Január 15-től életbe lépett az agrárgazdaságok átadását szabályozó végrehajtási rendelet, amelyre az agrárszereplők már hosszú ideje vártak. Az új szabályozás hozzájárulhat a mezőgazdasági szektor megújulásához és a generációváltás felgyorsításához.

Régóta várt szabályozás

Bár a gazdaságátadást szabályozó törvény már 2021-ben megszületett, annak finanszírozási és jogi háttere csak 2024-ben vált teljessé. Az új uniós támogatási rendszer és a hozzá igazított hazai finanszírozási lehetőségek révén akár több tízmillió forintos támogatás is elérhetővé válik a folyamat megkönnyítésére. Az új rendelet célja, hogy az agrárgazdaságok átadása gördülékenyebbé és egyszerűbbé váljon.

Az átadó és átvevő dönti el, hogy a tulajdonjogot is átruházza, vagy csak a használatot tünteti fel a szerződésben (Fotó: Pixabay)

Egyetlen szerződés elegendő

A jogszabály egyik legfontosabb újdonsága, hogy a teljes gazdaság – beleértve a termőföldeket, ingatlanokat, gépeket, vagyoni értékű jogokat, hiteleket és támogatási jogosultságokat – egyetlen szerződés megkötésével átruházható.

A végrehajtási rendelet kidolgozása során az Agrárminisztérium figyelembe vette az eddigi tapasztalatokat, és számos finomítást végzett a szabályozáson. Ennek eredményeként a kormányrendelet pontosan meghatározza a gazdaságátadási szerződés tartalmi és eljárási követelményeit, beleértve a hatósági és banki ügyintézés részleteit is.

Pontos dokumentáció szükséges

Az átadási szerződésben részletesen fel kell tüntetni az átadott földrészleteket, azok települését, helyrajzi számát, művelési ágát, forgalmi értékét és aranykorona-értékét. A felek dönthetnek arról, hogy a tulajdonjogot is átruházzák, vagy csupán a használati jogot biztosítják a szerződésben.

Ugyanilyen részletes kimutatás szükséges az átadandó ingóságokról, ingatlanokról, gépekről, állatállományról és a gazdasághoz kapcsolódó szerződésekről, például támogatási, hitel- és kölcsönszerződésekről. Az eljárás során banki és hatósági engedélyek is szükségesek lehetnek.

A megyei kormányhivatal hagyja jóvá

A szerződést közokiratba kell foglalni, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratként kell elkészíteni. A megkötést követően 60 napon belül a megyei kormányhivatalhoz kell benyújtani jóváhagyásra. A hivatalnak további 60 nap áll rendelkezésére a döntéshozatalra. Az eljárás illeték- és díjmentes, és szükség esetén lehetőség van hiánypótlásra is.

Az új rendelet jelentős előrelépést jelenthet az agrárszektorban, hiszen megkönnyíti a gazdaságok átadását és segíti a fiatalabb generációk bekapcsolódását a mezőgazdaságba.

Akit bővebben érdekel a fenti téma, előadás formájában meghallgathatja a Magro.hu HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia és Kiállításon, 2025. február 13-án a Debreceni Egyetemen. A regisztrációhoz és a bővebb információért kattintson ide!

(Forrás: szabadfold.hu)

Megosztás

További híreink

Irányt mutat az Agrár-EDIH: digitalizációs szaktanácsadással növelhető az agrárvállalkozások hatékonysága

2025.02.10.

Az Agrár-EDIH projekt a digitális jó gyakorlatok terjedését támogatja, fő célja a mezőgazdasági termelők digitális szintlépésének támogatása, továbbá az agrár szaktanácsadók módszertani és szakmai felkészítése.

A lila zöldség, ami a termelőknél és a fogyasztóknál is egyre népszerűbb

2025.02.10.

Évről évre nő a cékla termőterülete hazánkban, a termelés modernizálásának köszönhetően pedig az egy hektárra jutó termésátlag is folyamatosan bővül.

Brit tudós találmánya révén kerülhető el a „foszfogeddon”

2025.02.09.

A foszfát, amely kulcsfontosságú az élelmiszer-termelésben, elárasztja a vízi utakat, de egy új, szivacsszerű anyag visszajuttathatja azt a talajba a növénytermesztéshez.

Felgyorsulhat a generációváltás a magyar agráriumban

2025.02.09.

Január 15-től hatályba lépett az agrárgazdaságok átadásáról szóló törvény végrehajtási rendelete, amelyre már hosszú ideje vártak az agrárium szereplői. Lendületet kaphat segítségével a mezőgazdaság megújulása, felgyorsulhat a generációváltás.

Magyar munkás nincs – sokan már életvitelszerűen munkanélküliek –, maradnak a filippínók

2025.02.09.

Miközben a kormány felére csökkentette a vendégmunkás-engedélyek számát, és szűkíti a potenciális küldő országok körét is, a munkaerőhiánnyal küzdő, de mégis fejleszteni tervező cégek egymás után látják be, hogy csak hazai munkaerővel már nem tudnak működni. A több ágazatot érintő helyzet a mezőgazdaságban és élelmiszeriparban is érezteti a hatását.

Partner

A mikotoxinok járványa

2025.02.09.

A takarmány gyakran tartalmaz különféle mikotoxinokat, amelyek eltérő szerkezetűek. A hatékony toxinkötőket úgy kell kialakítani, hogy ezekből a különböző mikotoxin-struktúrák közül a lehető legtöbbet megkössék. A B.I.O. Tox® nagyon jó értékeket mutat ezen a területen.

Partnerhírek
Partner

A mikotoxinok járványa

2025.02.09.

A takarmány gyakran tartalmaz különféle mikotoxinokat, amelyek eltérő szerkezetűek. A hatékony toxinkötőket úgy kell kialakítani, hogy ezekből a különböző mikotoxin-struktúrák közül a lehető legtöbbet megkössék. A B.I.O. Tox® nagyon jó értékeket mutat ezen a területen.

Partner

Hogyan csökkentheti az állattartás költségeit és növelheti hatékonyságát?

2025.02.09.

A takarmányozás optimalizálása, a genetikai fejlesztések és a precíziós állattenyésztés kulcskérdések a modern állattartásban. Hogyan lehet csökkenteni a hizlalási költségeket? Milyen takarmányozási stratégiákkal érhető el jobb teljesítmény? Hogyan használható a genomika az állattenyésztés hatékonyságának növelésére? Ezekre a kérdésekre is választ ad a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia & Kiállítás állattenyésztési szekciója, amely 2025. február 13-án Debrecenben várja az állattartókat, takarmányozási szakembereket és döntéshozókat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
A Pátrohai Kukorica 2025-ös kínálata már elérhető!

A Pátrohai Kukorica 2025-ös kínálata már elérhető!

Hitelesített telefonszám

29 900 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 170 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás