A korábbi jóslatoknak megfelelően az olajos növények folytatják világhódító karrierjüket. Magyarországon is jelentős földterületen, 670.000 hektáron termesztenek napraforgót. Köszönhető ez többek között annak, hogy Magyarország klímája megfelelő a napraforgó termesztésére, illetve a több év óta kedvező termékfelvásárlási áraknak. Az egyre korszerűbb fajtákkal és technológiákkal elérhetővé vált a jó terméshozam és a magas olajtartalom kombinációja.

Az általános fajtaválasztási szempontok közül növekvő hangsúlyt kap a változó időjárás miatt elvárható stressztűrő képesség. Az egyre gyakoribb aszályok, szélviharok és özönvízszerű esőzések nagy próbatétel elé állítják a növényállományokat.

A napraforgó virágzásában legérzékenyebb az időjárásra. A mélyen gyökerező, vízzel jól feltöltött növénynek lesz jó a megtermékenyülése és a szemek kifejlődése. Az éréscsoport helyi tapasztalatok alapján történő kiválasztásával a kedvezőtlen, de valamennyire kiszámítható viszonyokat el tudjuk kerülni.

Az érés időszakában viszont a sok eső okozhat károkat, hiszen a tányérbetegségek ekkor támadják a legjobban, melyek akár 100%-os termésveszteséget is eredményezhetnek. A gombabetegségek elleni kezelések nem oldhatnak meg mindent, ezért a fajtaválasztásnál hasznos figyelembe venni a növény éréskori tányérállását (félig lehajló – az RAGT hibridek egy kivétellel mind ilyenek), illetve olyan fajták választását kell előnyben részesíteni, melyek nemesítésük révén nem, vagy kevésbé érzékenyek. Az RAGT kínálatában 5 hibrid teljes Plasmopara rezisztenciával rendelkezik, a teljes portfólió betegség-ellenállósági besorolása a legfelső, tehát az ellenálló minősítéssel bír.

Az egyre nagyobb szélsebességgel érkező nyári-ősz eleji viharok a növény szárát és gyökérzetét teszik próbára. Az elmúlt három évben gyakran lehetett olyan táblákkal találkozni, melyeket 100%-ban lefektetett a vihar.

RGT Eiffell (LO CL)

A legújabb nemesítésű napraforgó hibridek esetében, – mint amilyen pl. az RGT Eiffell, az RGT Cllif,  az RGT Frankllin, vagy a HO hibridek közül az RGT Absollute HOCL, RGT Sittingbull HO, – a nemesítők számos környezeti faktor veszélyeztető hatását figyelembe vették. Így ezek a hibridek – a termelők részéről jogosan elvárt magas termőképesség és olajtartalom mellett – a fejlettebb gyökérzetnek, az erősebb szárnak köszönhetően a jól megválasztott tőszám esetén (tányérméret) sokkal jobban bírják az időjárási viszontagságokat.

RGT Frankllin (LO CL)

De ne feledkezzünk meg a gyomírószerek által okozott stresszről sem. A legkevesebb stresszt a presowing gyomirtás okozta, mára azonban e hatóanyagokat betiltották. Így két lehetőség maradt:  a preemergens és a postemergens gyomirtás. Minél később írtjuk a gyomot, annál nagyobb streszt okozunk a növényeinknek. A preemergens gyomirtás, az egyik leghatékonyabb kezelés, de ha ez nem kap 2 héten belül minimum 10-15 mm csapadékot, nem hat a gyomokra. Így jön az utókezelés az állományban, melynek a napraforgóra gyakorolt fitotoxikus hatása hatóanyagonként és fajtánként is eltérő.

Külön kell megvizsgálnunk az egyszikű és a kétszikű gyomirtást. Egyszikűek ellen könnyedén védekezhetünk napraforgóban, viszont kétszikűek ellen posztemergensen már csak akkor van lehetőségünk, ha herbicidtoleráns napraforgót vetettünk, ami persze ismét egy stresszhelyzetet okoz. Ahol jelentős parlagfű nyomás van, ott nincs más választásunk, csakis a toleráns hibrid alkalmazása (az RAGT kínálatában egy kivétellel az összes CL hibrid). Viszont ahol nem szükséges parlagfű ellen védekezni, ott ma a legjobb (stresszmentes) lehetőség az RGT Sittingbull HO napraforgó, mely a linolsavasokat megszégyenítő terméspotenciállal, és kimagaslóan nagy olajtartalommal rendelkezik. Erőteljes szárának köszönhetően a legnagyobb viharokat is átvészeli, kiváló betegség-ellenállósága pedig garantálja, hogy a termést a gazda és ne a gomba vigye el.

Végül a fajtaválasztást az is befolyásolja, hogy a termény átvételkor szempont-e a prémium olajtartalom. Egy biztosan átlag feletti olajtartalommal rendelkező hibrid akár 10-15% közötti árbevétel többletet eredményezhet. Az RAGT hibridek kivétel nélkül átlag feletti olajtartalommal rendelkeznek. Ajánljuk ezeket azoknak, akik az olajprémiumban érdekeltek.

RGT Sittingbull (HO)
Az RAGT már 99 éves nemesítői múltja a garancia arra, hogy a termelők évről-évre egyre biztonságosabban és jövedelmezőbben tudjanak termelni. A jó minőség népszerű, ma már öt különböző földrészen is az (x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás