó. A szerves anyag a talajok organikus alkotóeleme, és a termelés sikerességének egyik meghatározó szereplője. Ezért a minőségének megtartása, esetleg javítása magasabb terméshozamokat és alacsonyabb költségeket eredményez.
A megfelelő szervesanyag-tartalom kedvezően befolyásolja a talaj tulajdonságait
Az intenzív műveléssel sokszor együtt alkalmazott, nem okszerű tápanyag-utánpótlás és a kizsákmányoló talajhasználat következtében romlott a termőföld minősége. Emiatt a magyar talajok jó részének tápanyagkészlete alacsonyabb lett. De ez ellen van megoldás. Korszerű anyagok, technológiák állnak a hazai inputanyag előállítók és értékesítők rendeklezésére, melyek segítségével növelhető a talajok szervesanyagbázisa és tápanyagkészlete.
Módszerek a talaj javítására
Az egyik a gyors és költséghatékony szervesanyag-készlet emelésre a zöldtrágyanövény telepítése kalászos, vagy repcetarlón. Nagyon jól használhatók a gyorsan fejlődő, és akár pillangós fajokat is tartalmazó zöldtrágya-keverékek. Ezekkel akár néhány év alatt látványos, mérhető és minőségi javulás érhető el - írja az Agrárágazat. Tarlóhántást követően vetőgéppel, vagy szórva, akár egy menetben is kijuttatható a vetőmagkeverék. Hektáronként nagyjából 20-25 kg vetőmagkeverék elég lehet. A keverékek legtöbbjének a 60-90 nap kell, hogy nagy tömeget hozzanak. A 60 nap elteltével – amint a technológia úgy kívánja – egy mulcsolással, aprítóhengerrel, vagy akár tárcsával felapríthatóak a szárrészek. Így könnyebben tudjuk bedolgozni, továbbá a baktériumok is könnyebben el tudják végezni a feladatukat, mivel a nagyobb a szármaradványok felülete.

Előnyök:

  • nem marad fedetlen talajfelszín (csökken a kipárolgás és az erózió veszélye);
  • javul a szervesanyag készlet és a vízmegkötő-képesség
  • javul a talaj biológiai aktivitása (több lesz a hasznos talajlakó: giliszták, baktériumok, hasznos gombák);
  • lazultsági állapotot marad fenn
  • megállítjuk, vagy lassítjuk a tápanyag kimosódását (amit a zöldtágyanövény felvesz, azt a bomlását követően az utóvetemény hasznosítja);
  • optimális időben vetve robbanásszerűen kel és fedi a talajt,
  • nem fog szárítani;
  • pillangós fajok (bíborhere, alexandriai here, borsó) alkalmazása esetén hektáronként számottevő nitrogén-hatóanyag jön létre (amíg a zöldtrágya lábon van, akár 20-50 kg/ha), amit az utóvetemény a kelést követően majd hasznosítani tud;
  • egyes fajoknak (mint például a mustár), a gyökérváladékok fonalféreg gyérítők;
  • fémzárolt vetőmagkeverék vetése esetén nem szaporítjuk fel a gyomokat a területünkön.

Hátrányok:

  • nem jellemző, de száraz időben történő vetés idején elpusztulhatnak a csíranövények - ezért érdemes nedves talajba vetni
  • rosszul megválasztott zöldtrágya-keverék esetén, például keresztes (repce) kultúrát követő vagy megelőző zöldtrágyázásnál a keresztesekre semleges keveréket kell alkalmazni, mert ha keresztes keveréket (mustár, tavaszi repce, olajretek) vetünk, a kórokozók és a kártevők fel fognak szaporodni a területen;
  • nem fémzárolt – bizonytalan eredetű – magkeverék alkalmazása esetén a gyomosodás (akár addig nem jellemző káros, karantén, nehezen irtható gyomok) garantált
A teljes cikket az Agrárágazat weboldalán olvashatja el.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás