A fehércukor világpiaci átlagára 2022 augusztusában 534 euró/tonna volt, nem változott lényegesen a júliusihoz képest. A londoni árutőzsdén (LIFFE) a fehércukor fronthavi jegyzése az október 5-i 535 dollár (USD)/tonnáról október 14-re 559 dollár/tonnára emelkedett. A nyerscukor fronthavi jegyzése a vizsgált periódus elején 396 dollár/tonna volt, majd az időszak végére 415 dollár/tonnára nőtt.

Az Európai Bizottság adatai szerint az unióban a fehércukor átlagára 2022 augusztusában
484 euró/tonna volt, 2 százalékkal emelkedett az előző havihoz képest. Az Európai Unió a fehércukor
feldolgozói árát adatvédelmi okokból tagországonként nem teheti közzé, ezért a tagországok jelentett adataiból három regionális átlagárat képez és azt hozza nyilvánosságra. Augusztusban az 1. régió (Ausztria, Csehország, Dánia, Finnország, Magyarország, Litvánia, Lengyelország, Svédország, Szlovákia) átlagára 467 euró/tonna volt (+5 százalék). A 2. régióhoz tartozó meghatározó termelő országok (Franciaország, Németország, Hollandia, Belgium) átlagára 462 euró/tonna volt, csaknem 1 százalékkal nőtt a megfigyelt időszakban. A déli országokat, Bulgáriát, Spanyolországot, Görögországot, Horvátországot, Olaszországot, Portugáliát és Romániát tömörítő 3. régió érte el a legmagasabb átlagárat, 623 euró/tonnát, ami 7 százalékos emelkedést jelent az előző hónaphoz képest.

Fotó: Pixabay

A közösség cukorimportja a 2021/2022. gazdasági évben 1435 ezer tonna volt szeptember 25-ig, nem változott lényegesen az előző gazdasági év hasonló időszakához képest. Az uniós importon belül a vámmentes EPA/EBA (Európai Partnerségi Megállapodások/„Mindent, csak fegyvert ne!”) megállapodások keretében érkező cukorimport 395 ezer tonnát tett ki, 19 százalékkal csökkent szeptember 30-ig. A WTO-kvóták közül a 11 euró/tonna vámtételű, ideiglenes brazil kontingens (72 ezer tonna) kihasználtsága 100 százalékos, a Balkán-kvótáé csaknem 51 százalékos volt. Az Európai Unió által a cukorra biztosított 2022. évi 191 ezer tonnás kedvezményes vámkontingenst Közép-Amerika megközelítőleg 91 százalékban használta ki szeptember 26-ig, míg az ukrán vámkontingens (20 ezer tonna) 45 százalékát vették igénybe.

Az 2021/2022. gazdasági év szeptember 25-ig eltelt időszakában az unió cukorexportja 790 ezer tonna volt, csaknem 3 százalékkal haladta meg az előző gazdasági év hasonló időszakának mennyiségét. A cukor 33 százalékát az Egyesült Királyságba, 17 százalékát Izraelbe, 10 százalékát Svájcba és 5–5 százalékát Albániába, illetve Norvégiába szállította az unió.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás