Felborulhat a terménypiac a napraforgóolaj és a repcemag árváltozásai miatt
Nagyot esett az elmúlt időszakban a repcemag párizsi jegyzése, és ez a napraforgóolaj árára is hatással lehet. Sőt, a szója és a búza ára is megingott. Ehhez kapcsolódik, hogy az elmúlt napokban jelentős áremelkedésről lehetett hallani a napraforgómag esetében Magyarországon. Esetenként 10-15 ezer forintos tonnánkénti drágulásról is beszámoltak, és előkerült a kérdés, hogy meddig tarthat ez? Úgy látszik, megint egy hazai specialitásról lehet szó, és a jelenség rövid életű lesz.
Időközben ugyanis alapvető fordulatot vett a maláj pálmaolaj árának szárnyalása a világban: 6 nap alatt 10 százalékot esett, és ez a többi növényolajét is magával rántotta. Erre még ráerősített, hogy India arra szólította fel a kereskedőit: kerüljék a maláj olaj vételét. A háttérben politikai ok húzódik meg, és úgy látszik, hogy nem lesz gyors megoldás. Ráadásul a repcemag ára Rotterdamban is nagyot zuhant: egy hét alatt 15 euróval, mintegy 5 ezer forinttal tonnánként - írta az Agrárszektor cikkében Bidló Gábor, a Budagabona gabonakereskedelmi szakértője.
A másik, a gabonapiachoz kapcsolódó fontos téma az USA és Kína közötti kereskedelmi megállapodás, amely eddig inkább csalódást hozott, és ez is az árak csökkenését eredményezte. A derűlátóbb várakozások szerint határozott javulás indul a kínai keresletben, ám a kereskedőknek rá kellett ébredniük: senki sem tudja, hogy ez mikor következik be. Az agrártermékek esetében Kína csupán annyit vállalt, hogy biztosan vásárol, de azt piaci körülmények között teszi. Ehhez jön még hozzá, hogy szójababból Brazíliában rekordtermés várható. Ugyancsak fontos információ, hogy a központilag szabályozott közúti fuvardíjakban változás várható, és ez olcsóbb szállítást eredményezhet a braziloknak. Ez is azt erősítheti, hogy Kína nem fog csak azért drágábban vásárolni az Amerikai Egyesült Államoktól, hogy jóban legyen vele.
Hirdetés
Az oroszok is mozgolódnak
Az oroszoknál is az állami ellenőrzés szerepének növelésére készülnek. Kezdeményezték egy gabonakartell létrehozását, ami megkavarta a piacokat. Azonban ez is csak egy rövid életű hír volt, mert a 2020. I. félévére engedélyezett 20 millió tonnás orosz kivitel nagyobb, mint amit a piac várt a hátralévő időre. A kartell létrehozásának ötlete csak arra volt elég, hogy a búzaárak nem kezdtek esni, és még 2-3 dollárral feljebb tudtak emelkedni. A politikai harcok eredményeként tehát általános áresés következett be, illetve nőtt ennek a kockázata a terménypiacokon, ami Magyarország számára is a jó lehetőségek végét jelentheti - írta Bidló Gábor, a Budagabona szakértője.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés