A hagymatermesztésnek hazánkban komoly múltja van – gondoljunk csak a makói hagymára. Az ágazat versenyképessége azonban még így sem elég erős. A növelés érdekében most egy termelői munkacsoportot állított fel az agrárkamara.

Az elmúlt években fokozatosan csökkent a hagyma termőterülete hazánkban, így tavaly már csak 2 ezer hektáron termesztettek vöröshagymát és 915 hektáron fokhagymát. Ezekről a területekről körülbelül 65-70 ezer tonna vöröshagyma és 6-8 ezer tonna fokhagyma került a tárolókba. A hagymatermesztés csupán néhány megyére koncentrálódik Magyarországon. Vöröshagymát elsősorban Békés, Csongrád, Bács-Kiskun és Jász-Nagykun-Szolnok megyében termesztenek a gazdálkodók, a fokhagyma termőterületének 85 százaléka pedig Csongrád megyében található.

A hagymaexportunk egyelőre nem túl acélos. Vöröshagymából elenyésző, 1-2 ezer tonna kerül külföldre, míg fokhagymából mindössze 6-800 tonna az exportált mennyiség éves szinten. Nem is mennek messzire a hagymaszállítmányok, Romániában és Szlovákiában landolnak rendszerint.

Nagy a verseny, de most segíteni próbálják a hagymatermesztőket
 

Az import esetében már magasabbak a számok. Németországból, Hollandiából, Ausztriából és Szlovákiából 15-18 ezer tonna vöröshagyma jön az országba, mintegy konkurensként a hazai termésnek. A hazánkba áramló fokhagyma pedig jellemzően kínai termék, ebből körülbelül 1400 tonna érkezik évente a hazai boltokba.

A most létrehozott munkacsoport célja, hogy amikor van magyar áru, akkor elsősorban azt árusítsák a hazai üzletláncok és csak holtszezonban adják a külföldi terményt. Egyébként a magyar hagymaszezon június elején indul, akkortól lehet kapni hazai termesztésű, áttelelő hagymát. Szabadföldi vöröshagyma és fokhagyma pedig majd augusztus végétől kerül a polcokra és egészen januárig lehet a magyar árut vásárolni.

A már említett termelői munkacsoporton túl más eszközökkel is próbálják segíteni a magyar hagymatermesztőket. Többek között segítik a tárolhatóság növelését is annak érdekében, hogy a hazai vöröshagyma minősége még betakarítás után fél évvel is megfeleljen a piaci igényeknek, ezzel tovább lehessen hazai termék a boltokban. Ezzel a termelők igencsak jól járnak majd, kevesebb termésük vész kárba, így több bevételük származhat a hagymatermesztésből – legyen szó vöröshagymáról vagy fokhagymáról.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás