Kevésbé igényes, mint a kukorica, kiemelkedő a szárazságtűrése, egységnyi mennyiségű szárazanyag előállításához nagyjából feleannyi vizet használ fel, mint a kukorica. Ugyanazon a termőhelyen aszályos körülmények között legalább 10-15 százalékkal haladta meg a cirok termése a kukoricáét. A cirok olyan helyeken is eredményesen termeszthető, ahol egyéb kultúrák egy átlagos évben nem, vagy csak alig termelnek nyereséget. „A jövő a cirokra fogad” - a Milánóban 2018. november 7-8-án tartott 2. Európai Cirok Kongresszus ígéretes témája mintegy 200 szakembert mozgósított a világ minden tájáról. Az Agro Napló anyaga számolt be arról, hogy két napon keresztül kutatók, termelők, feldolgozóágazat szereplői osztották meg egymással tudásukat és tapasztalataikat valamint tettek fel egymásnak kérdéseket. Abban mindenki egyetértett, hogy a cirokkultúra fejlesztése nagy lehetőség a gazdálkodók és az élelmiszeripar számára, hiszen ez a gabonaféle az összes olyan tulajdonsággal rendelkezik, amelyre szükség lesz a jövő gazdasági és környezeti kihívásai során a kontinensen.
Kecsegtető lehetőség a ciroktermesztés a gazdáknak - képünk Mezőhegyesen készült
A cirokágazatban érdekelt összes szereplő összehangolt munkájára van szükség ahhoz, hogy új és fenntartható piacokat találjunk. A termesztésben állandó mennyiséget és minőséget kell biztosítanunk – ez a szellemiség kell, hogy irányítsa tetteinket - mondta nyitóbeszédében Daniel Peyraube, a Sorghum ID Elnöke. Ez a felhívás a Kína által az amerikai cirokra bevezetett védővámok hatására is utalt, hiszen ezzel új lehetőség nyílik az európai ciroktermesztés előtt, és még inkább előtérbe helyezi az ágazat európai szervezeti fejlődésének szükségességét.
A cirokágazat szakértői által moderált, számos témát érintő tematikus műhelyekben elhangzott, hogy az európai cirok minden olyan tulajdonsággal rendelkezik, amelyre a különböző piacokon szükség van.
A cirok genetikája folyamatos fejlesztés tárgya, így az új hibridek jobban tűrik a hideget és évről évre javul a hozamuk is. Ezek az új tulajdonságok a már a cirokban alapvetően meglévő egyéb előnyös tulajdonságokhoz társulnak - ilyen az alacsony inputanyag- és vízigény, illetve az erős ellenálló-képesség. A cirok számos többféle felhasználásra alkalmas, mint például az állati- vagy humán táplálkozás vagy a biogáz-előállítás. A cirok tehát mind a termelők, mind pedig a feldolgozók számára nagyon sokat ígérő növény.
Az Európai Cirok Kongresszus rendezvényen megvitatták a növény termesztésének kihívásait és lehetőségeit - képünk illusztráció
Válasz a KAP jövőbeni kihívásaira
A 2. Európai Cirok Kongresszus előadásain az éghajlat-változásról, a jövőbeni Közös Agrárpolitika célkitűzéseiről, a fenntarthatóságról, alkalmazkodó- és ellenálló valamint a versenyképességről azt bizonyították, hogy a cirokágazat fejlődése lehetséges választ adhat a kihívásokra. Ezt a meggyőződést a Sorghum ID is osztja, amely, kincstárnoka, Pierre Pagès mutatta be, mit tett eddig azért az egyesület, hogy a cirokból a jövő mezőgazdaságának egyik fontos növénye válhasson.
A cirok ugyanis olyan kulcsfontosságú tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek lehetővé teszik a többféle felhasználást.
Ezért vetnek egyre többen cirkot
A cirok jelenleg a világon az 5. legnagyobb területen termesztett gabonaféle. 5 különböző típusát termesztik, amelyek felhasználása a következő:
  • szemes (emberi fogyasztás, állati takarmány, bioetanol előállítás)
  • siló (állati takarmányozás)
  • cukor (emberi fogyasztás, bioetanol előállítás)
  • biomassza (biogáz előállítás)
  • szudáni fű (állati takarmányozás, biogáz előállítás)
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=rs9cpuCutE0[/embedyt]
Fontos, hogy a szemes cirok beltartalma hasonló a kukoricáéhoz, de kedvezőbb az aminosav-összetétele, illetve 1-3 százalékkal magasabb a fehérjetartalma. További előnye, hogy nem igényel olyan intenzitású növényvédelmet és tápanyag-visszapótlást, mint a kukorica. Kevésbé érzékeny a talaj minőségére. Emiatt olyan helyeken is eredményesen termeszthető, ahol egyéb kultúrák egy átlagos évben nem, vagy csak alig termelnek nyereséget. A termelők így kevesebb ráfordítás mellett biztonságosabban állíthatnak elő olyan terméket, aminek az ára eléri, de jellemzően inkább 10-20 százalékkal meghaladja a kukoricáét.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=oySP92nJ3lY[/embedyt]

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás