Még a megfelelően gondozott cserepes növény virágföldjének tetején is megjelenhet egy fehér színű réteg. A lerakódás nem feltétlenül penész, sokszor inkább a kemény csapvíz mészkiválása, a leggyakrabban pedig egy gombafaj okozza. Anyagunkból kiderül, hogyan lehet megszabadulni a virágcserépben megjelenő nem kívánt fehér lepedéktől, valamint hogyan előzhető meg a penész a virágföldön.

A Kiskertblogger cikke szerint a cserép talaját borító fehér lepedék könnyen felismerhető, mivel száraz és morzsálódó állagú. Az ilyen lerakódások amiatt alakulnak ki, hogy a növény felhasználja a számára szükséges vizet és a benne oldott tápanyagokat, de a vízben található só, illetve mész hátramarad, és összegyűlik a virágföldben. A legegyszerűbb megoldás a talaj felszínének fellazítása, levegőztetése és az öntözés mérséklése. Továbbá eredményes lehet a talaj felső néhány centiméternyi rétegének eltávolítása, majd friss virágfölddel történő pótlása.

Egy kis mennyiségben hasznos is penész a virágföldön - képünk illusztráció
Valamennyi penész még hasznos is

Bizonyos mennyiségű penész szinte valamennyi virágföldben található, ami azért jó dolog, mivel a penész – a talajban élő baktériumokkal és rovarokkal együtt – természetes módon bontja le a szerves anyagokat és a talajt is trágyázza. Ha azonban a penész már annyira elterjed, hogy bolyhos, vattaszerű képződményként jelenik meg a virágföld tetején, az gyakran azt jelzi, hogy nem gondozzák megfelelően a növényt. A túlöntözéstől a szobanövények talaja állandóan nedves lesz, ami a penész megjelenéséhez vezet, sőt, akár gombás fertőzés is kialakulhat. A penészes talajt úgy lehet a legkönnyebben rendbe hozni, ha a növényt kivisszük a szabadba és ott átültetjük. Előtte viszont minden esetben érdemes alaposan megtisztítani a növényt és a cserepet is.

A penészedés megelőzése:
  • Ha friss virágföld van a növény körül, akkor a talajt minden locsolás előtt hagyjuk kissé kiszáradni.
  • Időnként lazítsuk fel a föld felső rétegét, ezzel gondoskodunk a talaj és a gyökérzet megfelelő szellőztetéséről.
  • Ne öntözzünk túl gyakran. Figyeljünk arra, hogy a kevésbé napsütéses téli hónapokban, október és március között a növények vízigénye jóval kisebb, mint nyáron.
  • Érdemes a növényeket alulról öntözni: inkább az alátétbe tegyünk vizet, a felesleget pedig fél óra elteltével öntsük ki.
  • Rendszeresen adjunk elegendő, de ne túl sok műtrágyát az öntözővízhez.
  • A szürkepenész elkerüléséhez távolítsuk el a lehullott leveleket és a virágokat a talaj felszínéről.
  • A dézsás és cserepes növények ültetésekor használjunk magas ásványi anyag tartalmú virágföldet.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás