Elvirágzóban van az őszi káposztarepce, ezért a növényvédelemben most elsősorban a becők védelmére kell összpontosítani. A többszöri védekezés hatására ugyan lecsökkent a becőormányosok és ezzel együtt a becőszúnyogok állománya, de az újabb egyedek betelepedését figyelemmel kell kísérni. Emellett a becőket károsító kórokozók jelenthetnek gondot, melyek eddig a lombozatot és a szárat veszélyeztették. A meleg és száraz időjárás dacára a fejlődő becőkön már megjelentek – igaz csak mérsékelten – a fóma, az alternária, a szürkepenészes (botrítiszes) rothadás és a fehérpenészes (szklerotíniás) rothadás tünetei. A fertőzés együttes mérete eléri az 5 százalékos szintet, így meggondolandó, hogy védekezzünk-e, különösen, ha a későbbiekben csapadékosabbra fordulna az időjárás - írta az Agrofórum.
A kalászosokban már megjelent a kalászfuzáriózis, a fehérpenész, a fóma és a vetésfehérítő is
A repce oldalhajtásain feltűntek a repcelisztharmat tünetei és az első levéltetű kolóniák, melyek akkor válhatnak veszélyessé, ha a becőket is megfertőzik.
Őszi árpa, őszi búza
Az őszi árpa után már kalászol az őszi búza, és az akác virágzásával egy időben kikeltek a vetésfehérítő bogár lárvái is. Foltokban jelentkező kártételük most még nem olyan jelentős, de növekedésükkel párhuzamosan hamarosan szembetűnővé válik. A kártétel elsősorban a búzát, zabot, tavaszi árpát és a fénymagot érinti. Amikor már a levelek 20 százalékán hámozgatást észlelünk, védekezzünk, mert a kártétel főként a zászlósleveleket érinti, ami azért veszélyes, mert ez táplálja a kalászt. Már szintén a zászlósleveleken vannak a gabonalevéltetvek, ezek a kolóniák a kalászon is fertőznek. Ha védekezünk, járjunk el különös figyelemmel a mézharmatra látogató és a tábla felett átvonuló méhek jelenléte miatt, ne veszélyeztessük a beporzó rovarokat! A kalászoló búza fogékonnyá vált a kalászfuzáriózis fertőzésre. A kórokozó ettől a fenológiai stádiumtól kezdődően egészen a viaszérés végéig képes megbetegíteni a fejlődő magkezdeményeket. Amennyiben a gomba most fertőz, az elpusztítja a magkezdeményt, közvetlen terméskiesést okozva, a későbbi fertőzés pedig a toxinképződés szempontjából lehet különösen veszélyes.
Ha most védekezünk, egyúttal megóvjuk búzánkat a folytatódó lisztharmat, szeptóriás és egyéb levélfoltosságot előidéző kórokozóktól, valamint a meleg időben virulens vörösrozsdától. Nem lehet elégszer hangsúlyozni a kijuttatási technika fontosságát a fungicidek hatékonyságában, ezért használjunk olyan fúvókákat a permetezéskor, hogy minél tökéletesebb legyen a kalász fedettsége.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Rendkívül kártékony rovar, az őszi sereghernyó lehetséges megjelenéséről jött figyelmeztetés

2024.12.03.

Az őszi sereghernyó (Spodoptera frugiperda) az amerikai kontinens melegigényes őshonos faja, amely kiemelten veszélyes zárlati károsítóként szerepel az Európai és Mediterrán Növényvédelmi Szervezet (EPPO) A1-es karanténlistáján.

13 éve nem volt ilyen hideg Magyarországon

2024.12.03.

Az idei november középhőmérséklete a legalacsonyabb volt 2011 óta. Emellett ez volt az első hónap 2023 májusa óta, amelynek középhőmérséklete országos átlagban az éghajlati normál alatt maradt.

Az aszály hatásai ellenére is lesz elég magyar karácsonyfa az idén

2024.12.03.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, mégsem kell hiányra számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban.

Több változás lép életbe az adótörvényekben

2024.12.03.

Az Országgyűlés elfogadta és kihirdette a 2024. évi LV. törvényt, amely számos adótörvény módosítását tartalmazza.

Tudja, mióta nem érkezett uniós forrás Magyarországra?

2024.12.03.

Június 26-a óta Magyarország nem kapott újabb európai uniós támogatást, bár a 2021–2027-es pénzügyi ciklusban hazánknak járó 21,8 milliárd eurós keret 56 százaléka jelenleg hozzáférhető.

Karácsony közeledtével nem haszontalan tudni, melyek lettek az Év Szaloncukra 2024 díj legjobbjai

2024.12.03.

Az idei fődíjat a maklári Stühmer Körtezselés-muskotályos szaloncukor érdemelte ki.

Partnerhírek
Partner

Védjük a gyökereket az Agrováció termékével

2024.12.03.

A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.

Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás