Ilyenkor, februárban a hosszú csírázási idejű zöldségféléknek van itt az idejük. Ezek magvait vethetjük a palántanevelő ládákba. Ilyen tipikus növény a zeller. A magjában nagyon sok olyan anyag van, amelyek akár több hétig is elodázhatják a csírázást. Ezt az időt lecsökkenthetjük, ha a zellervetőmagot egy napig langyos vízben áztatjuk, félidőben a vizet leöntjük és frisset adunk a pohárba.

A nagyon kicsi magvakat kissé szárítsuk meg, keverjük el néhány evőkanálnyi apró kvarchomokkal, majd ezt követően vessük el a ládába, lehetőleg ritkásan. (Tapasztalat, hogy az apróbb csilipaprikák magja is lassabban csírázik, ezeket is vethetjük már február közepén.)

A zeller magjában nagyon sok olyan anyag van, amelyek akár több hétig is elodázhatják a csírázást. Ezt az időt lecsökkenthetjük, ha a zellervetőmagot egy napig langyos vízben áztatjuk, félidőben a vizet leöntjük és frisset adunk a pohárba. (Fotó: Pixabay)

Nedvesítés, műanyag fólia, locsolás

A talajt nedvesítsük át, a ládát műanyag fóliával fedjük le: a párás környezet segíti a csírázást, és szinte nem is kell locsolni. A zeller így is legalább tíz napig „nem csinál semmit”. Amikor megjelennek a kicsi növények, még egy hétig érdemes a fóliatakarást alkalmazni. Utána már nem, mert a gombásodást segítjük elő vele.

Ilyenkor csak a láda vagy cserép alátétébe adjunk vizet, tehát alulról locsoljunk. Ez egyébként alapszabály minden zöldségpalánta esetében.

A gombásodás általában háromféle talajlakó kórokozó miatt alakul ki. Palántadőlést okoznak, azaz a sokszor már több hete szépen fejlődő növények egyik napról a másikra kidőlnek, elhervadnak. A gombák a szárat támadják, a talajfelszínnél rothasztják el. Ez többféle fogással is megakadályozható.

Tepsiben sül a palántaföld

Aki nem nevel sokládányi palántát, a legegyszerűbb, ha kisüti a földet. Magyarán: vesz egy mélyebb tepsit vagy lábost, megtölti a palántafölddel, s egy-két órán át a sütőben hőkezeli. Méghozzá kissé nyitott ablak mellett, mert sokak számára kellemetlen szag terjenghet a konyhában. Az így csírátlanított talaj néhány hétig tökéletes a növények számára. Ezeket utána úgyis külön poharakba, nagyobb termőfelületet adó edényekbe szoktuk szétpalántálni és védett helyeken továbbnevelni.

Gondosan fertőtlenítsünk!

Jó megoldás, ha a palánták földjét időközönként hígított gombaölő szerrel meglocsoljuk, ebben az esetben felülről.

A következő lehetőség, hogy olyan termőföldet veszünk a gazdaboltban, amit a gyártó eleve fertőtlenített. Sokan csak homokkal elkevert tőzeget használnak csíráztatásra, majd később a néhány centis növényeket helyezik be az igazi, tápanyagban dús termőtalajba.

(Forrás: szabadfold.hu/gazdanet)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás