Fehér lepedék vagy penész a virágföldön: ezzel lehet eltüntetni
Még a megfelelően gondozott cserepes növény virágföldjének tetején is megjelenhet egy fehér színű réteg. A lerakódás nem feltétlenül penész, sokszor inkább a kemény csapvíz mészkiválása, a leggyakrabban pedig egy gombafaj okozza. Anyagunkból kiderül, hogyan lehet megszabadulni a virágcserépben megjelenő nem kívánt fehér lepedéktől, valamint hogyan előzhető meg a penész a virágföldön.
A Kiskertblogger cikke szerint a cserép talaját borító fehér lepedék könnyen felismerhető, mivel száraz és morzsálódó állagú. Az ilyen lerakódások amiatt alakulnak ki, hogy a növény felhasználja a számára szükséges vizet és a benne oldott tápanyagokat, de a vízben található só, illetve mész hátramarad, és összegyűlik a virágföldben. A legegyszerűbb megoldás a talaj felszínének fellazítása, levegőztetése és az öntözés mérséklése. Továbbá eredményes lehet a talaj felső néhány centiméternyi rétegének eltávolítása, majd friss virágfölddel történő pótlása.
Valamennyi penész még hasznos is
Bizonyos mennyiségű penész szinte valamennyi virágföldben található, ami azért jó dolog, mivel a penész – a talajban élő baktériumokkal és rovarokkal együtt – természetes módon bontja le a szerves anyagokat és a talajt is trágyázza. Ha azonban a penész már annyira elterjed, hogy bolyhos, vattaszerű képződményként jelenik meg a virágföld tetején, az gyakran azt jelzi, hogy nem gondozzák megfelelően a növényt. A túlöntözéstől a szobanövények talaja állandóan nedves lesz, ami a penész megjelenéséhez vezet, sőt, akár gombás fertőzés is kialakulhat. A penészes talajt úgy lehet a legkönnyebben rendbe hozni, ha a növényt kivisszük a szabadba és ott átültetjük. Előtte viszont minden esetben érdemes alaposan megtisztítani a növényt és a cserepet is.
Hirdetés
A penészedés megelőzése:
- Ha friss virágföld van a növény körül, akkor a talajt minden locsolás előtt hagyjuk kissé kiszáradni.
- Időnként lazítsuk fel a föld felső rétegét, ezzel gondoskodunk a talaj és a gyökérzet megfelelő szellőztetéséről.
- Ne öntözzünk túl gyakran. Figyeljünk arra, hogy a kevésbé napsütéses téli hónapokban, október és március között a növények vízigénye jóval kisebb, mint nyáron.
- Érdemes a növényeket alulról öntözni: inkább az alátétbe tegyünk vizet, a felesleget pedig fél óra elteltével öntsük ki.
- Rendszeresen adjunk elegendő, de ne túl sok műtrágyát az öntözővízhez.
- A szürkepenész elkerüléséhez távolítsuk el a lehullott leveleket és a virágokat a talaj felszínéről.
- A dézsás és cserepes növények ültetésekor használjunk magas ásványi anyag tartalmú virágföldet.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés