Számtalan védekezési eljárást ismerünk arra, hogy megvédjük ültetvényünket a fagykárok okozta következményektől, azonban költséghatékonyság és beruházási költség terén óriási különbségek lehetnek a különböző módszerek között.

Védekezés alatt hajlamosak vagyunk kizárólag fizikai védekezésre gondolni, vagyis amikor megpróbáljuk a fagyhatás kockázatát a legkisebb mértékre csökkenteni azzal, hogy különböző technológiákat alkalmazva emeljük az ültetvény hőmérsékletét fagy jelenlétekor. Lehetséges, de nem egyetlen módszer a fagyvédelmi öntözés, szélgépek használata, a paraffingyertyás hőtermelés és különböző fagyvédelmi gépek alkalmazása.

2016-ban a magyarországi gyümölcsültetvények 50%-ára jelentettek tavaszi fagykárt az április végi fagyhullám következményeként. Amennyiben az összes gyümölcs ültetvényt fel akarnánk szerelni valamilyen fagyvédelmi technológiával, 100 Mrd Ft-os nagyságrendű beruházást kellene megvalósítani ehhez és nem beszéltünk a rendszerek éves fenntartásáról. Nyilván erre kevés esély van, mert a hektáronkénti 1-1,5 M Ft-os beruházási költséget az évről évre bizonytalan termésár miatt elég kockázatos lenne vállalni. Hektáronként legalább 2-4 milliós hozamértéket kellene előállítani ahhoz, hogy a rendszerek rentábilis működtetéséről beszélhessünk. Ezzel szemben állami támogatással együtt 100 eFt körüli éves összegből nem csak fagykárbiztosítást, hanem jég, vihar és egyéb biztosítási fedezeteket vásárolhat a termelő. Ez az összeg a fagyvédelmi rendszer éves fenntartási költségének megfelelő nagyságrendű kiadást jelent.

A fagyok ellen nem csak fizikai úton védekezhetünk, a biztosítások is valós opciónak számítanak
 

Nyilván a fagybiztosításoktól sem várhatunk csodát, mert önrészek is befolyásolják a térítéseket, azonban a kárenyhítési rendszerből igényelhető kárenyhítési hozzájárulással kombinálva megfelelő védelmet alakíthatunk ki. Lényegesen olcsóbban és kiszámíthatóbban tehetjük meg, mintha milliós összegeket költenénk fagyvédelmi rendszerekre. Ráadásul a kárenyhítési rendszer szankcionálja a biztosítás hiányát, mert nélküle maximum 40%-os térítést adhat a károsultnak a megszerezhető 80% helyett, ami milliós veszteség lehet jogosultság esetén is.

Az Agrisk.hu biztosítási portál az országban egyedüliként lehetővé teszi a biztosítói térítések összehasonlítását a kárszimulátor funkcióval, így senki sem vásárol zsákbamacskát illetve a termelő meg is kötheti online a számára legmegfelelőbb biztosítási konstrukciót. Fontos, hogy a felmerülő kérdéseket szakmailag felkészült szakértők válaszolják meg, ez az Ön biztonságának a garanciája.

Ha a fagykárok elleni védekezés fizikai korlátait vesszük figyelembe, akkor egy fagyvédelmi rendszer használatának is megvannak a kockázatai. Az optimálisnál alacsonyabb hőmérséklet, a technológia szakszerűtlen alkalmazása, a beruházás meg nem térülése mind kockázatot rejt magában. A biztosítási költség viszont előre kalkulálható, a térítés kiszámítható és még az állam is támogatja legfeljebb 65 %-ban, így költséghatékony kiegészítése is lehet a fizikai védekezésnek.

Ha Ön fagyveszélyes területen gondozza ültetvényét, komolyan gondolkozzon el egy „A” típusú (minden kockázatot magában foglaló) biztosítási csomag beszerzésén, mert jelenleg ennek a megoldásnak van komoly létjogosultsága a gazdaság védelme szempontjából.

Szerző: Surmann Árpád agrisk.hu portálvezető, agrárbiztosítási szakértő

(x)

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás