Hirdetés
Fejőrobotok szolgálják a jövedelmezőséget Vasalján
Két, az 1980-as években épült istállót fejlesztett a Vas megyei Vasalján a Pinkamenti Agrár Kft. A vállalat új fejőház építése helyett áttért a robotos fejésre, termelésük pedig folyamatosan javul. A szarvasmarhatelepükön tervezett újabb beruházásokat pályázati források bevonásával szeretnék megvalósítani. A cég 360 tejelő tehenet és szaporulatát, összesen 720 állatot tart. Tejtermelésük 2021 első hónapjaiban a magyarországi középmezőnybe tartozott. Ezen akartak változtatni, a cél, hogy bejussanak a legjobb hazai tejtermelők közé.
A Magyar Mezőgazdaság írta meg, hogy ennek érdekében fejőrobotokat állítottak munkába. Új fejőház és új istálló építése ugyanis a vállalkozás számára pénzügyileg – még pályázati forrás bevonásával is – olyan megterhelést jelentett volna, amit a felelősen nem vállalhattak.
Ezeket a fejlesztéseket hajtották végre
1985-ben épült a két középső áthajtó utas, mélyalmos istállónk. Ezekben helyeztük el a robotokat, illetve a robotokat ezekhez passzítottuk hozzá. A cél az volt, hogy a korábbi években megvalósított beruházásokat ne hagyjuk az enyészet martalékává válni, hanem hasznosítsuk, illetve az itt meglévő magas genetikai értékű holstein-fríz állomány több jövedelmet hozzon – mondja Csiszár István, a Pinkamenti Agrár Kft. ügyvezetője.
A mezőgazdaságba, főleg az állattenyésztésbe is begyűrűzik a munkaerőhiány – hangsúlyozta Csiszár István hozzátéve, hogy ez is motiválta őket a robotos fejés bevezetésére. A fejési átlagok pedig azóta folyamatosan nőnek, a korábbi 32–33 literes fejési átlaguk egy év alatt 38–39-re növekedett, de a céljuk a 41 liter. Ennek megfelelően a világ vezető spermaforgalmazóitól vásárolt örökítőanyaggal termékenyítenek, és folyamatosan a jobb fejhetőségre, kiváló lábkompozitra és magas élettartamra szelektálva alakítják az állományt. Az állatok takarmányozásának alapja a kukoricaszilázs, amit nyáron rozsszenázzsal egészítenek ki. Az abrakot vásárolják, ahogy a sörtörkölyt is, amit szintén takarmányként hasznosítanak.
Így sikerült a tehenészet robotizálása
A beruházás pedig annyira beváltotta a hozzá fűzött reményeket, hogy a Pinkamenti Agrár Kft. újabb fejlesztéseket is tervez, de főleg szeretné befejezni azt, amire eddig nem volt anyagi forrásuk. Remélik, hogy a 2021-ben beadott ÁTK-pályázatuk a nyertesek között lesz. 520 milliós fejlesztést terveznek, benne az istállók tetejének hőszigetelését és a silótér korszerűsítését. Számos új gép szerepel a kívánságlistájukon: a takarmány-előállítás gépei, berendezései, valamint egy új tejtartály és új hídmérleg beszerzését is a pályázati forrás segítségével szeretnék megvalósítani.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés