Minden év február 2-án világszerte a vizes élőhelyek fontosságára irányul a figyelem, hiszen ezen a napon, 1971-ben írták alá Iránban, Ramsar városában azt a nemzetközi egyezményt, amely a vizes élőhelyek és a vízimadarak védelmét tűzte ki célul. Az eredetileg 18 ország által elfogadott megállapodás mára 172 tagállamot számlál. Hazánk 1979-ben csatlakozott az egyezményhez, és azóta 29 védett vizes terület került fel a Ramsari Jegyzékre, összesen 260 668 hektárnyi kiterjedéssel – ez Magyarország területének 2,8 százalékát teszi ki.

A vizes élőhelyek – tavak, mocsarak, folyók – nem csupán természeti látványosságok, hanem létfontosságú ökoszisztémák is. Számos élőlény számára biztosítanak otthont, szerepet játszanak a vízminőség fenntartásában, és kulcsfontosságúak a klímaváltozás elleni küzdelemben. Az idei év különleges jelentőséggel bír, hiszen Magyarország ad otthont a Ramsari Városok Találkozójának, amelyet novemberben Tatán rendeznek meg.

vadludak_wild-geese-
Fotó: Pixabay

A Vizes Élőhelyek Világnapja alkalmából a nemzeti parkok izgalmas programokkal várták a természet szerelmeseit és bár a jeles nap elmúlt, de várják a továbbiakban is. A Balaton-Felvidéki Nemzeti Parkban felfedezhetjük a Kis-Balaton téli arcát, megfigyelhetjük a területen táplálkozó récéket, valamint a nagy lilikek és nyári ludak csapatait. A Jókai-kertben téli madármegfigyelés és madárgyűrűzési bemutató várja az érdeklődőket. A Duna-Ipoly Nemzeti Parkban természetismereti túrákon vehetünk részt, míg a Hortobágyi Nemzeti Parkban a vizes élőhelyek jelentőségét hangsúlyozó megemlékezést tartanak. A Kiskunsági Nemzeti Parkban túrát szerveznek Izsákról a Kolon-tó szegélyén, több kilátópontot is érintve.

A programokról bővebb információ a nemzeti parkok honlapjain található. A jeles nap apropójából ünnepeljük együtt a vizes élőhelyeket, és ismerjük meg természeti örökségünk különleges világát!

Forrás: AM

További híreink

Pert nyertek a környezetvédők Hollandia ellen a nitrogénlerakódás miatt, hatalmas büntetés jöhet

2025.02.03.

Pert nyert a Greenpeace a holland állam ellen: a hágai bíróság kimondta, több intézkedést kell meghozni a nitrogénlerakódás korlátozására Hollandiában

Február 2., a nap, amikor a világ a vizes élőhelyek megmentéséért fog össze

2025.02.03.

Minden év február 2-án világszerte a vizes élőhelyek fontosságára irányul a figyelem, hiszen ezen a napon írták alá azt a nemzetközi egyezményt, amely a vizes élőhelyek és a vízimadarak védelmét tűzte ki célul. Az eredetileg 18 ország által elfogadott megállapodás mára 172 tagállamot számlál. Hazánk 1979-ben csatlakozott az egyezményhez, és azóta 29 védett vizes terület került fel a jegyzékre, összesen 260 668 hektárnyi kiterjedéssel – ez Magyarország területének 2,8 százalékát teszi ki.

Partner

Fejtrágyázásra fel!

2025.02.03.

A TIMAC AGRO SULFAMMO® fejtrágyájában található N-PROCESS® biostimulátor egy olyan szerves védőhálót tartalmaz, amely az eltérő molekulaméretre alapozva biztosítja a folyamatos nitrogénellátást.

Napsütéssel és kemény fagyokkal indul a hét, de hó is érkezhet

2025.02.03.

A hét elején fokozatosan megnyugszik az időjárás, sok napsütésre számíthatunk, ám ezzel együtt az éjszakai fagyok tovább erősödnek. A hét közepén ismét változás jön, a hétvégére akár újra havas lehet a táj.

Megváltozott a termésnövelő anyagokról szóló rendelet, jönnek a részletek

2025.02.03.

A 2024-es év végén módosult a termelésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásról szóló rendelet.

Megvannak az idei Magyar Bor Nagydíj nyertesei – 12-12 fehér-, illetve vörösbor érdemelte ki a címet

2025.02.02.

Egymást érik a hazai és nemzetközi borversenyekről szóló híradások, és talán már a laikusok is megtanulták, hogy az aranyérem egy borversenyen nem olyan, mint a sportban. A Magyar Borszakírók Körének toplistája minden évben 12 fehér- és 12 vörösbort tartalmaz – nem többet, nem kevesebbet –, és ezeket vakon kóstolva ítélik oda a Magyar Bor Nagydíjat fehér- és vörösbor kategóriában.

Partnerhírek
Partner

Fejtrágyázásra fel!

2025.02.03.

A TIMAC AGRO SULFAMMO® fejtrágyájában található N-PROCESS® biostimulátor egy olyan szerves védőhálót tartalmaz, amely az eltérő molekulaméretre alapozva biztosítja a folyamatos nitrogénellátást.

Partner

Közel 7 évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2025.01.27.

Az Alta Seeds az Advanta Seeds Hungary Kft prémium márkája, amely a UPL csoport részeként erős jelenléttel bír mind Európában, mind Észak-Amerikában.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 163 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás