Normális esetben a mezőgazdasági területalapú támogatások azt a célt szolgálják, hogy a gazdálkodók azokat fejlesztésre fordítsák, ezáltal javítsák a termelékenységüket, munkájuk hatékonyságát. Ezzel szemben hazánkban nem erre, hanem létfenntartásra használják fel a gazdálkodók az uniós pénzeket. Ez azonban egyenes út a leszakadáshoz a többi európai országhoz képest.

Rekordtermések ide vagy oda, nem olyan jó a helyzet a hazai mezőgazdaságban, amilyennek sokan gondolnák. A magyar gazdálkodók ugyanis szépen lassan szakadnak le az uniós versenytársaiktól. Ez annak köszönhető, hogy amíg a nyugatiak fejlesztésekre tudják fordítani a támogatásokból befolyó összegeket, addig a magyar gazdálkodók az önfenntartásra költik minden pénzüket.

Pedig a jövőben valóban nagy szükség lesz a fejlődésre és a technikai újdonságok használatára, ugyanis 2050-ben már akkora területen kell megtermelni egy ember egész éves élelmiszer-szükségletét, mint egy családi ház kertje. Ehhez azonban a termelési hatékonyság fejlődésére lenne szükség – jelenleg viszont hazánkban erre esély sincsen.

A magyar gazdák csak toldozgatják-foldozgatják birtokaikat, de ezzel nem lehet építeni a jövőre
 

Amennyiben 2020 után valóban leépül a területalapú támogatások rendszere, sokan nehéz helyzetbe sodródhatnak itthon. Támogatások nélkül ugyanis a magyar vállalkozások fele veszteséges vagy nulla jövedelmezőségű lenne.

A magyar mezőgazdaságban dolgozók munkamorálja is tükrözi ezt az áldatlan állapotot. A munkaerő hatékonysága ugyanis az uniós átlagnak csupán a 40 százaléka. Sőt, a gazdák hozzáállása sem az igazi: a megkérdezettek 40 százaléka nem kíván változtatni tevékenységén, 50 százalékuk pedig a következő 3 évben nem tervez hatékonyságnövelő beruházást.

Ami viszont a leginkább elkeserítő: a gazdálkodók 70 százaléka nem a piaci igényeknek megfelelően termel, hanem elvet, majd betakarít valamit és azután igyekszik azt értékesíteni. Amennyiben nem változik ez a felfogás, úgy sokan nehéz helyzetben találhatják magukat néhány éven belül.

Megosztás

További híreink

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás