A (fehér)oroszok beveszik Amerikát
Hazánkban minden harmadik-negyedik eladott traktor MTZ/Belarus, de a világ más országaiban is keresett márkának számít a fehérorosz gyártmány. Még Észak-Amerikában is megtalálni ezt a típust, pedig ott komolyan felszerelt, automatizált gépekkel kell felvennie a versenyt.
Becslések szerint 3 millió MTZ/Belarus traktor dolgozik jelenleg szerte a világban, és így van belőle az Egyesült Államokban is. Már a hidegháború közepétől elkezdték használni az amerikai gazdák ezeket a gépeket. Az utóbbi időben azonban némiképp megcsappant a kereslet irántuk.
Az MTZ jelene az Egyesült Államokban
Manapság már nem Belarus, hanem MTZ néven próbálja eladni magát a márka az amerikai kontinensen, több-kevesebb sikerrel. Összesen 50 viszonteladó kínál az USA-ban és Kanadában MTZ típusú gépeket. A dolguk viszont igen nehéz, elég csak megemlíteni a John Deere-t, mint fő konkurenciát.
Hirdetés
A modern technika hiánya és az olcsó alapanyagok beépítése miatt még mindig bizalmatlan a keleti technológiával kapcsolatban az amerikai földművesek egy része. Az MTZ azonban igyekszik ezt a sztereotípiát lerombolni. Vannak azért gazdák szép számmal Amerikában is, akik nem a szóbeszédre, hanem a tapasztalatokra építenek. Látható ez abból is, hogy 1968 óta már 50 ezer darab erőgépet tudott értékesíteni a fehérorosz gyártó az Újvilágban.
Hivatalos közleményük szerint, míg a nagyobb gyártók MP3 lejátszót, GPS-t és Bluetooth-kapcsolatot építenek traktoraikba, addig az MTZ a megszokott megbízhatóságra törekszik. A motor és az erőátvitel ennek köszönhetően bírja a hatalmas területeken történő folyamatos munkavégzést, nem kell a szervizszolgálatokat nyaggatni heti rendszerességgel.
A gépek tényleg nincsenek túlelektronizálva, sőt! A Tier 3 emissziós szintű motoroknál is vannak már modernebbek a világon, de megbízhatósága és ára vonzóvá teszi az MTZ-ket. Apropó, ár! Míg egy 150 lóerős MTZ listaára 84 ezer dollár, addig egy hasonló teljesítményű konkurens már 120-160 ezer dollárba kerül. Így az amerikai farmerek árérzékeny rétege is az MTZ mellett dönt.
Egyébként Amerikában és Kanadában 85-212 lóerős gépeket kínál a cég de ígéretet tettek arra is, hogy a 3022-es és 3023-as kódjelű, 303 és 355 lóerős gépeiket is árusítani fogják az említett helyeken.
A kistermelők veszik az orosz technikát
Sokan úgy gondolják, hogy az amerikaiak alapvetően irtóznak az orosz technológiától, de ez nem így van. Elsősorban a kistermelők keresik az olcsóbb, de megbízható MTZ-ket, aminek egyértelmű oka van. Az okos gazda ugyanis belátja, hogy kistermelőként csak egy megbízható, de olcsó gépre van szüksége. Feleslegesen vásárolna meg egy minden kényelmi igényt kielégítő, drágább gépet, ha úgysem tudná kihasználni azt. Az elektronizálatlanság hiánya pedig egyenesen vonzó a kistermelők számára. Esetleges meghibásodás esetén ugyanis nem kell elektrotechnikust hívni, elég egy csavarhúzó és egy csavarkulcs és megoldható a probléma.
Forrás: agrarszektor.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés