A fácán hazánkban a zárt erdőségek kivételével szinte mindenhol előfordul. Ma már talán nem is gondolunk arra, hogy ezen madarak ősei még a római korban emberi közvetítéssel érkeztek a Kárpát-medencébe. Cikkünkből sokat megtudhat a fácánról, összefoglaltunk jó néhány érdekességet is.

A fácán tudományos elnevezése (Phasianus colchicus) az eredeti elterjedési területére utal. A mondák szerint a görög hajósok még a 8. század előtt hozták magukkal a madarakat a Phasis, mai néven a Rioni folyó mellől. Ez a Fekete-tenger északkeleti partvidékén van, amit ők Colchisnak neveztek. Eleinte a mai Bulgária és Görögország területére telepítették be őket, de igazán a rómaiak által terjedt el a fácán Európában. Így kerültek az első példányok Pannóniába is. Honfoglaló őseink tehát már itt találták a madarakat - írja a Magyar Mezőgazdaság.

Nagyon elterjedt az országban a fácán - Fotó: Pixabay, Jan Temmel
Királyi vadaskertekben is kedvelt volt a fácán

A különböző nyelvi emlékekből arra lehet következtetni, hogy a 14. századtól már léteztek olyan nagyúri, illetve királyi vadaskertek, ahol különböző hazai és külföldi vadfajokat tartottak. Feljegyzések szólnak arról, hogy Beatrix királyné 1488-ban nem csak szarvasokat, hanem fácánokat is küldött a ferrarai hercegnek. Tehát már abban az időszakban is tenyésztettek Magyarországon jó minőségű, külföldön is nagyra értékelt nagy- és apróvadat.

A 19. század közepétől egyre gyakoribbá vált, hogy a fácánok tojásait a vadászok begyűjtötték, s a csibéket mesterségesen nevelték fel. Erről egy igen érdekes feljegyzés is tanúskodik.

Eszerint egy gesztesi uradalomban 1831-ben négy akó sört kaptak jutalomként a vadászok a fácáncsibék etetésére gyűjtött hangyatojásokért. Természetesen az így, külterjes módon tartott fácánállomány alig növekedett az évszázadok alatt, és a 20. század elejéig az évi 50 ezres teríték volt a jellemző. Viszont a Monarchia-hozta jólét, illetve a polgárosodás miatt nőtt az igény a fácánvadászatokra. Az első világháborút megelőző időszakban már évente több mint 300 ezer példányát lőtték le. Ez a mennyiség azonban meghaladta a természetben élő állomány szaporodási lehetőségeit, ezért megindult a fácán zárttéri tenyésztése.

A fácán nálunk addig ismeretlen alfajait, illetve változatait hozatták be továbbtenyésztés céljából, melyek közül csak viszonylag kevés tudott alkalmazkodni a magyar körülményekhez. Emellett más fácánfajokkal is próbálkoztak, így például ezüst, arany, gyémánt- és királyfácánokkal is.

A rómaiak által hajdan hazánkba betelepített törzsalaknak, melyet közönséges vagy cseh fácánnak is neveznek, igen feltűnő bélyege a kakasok jól fejlett sarkantyúja, valamint zöld színű, ércfényű tollakkal fedett feje és nyaka. A kakasok testtömege 1,1, a tyúkoké 0,8 kilogramm.

A telepítés sötét oldala

Az 1960-as évek elején újra felkapott lett a fácánvadászat, s akkoriban érte el a baromfitenyésztés azt a technológiai fejlettséget, melyet már a fácán esetében is jól lehetett alkalmazni.

A százezerszámra előnevelt fácáncsibék robbanásszerű állománynövekedést eredményeztek. Kontinensünkön Nagy-Britannia mellett nálunk élt a legtöbb fácán, 1978-ban nagyjából 2,4 milliós populációval büszkélkedhettünk. De akkor már érezhetőek voltak a nagyszabású telepítés árnyoldalai. A nagyüzemi telepekről kiengedett madarak ugyanis rendkívül sok betegséget hurcoltak át a vadonba, és a természetben élő példányokból sok elhullott.

Ráadásul a telepekről származó tyúkok gyakran nem ülték a tojásokat, ezért veszélybe került az állomány önfenntartó képessége.

Napjainkban lényegesen kevesebb fácán él a Kárpát-medencében, mint az 1970-es és 80-as években. Miután a nagyüzemi telepekről csak az ország egyes területein helyeznek ki madarakat, a természetben élő fácánpopuláció jórészt újra emberi beavatkozás nélkül szaporodik. Emiatt gyakran lehet látni a csibéiket vezető fácántyúkokat.

Többnejű a fácán kakasa

A fácánkakasoknak 4-7 tyúkból álló háremük van. A tyúkok bokrosokban, sűrű, gazos területeken, vagy sekély mélyedésekben kaparnak apróbb gödröt. Azt száraz levéllel, fűszállal kibélelik, és oda rakják 12-16 olajbarna tojásukat. Egyedül kotlanak, a fészekhagyó csibék 22-25 nap alatt kelnek ki. Gyorsan növekednek és kéthetesen már repülnek.

Ha pedig érdekli a vadkár megelőzésének 3 legbiztosabb módja, ebben a cikkünkben olvashat róla.

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás