Az őszi búza egyik legfontosabb betegsége a kalászfuzáriózis. A kórokozó közvetlen kártételt a csírák pusztításával, a búza gyökerének, szártövi részének rothasztásával, a búzaszemek penészesedésével okoz. Ennél azonban nagyobb jelentőségű a közvetett kártétele. Kedvező körülmények között ugyanis a gomba káros anyagcseretermékeket, mikotoxinokat termel, melyek elfogyasztva emberre, állatra egyaránt kedvezőtlen hatással lehetnek. A mikotoxinok egy része rákkeltő, hányást, illetve idegkárosodást okoz, más toxinok hormonhatásuk következtében szaporodásbiológiai problémákat okoznak (pl. zearalenon). Fontos azonban azt kiemelni, hogy a búzaszemek fuzárium-fertőzöttsége nem áll egyenes arányban a szemek fuzáriumtoxin-tartalmával. A témát Zsolnai Balázs írta meg az Agrárágazat szakcikkében.
Az egyik legjelentősebb kártevő az őszi búza fuzáriózisa
Az őszi búza fuzáriózisa: tünetek
A fertőzött magok sokszor csírázásra képtelenek. Ha pedig ki is kelnek, téglavörös színanyagtermelés kíséretében a csíranövények elpusztulnak. A kórokozó a talajból is fertőzheti az egészséges szemekből kelő növényeket, ami ugyancsak a növény pusztulását eredményezi. Ennek viszont nincs nagy jelentősége a felszívódó csávázószerek alkalmazása, valamint az egészséges állományból kinyert szemlézett, fémzárolt vetőmagok használata következtében.

A kukoricával ellentétben pedig a Fusarium-fajok búzán ritkán és kisebb jelentőséggel okoznak szár- és gyökérrothadást, illetve -korhadást.

A tünetek a leveleken is megjelenhetnek kivilágosodó foltok formájában, benne a kórokozó micéliuma, konídiumai, ez azonban csak tartósan csapadékos, párás időjárás esetén fordul elő. A betegség fő tünete a búza kalászain jelentkezik, mely a fertőzést követően 1-2 héttel mutatkozik a kalászpelyvák szalmasárgára színeződésének formájában. A kalász úgy néz ki, mintha koraérne, kisárgul, de csak a kalász egy része. A fertőzött pelyvaleveleken párás, meleg időjárás esetén narancsos, rózsaszínes bevonat jelenik meg. A szemek is megfertőződhetnek, ekkor a szemek töppednek, az ezerszemtömeg csökken, esetleg rózsaszín bevonat jelenik meg rajtuk, ritkán ivaros alakok is fejlődnek (peritéciumok). Hacsak nem jelenik meg a jellegzetes rózsaszín elszíneződés, a tünetek alapján nehéz beazonosítani a kórokozót, mivel a szemek méretének csökkenését olyan más betegségek is okozhatják, mint például a rozsdabetegség vagy a helmintosporózis.
A búza fuzáriózisát több, a Fusarium nemzetségbe tartozó faj okozhatja.
Magyarországon a leggyakoribb a Fusarium graminearum és a F. culmorum, melyek közül a F. graminearum jelentősebb, mivel ennek van ivaros (peritéciumos) alakja (Gibberella zeae), illetve ez a melegebb körülményeket (20-25°C-os átlaghőmérséklet) kedveli és főként a kalászokat fertőzi. Hazánkban a járványos években a Fusarium graminearum dominál, mely képes áttelelni a vetőmagban és annak felületén, ivaros alakjával a fertőzött növényi maradványokon, ezeken kívül pedig még a talajban és a talaj felületén is. Az őszi búza a betegségre a virágzáskor a legfogékonyabb, azonban a fertőzés szempontjából kritikus időszak valójában a kikalászolás kezdetétől a viaszérésig tart. Feltéve, hogy ebben a legalább 5 hetes időtartamban a kórokozónak kedvező körülmények voltak.
Hatékony védelem a búza kalászfuzáriózisa ellen
Csak komplex módon lehet védekezni. Fontos, hogy a fajtaválasztásnál szempont legyen az ellenálló-képesség, mivel az egyes fajták között vannak fogékonyságbeli különbségek. Ám az ellenállás nem teljes, nem ad garantált védelmet. Nagyon fontos a betegség járványos kialakulásánál a nagy tömegű fertőzött növényi maradványok (szár-, szalma-, gyökérmaradványok) jelenléte a területen. A kórokozók polifág fajok, nem csak a gabonaféléket, hanem a kukoricát és más fűféléket is kedvelik. Ezért a gyakori búza-kukorica vetésváltás, az egyre terjedő forgatás nélküli talajművelés komoly járványtani tényező. Fontos emiatt a vetésváltás, az alászántás. Továbbá a kiegyensúlyozott N-utánpótlás, a mikroelem-hiány megelőzése, a nem túl sűrű állomány kialakítása, a búza egészségi állapotának óvása (mint például a kártevők elleni védelem), mert ezekkel mind csökkenthetjük a betegség nagymértékű fellépésének kockázatát - írja az Agrárágazat cikke.
A betakarított termény fuzáriumos fertőzöttsége légárammal történő tisztítással csökkenthető, mely kifújja a fertőzött, töppedt szemeket. Az időben történő betakarítást (teljes érésben) követő szárítás (13% alatti nedvességtartalom), a tárolási körülmények optimalizálása (higiénia, szükség szerint szellőztetés) megakadályozza, hogy tovább növekedjen a termény fertőzöttsége.
A növényvédő szerek alkalmazása
Mindig a fuzárium ellen célzottan és időzítve kell történnie. Csak akkor lehet sikeres, ha pontosan, fenofázishoz időzítetten kezelik. A betegségre fogékony állapot a kikalászoláskor kezdődik, így az állománykezelést csapadékos, párás években már ekkor meg kell kezdeni. Száraz, meleg körülmények esetén elég lehet egy egyszeri védekezés a virágzás idején, azonban fontos, hogy a kórokozónak nem szükséges csapadék, elegendő 1-1,5 óra nedvesség a konídiumok csírázásához, tehát egy harmatos reggel is épp elég lehet a fertőzéshez. A kalászok megfelelő permetléfedettsége érdekében fontos a nagy lémennyiség (300-500 l/ha) a megfelelő szórásképű szórófejek (pl. duplaréses, légbeszívásos, Y-elosztású dupla szórófej), valamint a növényvédő szer tapadását segítő nedvesítőszerek alkalmazása.
Milyen szerekkel védekezhet?
A hatóanyagok főleg a szisztemikus triazolok (pl. ciprokonazol, epoxikonazol, metkonazol, protiokonazol, tebukonazol) és a strobilurinok (pl. azoxistrobin, pikoxistrobin, piraklostrobin) közül kerülnek ki. De hatásos a kontakt klórtalonil, valamint a fenpropimorf, a prokloráz és a tiafonát-metil hatóanyag is. Ezeket, illetve kombinációjukat sikeresen lehet alkalmazni a Fusarium-fertőzés megelőzésére. Figyelni kell továbbá a szerrotációra a szerrezisztencia kialakulásának megelőzésére.
???? Az őszi búza kalászfuzáriózisa ellen való védekezés akkor lehet sikeres, ha megfelelő a vetésváltás. A vetőmag egészséges, felszívódó csávázószerekkel kezelt, ha ellenálló fajtát választott, valamint ha célzottan és időzítetten, a környezeti tényezők figyelembevételével, megfelelő permetezéstechnikával, hatékony növényvédő szerek kombinációjával kezeli az állományt - írja Zsolnai Balázs.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás