Az őszi búza egyik legfontosabb betegsége a kalászfuzáriózis. A kórokozó közvetlen kártételt a csírák pusztításával, a búza gyökerének, szártövi részének rothasztásával, a búzaszemek penészesedésével okoz. Ennél azonban nagyobb jelentőségű a közvetett kártétele. Kedvező körülmények között ugyanis a gomba káros anyagcseretermékeket, mikotoxinokat termel, melyek elfogyasztva emberre, állatra egyaránt kedvezőtlen hatással lehetnek. A mikotoxinok egy része rákkeltő, hányást, illetve idegkárosodást okoz, más toxinok hormonhatásuk következtében szaporodásbiológiai problémákat okoznak (pl. zearalenon). Fontos azonban azt kiemelni, hogy a búzaszemek fuzárium-fertőzöttsége nem áll egyenes arányban a szemek fuzáriumtoxin-tartalmával. A témát Zsolnai Balázs írta meg az Agrárágazat szakcikkében.
Az egyik legjelentősebb kártevő az őszi búza fuzáriózisa
Az őszi búza fuzáriózisa: tünetek
A fertőzött magok sokszor csírázásra képtelenek. Ha pedig ki is kelnek, téglavörös színanyagtermelés kíséretében a csíranövények elpusztulnak. A kórokozó a talajból is fertőzheti az egészséges szemekből kelő növényeket, ami ugyancsak a növény pusztulását eredményezi. Ennek viszont nincs nagy jelentősége a felszívódó csávázószerek alkalmazása, valamint az egészséges állományból kinyert szemlézett, fémzárolt vetőmagok használata következtében.

A kukoricával ellentétben pedig a Fusarium-fajok búzán ritkán és kisebb jelentőséggel okoznak szár- és gyökérrothadást, illetve -korhadást.

A tünetek a leveleken is megjelenhetnek kivilágosodó foltok formájában, benne a kórokozó micéliuma, konídiumai, ez azonban csak tartósan csapadékos, párás időjárás esetén fordul elő. A betegség fő tünete a búza kalászain jelentkezik, mely a fertőzést követően 1-2 héttel mutatkozik a kalászpelyvák szalmasárgára színeződésének formájában. A kalász úgy néz ki, mintha koraérne, kisárgul, de csak a kalász egy része. A fertőzött pelyvaleveleken párás, meleg időjárás esetén narancsos, rózsaszínes bevonat jelenik meg. A szemek is megfertőződhetnek, ekkor a szemek töppednek, az ezerszemtömeg csökken, esetleg rózsaszín bevonat jelenik meg rajtuk, ritkán ivaros alakok is fejlődnek (peritéciumok). Hacsak nem jelenik meg a jellegzetes rózsaszín elszíneződés, a tünetek alapján nehéz beazonosítani a kórokozót, mivel a szemek méretének csökkenését olyan más betegségek is okozhatják, mint például a rozsdabetegség vagy a helmintosporózis.
A búza fuzáriózisát több, a Fusarium nemzetségbe tartozó faj okozhatja.
Magyarországon a leggyakoribb a Fusarium graminearum és a F. culmorum, melyek közül a F. graminearum jelentősebb, mivel ennek van ivaros (peritéciumos) alakja (Gibberella zeae), illetve ez a melegebb körülményeket (20-25°C-os átlaghőmérséklet) kedveli és főként a kalászokat fertőzi. Hazánkban a járványos években a Fusarium graminearum dominál, mely képes áttelelni a vetőmagban és annak felületén, ivaros alakjával a fertőzött növényi maradványokon, ezeken kívül pedig még a talajban és a talaj felületén is. Az őszi búza a betegségre a virágzáskor a legfogékonyabb, azonban a fertőzés szempontjából kritikus időszak valójában a kikalászolás kezdetétől a viaszérésig tart. Feltéve, hogy ebben a legalább 5 hetes időtartamban a kórokozónak kedvező körülmények voltak.
Hatékony védelem a búza kalászfuzáriózisa ellen
Csak komplex módon lehet védekezni. Fontos, hogy a fajtaválasztásnál szempont legyen az ellenálló-képesség, mivel az egyes fajták között vannak fogékonyságbeli különbségek. Ám az ellenállás nem teljes, nem ad garantált védelmet. Nagyon fontos a betegség járványos kialakulásánál a nagy tömegű fertőzött növényi maradványok (szár-, szalma-, gyökérmaradványok) jelenléte a területen. A kórokozók polifág fajok, nem csak a gabonaféléket, hanem a kukoricát és más fűféléket is kedvelik. Ezért a gyakori búza-kukorica vetésváltás, az egyre terjedő forgatás nélküli talajművelés komoly járványtani tényező. Fontos emiatt a vetésváltás, az alászántás. Továbbá a kiegyensúlyozott N-utánpótlás, a mikroelem-hiány megelőzése, a nem túl sűrű állomány kialakítása, a búza egészségi állapotának óvása (mint például a kártevők elleni védelem), mert ezekkel mind csökkenthetjük a betegség nagymértékű fellépésének kockázatát - írja az Agrárágazat cikke.
A betakarított termény fuzáriumos fertőzöttsége légárammal történő tisztítással csökkenthető, mely kifújja a fertőzött, töppedt szemeket. Az időben történő betakarítást (teljes érésben) követő szárítás (13% alatti nedvességtartalom), a tárolási körülmények optimalizálása (higiénia, szükség szerint szellőztetés) megakadályozza, hogy tovább növekedjen a termény fertőzöttsége.
A növényvédő szerek alkalmazása
Mindig a fuzárium ellen célzottan és időzítve kell történnie. Csak akkor lehet sikeres, ha pontosan, fenofázishoz időzítetten kezelik. A betegségre fogékony állapot a kikalászoláskor kezdődik, így az állománykezelést csapadékos, párás években már ekkor meg kell kezdeni. Száraz, meleg körülmények esetén elég lehet egy egyszeri védekezés a virágzás idején, azonban fontos, hogy a kórokozónak nem szükséges csapadék, elegendő 1-1,5 óra nedvesség a konídiumok csírázásához, tehát egy harmatos reggel is épp elég lehet a fertőzéshez. A kalászok megfelelő permetléfedettsége érdekében fontos a nagy lémennyiség (300-500 l/ha) a megfelelő szórásképű szórófejek (pl. duplaréses, légbeszívásos, Y-elosztású dupla szórófej), valamint a növényvédő szer tapadását segítő nedvesítőszerek alkalmazása.
Milyen szerekkel védekezhet?
A hatóanyagok főleg a szisztemikus triazolok (pl. ciprokonazol, epoxikonazol, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol) és a strobilurinok (pl. azoxistrobin, pikoxistrobin, piraklostrobin) közül kerülnek ki. De hatásos a kontakt klórtalonil, valamint a fenpropimorf, a prokloráz és a tiafonát-metil hatóanyag is. Ezeket, illetve kombinációjukat sikeresen lehet alkalmazni a Fusarium-fertőzés megelőzésére. Figyelni kell továbbá a szerrotációra a szerrezisztencia kialakulásának megelőzésére.
???? Az őszi búza kalászfuzáriózisa ellen való védekezés akkor lehet sikeres, ha megfelelő a vetésváltás. A vetőmag egészséges, felszívódó csávázószerekkel kezelt, ha ellenálló fajtát választott, valamint ha célzottan és időzítetten, a környezeti tényezők figyelembevételével, megfelelő permetezéstechnikával, hatékony növényvédő szerek kombinációjával kezeli az állományt - írja Zsolnai Balázs.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás