Fejenként 27 millió forintot fizet a Bayer az egyezség keretében
Brutális mértékű, 10,9 milliárd dolláros (átszámolva 3,4 ezer milliárd forintos) egyezséget kötött a német Bayer vállalat azokkal az amerikai állampolgárokkal, akik korábban beperelték a céget arra hivatkozva, hogy Roundup nevű gyomirtószere rákot okozott.
A csavar a történetben az, hogy az esetért a Roundupot gyártó Monsanto nevű vegyipari vállalat okolható, akit időközben a Bayer felvásárolt, és most tulajdonosaként több tízezren perlik. Az ügyekben már több éve folynak a megegyezést célzó tárgyalások, a legutolsó hírek szerint a mostani egyezség az összes már elindult ügy és még benyújtás előtt álló kereset 75 százalékát rendezi. Összesen egyébként mintegy 125 ezer esetről van szó - írja a Reutersre hivatkozva az Index.
A Bayer tulajdonképpen csak megörökölte ezeket az ügyeket, amikor 2018-ban felvásárolta a hírhedt Monsantót. A cég által 1974 óta gyártott gyomirtóról (pontosabban annak fő összetevőjéről, a glifozátról) régóta folyik a vita, hogy rákkeltő vagy sem, különféle testületek különféle eredményekkel záruló kutatásokat folytattak az ügyben. Az Egészségügyi Világszervezetet, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetét (FAO), az Európai Bizottság és az amerikai Környezetvédelmi Hivatal azon a konszenzusos állásponton van, hogy nincs bizonyíték a glifozát rákkeltő mivoltára, az amerikai Nemzetközi Rákkutató Intézet (IARC) viszont arra jutott, hogy a gyomirtó szer növelheti egyes daganattípusok előfordulását.
Hirdetés
A mostani amerikai egyezség keretében a Bayer belement, hogy 8,8-9,6 milliárd dollárt fizessen a már folyó ügyekben, és további 1,25 milliárdot azért, hogy megelőzze a továbbiakat.
A glifozátot az ellentmondásos tudományos eredmények ellenére elővigyázatosságból egyre több helyen nem engedik használni. Németország tavaly úgy határozott, 2024. elejétől kezdődően tilos vele gyomot irtani az országban, előtte nem sokkal az osztrák parlament alsóháza is megszavazta a glifozát teljes tiltását, és korábban 20 francia város polgármestere is hasonlóan rendelkezett. Az EU-ban 2022-ig még biztosan használható a glifozát, de az Európai Parlamentben már felmerült, hogy ezután szívesen betiltanák.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés