Ezt tehetik az állattenyésztők a Zika-vírus ellen, fiatalodik a kertészeti ágazat
A héten arról olvashat összefoglalónkban, hogy hogyan törnek előre a fiatal gazdák a kertészetekben, erősödik a mangalicatartás súlya hazánkban, módosították egy élelmiszeripari pályázat beadási határidejét, illetve hogyan védekezhetnek az állattenyésztők a Zika-vírus terjedésével szemben.
800 milliárd forintos kifizetéssel zárta 2015-öt az MVH. A támogatási rendszerben immár 35 jogcím van, korábban soha nem volt ennyi. Az alaptámogatást kiegészíti például a zöldítésre szóló jogcím is. Az előleg megindítása után 25 ezer gazdának fizettek, február második felétől pedig több milliárd forint utalását indítják el. Június 30-i határidőre mindenki meg fogja kapni a támogatását, de azt szeretnék, ha dömpingszerűen március-áprilisban eljutna ez az összeg is jogosultakhoz.
A fent említett sokmilliárd forintnyi támogatásból a fiatal gazdák is bőségesen kaptak. Egy friss adat szerint, egyre növekvő számban a kertészeti ágazatban jeleskednek. A fiatal gazdák aránya ugyanis meghaladja a 10 százalékot a kertészek körében. Ez a réteg az átlagnál kockázatvállalóbb, egyben nyitottabb az új technológiák, a környezettel kapcsolatos kérdések iránt. Magyarországon a mezőgazdasági terület 4 százalékán folyik kertészeti termelés. Az ágazat kibocsátása a mezőgazdasági éves kibocsátás több mint 8 százaléka. 2013-ban 86 ezer kertészeti gazdaság működött. Ennek 12 százalékát, 10 500-at fiatal - 40 év alatti - gazda működtette. Az adatok szerint a 86 ezer kertészeti gazdaság több mint kétharmada ültevényekkel foglalkozott. A szántóföldi növénytermesztésben a fiatalok aránya 19 százalék, a kertészeti kultúrák esetében 16 százalék volt.
Hirdetés
Kertészet után állattenyésztés. A mangalicatenyésztés a hazai állattenyésztés egyik, leginkább a fókuszban lévő termékcsoportja. Belföldön és külföldön is egyaránt keresett termék. 2013 óta egyre nagyobb érdeklődés övezi. Néhány évvel ezelőtt a tenyészetek száma 182, a mangalicakocáké 7500 volt, ma már 246 tenyészet működik az országban, és a kocaállomány 9700 körül mozog. A termelők számára pedig biztos megélhetést jelent a mangalicatartás. Az anyakocák közül mintegy 5500 szőkemangalica, a többi - fele-fele arányban - vörös és fecskehasú mangalica. Az ellenőrzött kocaállománnyal évente mintegy 60 ezer hízót állítanak elő az országban. Ez a teljes sertéslétszám mintegy 2 százaléka, értékben azonban magasabb arányt képvisel.
Figyelem! Alig hogy megérkezett, már módosították is az élelmiszeripari ágazat támogatására kiírt pályázat határidejét. A módosítást követően első körben a kérelmeket ez év február 25. és április 25. között küldhetik be az érintettek elektronikus úton. Az információk szerint azért került sor a módosításra, hogy az érintett gazdáknak legyen elég idejük előkészíteni a pályázati dokumentumokat. Egyébként a pályázatra 151 milliárd forintos keretösszeg áll rendelkezésre.
Végül következzen néhány gondola a Zika-vírusról. A közeljövőben – világszinten - célzott intézkedéseket kívánnak tenni a vírus megállítása érdekében. Így ugrásszerűen megnőhet a rovarirtók használata a vizes élőhelyek közelében. Az élővilággal szemben azonban jóval kíméletesebb megoldás lehet, ha a szúnyogok szaporodási helyeit számolnák fel az érintett területeken élők. Ebben többek között az állattenyésztéssel foglalkozó gazdák is tudnak segíteni, amennyiben folyamatosan tisztán tartják állataik itatóit és mindig friss vizet tesznek azokba. Ha mégis elkerülhetetlen a növényvédő szerek használata, a FAO fontosnak tartja, hogy az emberi egészséget és az élelmiszereket ne veszélyeztessék ezzel. A szervezet ezért az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) együttműködésben ajánlásokat dolgozott ki a növényvédő szerek megfelelő alkalmazásáról
Agrárhír-összefoglalónk az MTI hírei alapján készült el!
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés