A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (MA-HAL) halegészségügyi fórumokat rendezett a haltermelők és a horgászszervezetek részére. A rendezvényeken bemutatták a frissen elkészült Halegészségügy, halbetegségek című kiadványt. A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet írt a rendezvényről és a kiadvány megjelenéséről, ezt az anyagot szemléztük. A magyarországi halgazdálkodás a tógazdaságokban és az intenzív üzemekben történő haltermelést, valamint a horgászati célú vízterület-hasznosítást is magába foglalja. Az évről évre növekvő haltermelés és a horgászat iránt érdeklődők számának folyamatos emelkedése időről időre különböző halegészségügyi problémákat vet fel. A MA-HAL és a NAK elkötelezett a hazai halegészségügy javításában, ezért törekszik naprakész információkkal ellátni a haltermelőket és a horgászszervezeteket.
A halbetegségek ellen nyújt nagyon hasznos segítséget az új halas szakkönyv - képünkön egy egészséges harcsa
Az Unió határain belüli állatszállítási egyszerűsítések a vizet a számtalan kórokozó éltető és terjesztő közegévé tették. Az idegen területekről behozott élő halak korábban nem látott új kórokozókat hozhatnak magukkal. Ennek következménye újabb és újabb megbetegedések megjelenését okozhatja. Ezért a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet egy nemzeti védekezési-megelőzési stratégia kialakítására törekszik. A kiadványt elsősorban a haltermelők és horgászvízkezelők számára írták, azonban hasznos segítséget adhat az állatorvosoknak, valamint hallal foglalkozó zoológusoknak is. A könyv használatával felismerhetőek egyes halakat érintő megbetegedések, továbbá fontos információkat tartalmaz a megelőzéssel, a védekezéssel és a gyógykezeléssel kapcsolatban. [embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=whEq0GRiJTw[/embedyt] Az itt letölthető kiadvány ismerteti a legújabb kutatási eredményeket, amit felhasznál a javasolt gyógykezeléseknél, a megelőzésen alapuló védekezést kiemelve.
Győrffy Balázs, a NAK elnöke így fogalmaz a könyv bevezetőjében:
Magyarországon mintegy 24 ezer hektár a halastavak területe, ezen kívül a halászatilag hasznosított természetes vízterület nagysága nagyjából 140-145 ezer hektár. A hazai tógazdaságok és az intenzív üzemek évente közel 25 ezer tonna halat termelnek, amelyből mintegy 17 ezer tonna az étkezési célú. Ennek jelentős része exportra kerül, a magyar élőhal keresett a nemzetközi piacon. Hazánk a második legnagyobb pontytermelő Európában, illetve az afrikai harcsa termelésével is előkelő helyen szerepel. Kijelenthetjük, hogy a halágazat olyan ágazat, amely teljesítményével, a biológiai környezet megóvásával és gondozásával, vidéki munkahelyek megőrzésével jó befektetés az országnak. Az ágazat jövőjének, sikerének pedig az a kulcsa, hogy milyen mértékű fejlesztések valósulnak meg a következő években.
Ezek nyomán ugyanis várhatóan csökkenni fog a járványvédelmi kockázat, javul a termelésbiztonság, illetve könnyebben teljesíthetőek az EU haltermelésében egyre fokozottabban jelentkező kihívások, mint az antibiotikum-felhasználás és az állatjólét kérdése. Mindezzel Magyarország haltermelésben elfoglalt pozíciója is erősödhet.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a MA-HAL között szoros az együttműködés, amit együttműködési megállapodás aláírásával is megerősítettünk. Eddigi közös munkánkat sikerek övezték, elég csak a VKJ-díjak mérséklésére vagy az áfacsökkentésre gondolnunk. Az ágazattal kapcsolatos kérdésekben – a kiváló szakmai kapcsolatra is építve – hatékonyabban, együtt dolgozhatjuk ki a válaszokat. Talán a legfontosabb az, hogy a termelést korszerű technológiák alkalmazása mellett, biztonságos, tervezhető keretek között, a hatályos állategészségügyi szabályok szigorú betartásával tudják a magyar termelők megvalósítani. Ehhez nyújt támogatást jelen halegészségügyi kiadvány is - írja Győrffy Balázs.
???? Ha a hazai állattenyésztési ágazatok által előálított árualap értékéhez viszonyítunk, akkor az étkezési célú haltermelés hozzájárulása már mintegy 1,5 százalék. Amennyiben a halászati ágazat bruttó termelési értékét viszonyítjuk a hazai állattenyésztési ágazatok bruttó kibocsátásához az arány kicsit magasabb, 1,67 százalék volt 2016-ban. A halászatilag hasznosított természetes vízterület mintegy 140 113 hektár és 146 148 hektár között változott 2004 és 2015 között. Az erről származó halfogás évente átlagosan 7250 tonna volt. 2015-ben az összes étkezési célú haltermelés 64 százaléka tógazdaságokból, 36 százaléka természetes vizekből és víztározókból származott, mint horgászzsákmány – írja a kiadvány.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás