1960 óta az étkezési célra tenyésztett pulyka a kétszeresére, a tyúk pedig majdnem az ötszörösére nőtt. Bár kevesebb pulykát fogyasztanak a világon, mint 55 éve, a csirkehús világhatalomra tör. Mi ennek a túlzott növekedésnek az oka?

Elsőként nézzük a csirkéket

A kutatók 3 tenyészcsirkét neveltek megegyező körülmények között (ételadagjukban sem volt különbség). Az első oszlopban egy ’57-es, a másodikban egy ’78-as, a harmadikban pedig egy 2005-ös kitenyésztett fajta növekedését követhetjük nyomon. A naposcsibék esetében még minimális az eltérés, de a 28 napos állatoknál már látható a különbség. 56 nap elteltével, pedig úgy néz ki, mintha nem is egy korban lévő csirkéket néznénk. Míg az 57 évvel ezelőtti fajtából kikelt csirke még 1 kg-t sem nyom (905 g), addig a 2005-ös fajta megegyező korú állata már több mint 4 kg (4,2 kg)!

A növekedés a kifejlett csirke esetében megdöbbentő! Forrás: Poultry Science
 

A csirkék növekedésének oka, hogy az újabb fajták hatékonyabban alakítják az ételt hússá. Azonban több egészségügyi gondjuk is van (rossz immunrendszer/keringés/szív, gyenge csontok), ami talán nem meglepő a fotó alapján.

Mi a helyzet pulykafronton?

Arról már mi is írtunk, hogy EU-s viszonylatban jól állunk a pulykafogyasztást illetően, és a hazai pulykaágazat helyzete is kedvező. De mi a helyzet magukkal, a pulykákkal? A helyzet nem annyira megdöbbentő, mint a csirkék esetében, de így is hatalmas változást mutat. Jól mutatja ezt a tényt, hogy a pulykafogyasztás mértéke évek óta változatlan, miközben egyedszámot tekintve kevesebb pulykát vágnak le. 1960-ban még csak 7,8 kg-t nyomott egy-egy pulyka, míg manapság 13,9 kg számít etalonnak.

Az étkezési célra tenyésztett, fehérmellű pulykák méretének növekedése (1 lbs ~ 453,6 kg) Forrás: Quartz
  Ráadásul, nem csak nagyobbak a mai pulykák, de kétszer olyan gyorsan is nőnek, mint 1966-os elődeik. Egészségügyi gondok itt is jellemzőek, lassúak, szaporodni sem képesek. A legtöbb mai pulykát már mesterséges megtermékenyítés útján kezdik életüket.

Hozzá kell tenni azonban, hogy vannak még normál méretű csirkék és pulykák is. A költséghatékonyság miatt azonban étkezési célra az óriás, de egészségügyi gondokkal küzdő fajtákat részesítik előnyben a cégek.

Készült a 444.hu cikkei alapján.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás