A fákon rohadhat el az alma
Idén az eddigieknél is erősebben érezhető a munkaerőhiány a mezőgazdaságban. Már idáig is több tízezer ember hiányzott a kertészetekből, de várhatóan ez a probléma az almaszüretben fog kicsúcsosodni. Lehet, hogy a fákon marad a magyar alma?
Lassan befejeződnek a mezőgazdasági munkálatok, de a célegyenesben is komoly problémát okoz a munkaerőhiány a szüret során. Emlékeztetőül: tavaly 25-30 ezer munkás hiányzott a betakarítási munkálatokról, idén ez a szám felkúszott 70 ezerre! Joggal kérdezhetik a gazdák: kik fogják leszedni az almát a fákról?
A munkaerőhiány oka az idénymunkások körében elsősorban a közmunkaprogramra vezethető vissza a szakemberek szerint. Amióta ugyanis tart a közmunkaprogram, egyre kevesebben vállalják az olykor igencsak megerőltető mezőgazdasági idénymunkákat, inkább valamilyen könnyebbet keresnek maguknak.
Hirdetés
Ugyan közmunkaprogramban részt vevőket is közvetítenek ki mezőgazdasági idénymunkára, de ezt a vállalkozók nem igazán kedvelik. Ennek oka, hogy így nem azt foglalkoztatják, akit ők szeretnének és megfelelőnek találnak a munkakör betöltésére, hanem azt kell dolgoztatni, akit küldenek hozzájuk. Ennek az a hátránya, hogy aki csak téblábol és rosszul szedi a gyümölcsöt, azt is ugyanúgy meg kell fizetni, mint azt, aki becsületesen végigdolgozza a munkaidőt.
A fizetés is probléma lehet az idénymunkásoknak, ugyanis rendszerint a törvényileg meghatározott minimálbérnél nem kapnak többet. Más országokban viszont sokkal jobban megfizetik ezt a munkát, ezért sok, potenciális idénymunkás inkább külföldön vállalja el ezt, mint itthon.
Megoldás a külföldi munkaerő?
Az egyre kevesebb hazai idénymunkást a gazdák külföldi dolgozókkal próbálják pótolni, több-kevesebb sikerrel. Romániából és Ukrajnából érkezik jelenleg a legtöbb mezőgazdasági dolgozó hazánkba. Esetükben azonban az utaztatás és az elszállásolás problémáit kell megoldani. Nincsen ugyanis túl sok munkásszálló mezőgazdasági területen, ezért többen is üresen álló tanyákat vettek meg és újították fel munkásszállóvá.
Szakértők szerint azonban egyes ágazatokban eltűnhet ez a probléma néhány éven belül, mivel egyre többen gépesítenek minden folyamatot, amit csak lehet. Persze mindig maradnak majd olyan munkálatokat, amelyeket kizárólag emberi kezek tudnak elvégezni.
De mi lesz az almával?
Visszatérve az almaszüret kérdésére: könnyen előfordulhat, hogy ha nem lesz elég munkás a gyümölcs betakarítására, kevesebb termés kerülhet a tárolókba. Ebből adódik, hogy drágábban fogják értékesíteni a termelők a boltok felé, akik ebben az esetben könnyen dönthetnek úgy, hogy inkább az olcsóbb, külföldi almával töltik fel polcaikat. De ez csak a legrosszabb forgatókönyv, az eddigi információk szerint meg tudják oldani a gazdák az alma betakarítását, így ha egy kicsit magasabb áron is, de hazai alma kerülhet mindenki asztalára.
Forrás: penzcentrum.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés