Februári pályázati aktualitások: figyeljen a dátumokra és a megváltozott feltételekre!
Hirdetés
A stratégiában rögzítették:
- a pályázati lehetőségeket,
- a hozzájuk tartozó felhasználható keretösszegeket,
- a várható nyertesek darabszámát,
- a támogatásban részesíthetők körét,
- a részvételhez kötött jogosultsági feltételeket,
- a támogatható beruházásokat,
- a támogatás mértékét és intenzitását,
- a vállalandó kötelezettségeket,
- a benyújtási időszakokat
- és a kiválasztási elvek szempontjait.
Ki lehet támogatásra jogosult?
A pályázati felhívások általában jól különválaszthatók a fejlesztési célok meghatározása szerint. Így ezek a nem profitorientált és a profitorientált csoportokra oszthatók. A vállalkozási szférán belül különválasztják a részvételi lehetőségeknél a mezőgazdasági termelőket, a mezőgazdasági terméket feldolgozókat és a nem mezőgazdaságból származó bevétellel rendelkezőket. Ezek alapján kérelmet nyújthat beElső célcsoport:
- magánszemély,
- őstermelő,
- egyéni vállalkozó,
- gazdasági társaság,
- szövetkezet,
- erdőbirtokossági társulat.
Második célcsoport:
- önkormányzat,
- egyesület,
- alapítvány,
- egyház,
- nonprofit gazdasági társaság.
Pályázati aktualitások: a támogatást igénylők kritériumai
Támogatásban kizárólag olyan projekt részesülhet, ami az akciócsoport illetékességi területéhez tartozó vidéki térségben valósul meg. 10.000 fő alatti lakosságú települések jogosultak a pályázaton való részvételre, továbbá a 10.000 fő feletti települések külterületén végrehajtott projektek is megfelelnek az irányelveknek. Általában egy munkaszervezet működési területe 10 és 30 közötti települést foglal magába. Sokszor előfordul, hogy az egyik akciócsoport a másiktól eltérő paraméterű felhívásokat határozott meg. Ezért elég gyakran részvételi feltételként kötik ki, hogy 2017. január 1-től az érintett településen lakhellyel, életvitelszerű tartózkodási hellyel, székhellyel, telephellyel, fiókteleppel kell rendelkeznie a támogatásért folyamodónak. Hasonló kívánalom, hogy a kérelmező a pályázat beadásának pillanatában már az akciócsoport tagja legyen. Sok esetben vizsgálják a pályázat benyújtását megelőző teljes lezárt üzleti év meglétét, de korlátozott számban azért előfordul induló vállalkozások részére igénybe vehető lehetőség is. Az egyik legfőbb vizsgálati szempont az árbevételi arány, itt az 50 százalékot meghaladó, illetve meg nem haladó mezőgazdasági árbevételi arány a vízválasztó. Az Agrárágazat cikke alapján elmondható, hogy a vállalkozói körben inkább nem a mezőgazdasági szektor van megcélozva fő szegmensként. A mezőgazdasági termelőknél és feldolgozóknál is a kisebb üzemméretű pályázók vehetnek részt a felhívásokon. A teljes támogatási rendszert jellemzi, hogy a legtöbb elérhető forrás ebben a kategóriában a mikrovállalkozás méretű kérelmezők részére van.A támogatás igénybevételének feltételei
Pályázat benyújtására kizárólag a Kormányhivatal (korábbiakban MVH) ügyfél nyilvántartási rendszerében regisztrált pályázónak van lehetősége saját ügyfélkapuján vagy meghatalmazás keretében. A kettős finanszírozás elkerülésének érdekében a pályázati felhívás keretében nem támogatható az a projekt, amely más forrásból megítélt támogatásra vonatkozó Támogató Okirattal/Támogatási Szerződéssel rendelkezik. A fejlesztés megvalósításának helyet biztosító ingatlannak rendezett tulajdoni és használati viszonyokkal kell rendelkeznie már a pályázat benyújtásakor. Eszerint per- és igénymentesnek kell lennie, továbbá az üzemeltetési időszak alatt a használatát nem korlátozhatja semmi. Sok felhívásban alapvető elvárás, hogy a pályázat benyújtását megelőző év alkalmazotti létszámát legalábbis szinten kell tartani. Míg bizonyos esetekben az igénybeveendő támogatási értékekhez a foglalkoztatotti létszámbővítés az előírás.Megkezdés, megvalósítás, fenntartás
A megvalósítás pályázati felhívásonként eltérhet, de nagy arányban a projekt fizikai befejezésére a projekt megkezdését, vagy amennyiben a projekt a Támogatói Okirat kézbesítéséig nem kezdődött meg, a Támogatói Okirat kézbesítését követően legfeljebb 12, 18 illetve 24 hónap áll rendelkezésre. A nyertes pályázatokhoz kapcsolódóan 3 vagy 5 éves fenntartási kötelezettség van. Ez idő alatt a beruházás tárgya nem adható el és nem adható bérbe más részére, kizárólag a pályázó használhatja a megvalósítandó célok eléréséhez. A fejlesztés kivitelezését a támogatottnak a rendelkezésre álló határidőn belül minimum 1 és maximum 5 mérföldkő keretében van lehetősége megvalósítani.A támogatás forrása, mértéke, összege
A korábbi 2013-ban meghirdetett LEADER támogatásokhoz képest összességében jóval kevesebb a helyi akciócsoportok rendelkezésére bocsátott felhasználható forrás. Esetenként csak harmada, negyede. Ezért a korábbi gyakorlattól eltérően, hogy minél több pályázatot tudjanak támogatni, a korábbi átlagosnak számító 15-30 millió Ft-os támogatási felső határt most 5-8 millió Ft-ban határozták meg. Az előzetes számítások szerint pályázati felhívásonként 10-30 db támogatható pályázattal kalkuláltak, ami nagyon leegyszerűsítve településenként 1-2 db kérelmet jelenthet. A támogatás iránti pályázói kedv nem csökkent. Ezért nagy versenyre és magas nyerési ponthatárra lehet számítani. Nem véletlen, hogy a kiírók az értékelési szempontrendszer kapcsán elég magas, akár 60 pontos benyújtási minimum ponthatárt állapítottak meg. Ez pedig még természetesen nem a nyerési szint, csak a részvételi lehetőség meghatározója. Fontos odafigyelni a támogathatóságon belül a különböző belső korlátokra is, mert a maximális támogatási összeghatáron felül az egyes tételekre, például eszközbeszerzésnél alacsonyabb felső korlát kerülhet megállapításra.A támogatás mértéke:
- A vállalkozói szférában nagy átlagban az elszámolható kiadások 50-60 százaléka az alaptámogatás, míg hátrányos helyzetű településeken ez akár 10-20 százalékkal is emelkedhet.
- A nem profitorientált pályázói kör részére a felmerülő költségek 60-75 százaléka lehet a támogatás intenzitása, de ez hátrányos besorolású településeken felmehet egészen 80-100 százalékig is.
A pályázat benyújtása
A támogatási kérelem ügyfélkapun keresztüli elektronikus benyújtására a 2018. január elejétől 2019. december végéig van lehetőség. Az első szakaszzárás 2018. február elején volt. Amennyiben a támogatásra rendelkezésre álló keret kimerül, az IH a benyújtási határidő előtt a pályázat beadás lehetőségét felfüggesztheti.Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés