Precíziós szakmai napot rendezett a Somogy vármegyei Zimányban a Farkas Kft., a Digitális Agrárakadémia, a Magyar Precíziós Gazdálkodási Egyesület, a NAK Somogy Vármegyei Igazgatósága és a Toponár Környéki Gazdakör. A hazai helyspecifikus mezőgazdaság gyakorlatának egyik legismertebb és elismert gazdálkodója, a házigazda Farkas László két évtizede kezdte el alkalmazni az adatalapú technológiai megoldásokat, példát és utat mutatva a magyarországi fejlődésnek. A Magro.hu a Kukorica Kör Egyesület tagjaival közösen vett részt a programon.

 

Elsőként a biostimulátorok előnyeit bemutató előadásról számoltunk be, ebben a riportunkban pedig a Laci bácsi által elmondottakat szerkesztettük írásos szakmai tartalommá. Jó olvasást hozzá!

 

A Farkas Kft. szakmai vezetője, Farkas László két évtizede kezdte el alkalmazni az adat alapú technológiai megoldásokat, példát és utat mutatva a magyarországi precíziós gazdálkodás fejlődésének – Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

 

Az agrárdigitalizáció gyakorlati megoldásai

 

A nap folyamán a meghívott előadók a digitális megoldások gyakorlati megvalósításáról tartottak tájékoztatást. Ma már elképzelhetetlen a termelés, az adatkezelés digitális megoldások nélkül – hangzott el. Több előadás szólt a permetezési megoldásokról, a permetezőgépekről, egy pedig a jelenleg ismert legkorszerűbb differenciált gyomirtásról.

 

A Farkas Kft. szakmai vezetője, Farkas László nyitotta meg a rendezvényt, valamint előadást is tartott „Mit gondoltam és jelenleg mit gondolok a precíziós növénytermesztésről?” címmel. Ebben kiemelte Prof. Dr. Reisinger Péter professzor emeritus szerepét, akivel a 2000-es évek elejétől kezdve dolgoznak és fejlesztenek közösen, mindig a gyakorlati szempontok szerinti megközelítéssel végezve a kísérleteket és a technológiai megvalósítást.

 

 

A fejlesztések egyik legfontosabb eleme, hogy eleget tegyenek a környezetvédelmi, zöld kezdeményezések célkitűzéseinek. Ez környezettudatos és fenntartható gazdálkodási formával oldható meg – fogalmazott Farkas László. Amennyiben tudományos megalapozottsággal végezzük a tápanyagok visszapótlását, már nagyon sokat tettünk ezért. Ha pedig a modern eszközök tudását ki is használjuk, egyenesen halad a gép, kalibráljuk a műveleteket, pontosan gyűjtünk adatokat, majd azokból szakmai döntéseket tudunk támogatni, nyert ügyünk van.

 

Több száz résztvevő volt a precíziós szakmai napon – Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

 

A technológia előnyei és a fejlesztések története

 

A precíziós gazdálkodás nem egyenlő az egyenes vonalú közlekedéssel, ettől lényegesen több. Az, hogy általa minden egyes létrejövő adat helyét tudjuk a tábláinkon, óriási dolog. A hozammérés és a hozamtérképek ehhez feltétlenül kellenek, hiszen a tápanyagmérleg felállításához mindenképp szükséges megtudni azt, hogy mennyit használt fel a termés a talaj természetes termőképességéből, illetve a hozzáadott műtrágyából. Ha ezt nem tudjuk kiszámolni, semmit nem ér az egész modern technika. Szükség van a pontosságra, a mérésekre, az adatokra és a következtetések levonására – mondta.

 

 

A fenntarthatóság a gazdálkodásban nálunk azt jelenti, hogy meg kell őrizni a talaj termőképességét. Ma már nem éri meg megszokásból inputanyagokat kijuttatni, sokszor egészen újszerű, néha furcsának tűnő megoldásokat kell alkalmazni. A korábban végzett műtrágyázás ugyanis savanyú kémhatásúvá tette a talajokat, ami azért gond, mert ezekben a tápanyagszolgáltató képesség hiába van meg, a növény sokkal rosszabbul veszik fel a kijuttatott tápanyagokat. Ezért a talajerő támogatását is be kell tervezni a termelésbe.

 

A modern gyomirtás technológiáit több előadásban, a kiállításon és a gyakorlatban is bemutatták – Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

 

Csúcsra járatás a precíziós gazdálkodásban

 

Fontos, hogy a precíziós gazdálkodás csak akkor tud eredményes lenni, ha a technológia minden elemét csúcsra járatják. Ez pazarló talajnedvesség-kezeléssel nem fog menni. Akkor sem, ha folyamatos a gyomirtószer általi sanyargatás, mert ennek hatására nem fejlődik jól a növény. Tavaly például a búzatáblák esetében volt gyomirtóval kezelt és kezeletlen területünk is, a különbség 0,6 tonna volt a nem gyomirtott tábla javára, 8,9 tonnát hozott a 8,3-mal szemben, ami igen szép eredmény. Mindezt úgy tette, hogy csökkentett nitrogéndózist kaptak a területek, mert a Danuba Kft. szakmai csapatának javaslatára a szilárd műtrágyát kiváltottuk nitrogénes lombtrágyára. A döntés helyesnek bizonyult, nagyon jó eredményt értünk el a technológiaváltással.

 

 

A Farkas Kft. új szárító és tároló beruházása is adat alapon működtetett technológiát használ – Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

 

Elkészült az új szárító és tároló beruházás Zimányban

 

A zimányi precíziós szakmai napon ünnepélyes szalagátvágással adták át a Farkas Kft. új szárító és tároló beruházását. Ezzel kapcsolatban is meghallgattunk egy előadást, amiben Balogh László, a Tornum Kft. ügyvezetője beszélt a fejlesztés és a közös munka részleteiről.

 

Balogh László, a Tornum Kft. ügyvezetője beszélt a beruházás és a közös munka részleteiről – Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

Közös szakmai munka

Amikor 2008-ban elkezdődött a kapcsolat a két cég között, már a legelső alkalommal egy megindító beszélgetést folytattunk Lászlóval – mondta. Olyan szempontokat és elképzeléseket láttam a gondolkodásában, ami az akkori gazdálkodói társadalomból nagyon hiányzott. Már akkor is a helyspecifikus növénytermesztési megoldások előnyeiről beszélt, folyamatosan a fejlesztés lehetőségeit kereste. Ez azóta sem változott, ezért a mostani beruházásnál is a legjobb szakmai érvek alapján igyekezett kiválasztani a saját gazdaságuk működését segítő technológiát.

 

Balról jobbra a Kukorica Kör Egyesület néhány résztvevő tagja: Daoda Zoltán, szakmai vezető, Agro.bio Hungary Kft.; Fórián Zoltán, vezető agrárszakértő, Erste Agrár Kompetencia Központ; Sándor Ildikó, főszerkesztő, Agrárágazat Magazin; Németh István, ügyvezető, portálvezető, Magro.hu mezőgazdasági piactér; Bóné Tímea, marketing vezető, Magro.hu mezőgazdasági piactér

 

 

Precíziós szakmai nap volt Somogy vármegyében – Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

 

Természetesen a precíziós, adat alapú szempontok is bekerültek. A termény az előtisztítást követően szárítási szakaszon megy keresztül, utána a tranzittárolóba, vagy a betároló vonalon keresztül a magtárba érkezik. A beérkező termény nedvességtartalmának folyamatos monitorozásával meghatározható, milyen sebességgel haladjon keresztül az anyag a szárítóberendezésen. A végén, az ürítésnél egy szenzor pedig azt érzékeli, hogy az általa beállított ürítési gyorsaság azt az eredményt hozta-e a nedvességtartalomban, amit kitűztünk.

 

A Farkas Kft. új szárító és tároló beruházásában is precíziós technológiát használnak – Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

 

A számtalan beállítási lehetőség nagyban segíti a hatékony szárítást. Az energiaárak növekedése miatt nagyon fontos, hogy a mérések alapján tervezett és végzett szárítással el lehet kerülni a túlszárítást, továbbá a rendszerrel egységes tulajdonságú és minőségű termény kerülhet ki a telepről. A programot távoli eléréssel, internetkapcsolattal bárhonnan irányítani lehet, ami extra kényelmet biztosít a Farkas Kft. szakembereinek – mondta Balogh László.

 

Szerkesztette:

 

Csurja Zsolt

 

gödöllői gazdász 2009

 

óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök, 2021, 3-as csoport

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás