Hirdetés
Feltámadt a herpeszvírus
Sajnos Magyarországon ismét megjelent a lovak körében világszerte ismert herpeszvírus. A Nemzeti Lovarda novemberi tájékoztatása szerint egy fóti sportistállóban több ló mutatott lázas, légúti és idegrendszeri tüneteket, amelyek laborvizsgálatokkal igazoltan az EHV-1 fertőzés jelenlétére utaltak. Az érintett istálló három lova korábban részt vett az október 25-27. között rendezett díjlovasbajnokságon a Nemzeti Lovardában.
Tünetek és terjedés
A fertőzött lovak közül kettőnél a hazaérkezést követő kilenc napon belül jelentkeztek lázas és légúti tünetek, majd az egyiknél idegrendszeri zavarokat is megfigyeltek. Bár a versenyhez kapcsolódóan további herpeszkitörés nem történt, a szakemberek felhívják a figyelmet a megelőzés fontosságára. A vírus terjedése közvetlen érintkezéssel, cseppfertőzés útján történik, ami különösen veszélyessé teszi a lovak közötti szoros kapcsolat esetén.
Megfigyelés és megelőzés
A díjlovasbajnokságon részt vett lovak esetében 21-28 napos megfigyelést javasolnak, napi kétszeri lázméréssel. A közvetlen víruskimutatást célzó vizsgálatok szintén ajánlottak a vírusürítés minimalizálása érdekében. A lovasokat és lótulajdonosokat arra kérik, hogy a járványügyi intézkedéseket szigorúan tartsák be, különös tekintettel a szállításra és az esetleges tünetek észlelésére. A legenyhébb tünetek esetén azonnali állatorvosi konzultáció szükséges.
Hirdetés
Mit okozhat a herpeszvírus?
A herpeszvírus légúti tüneteket, mint savós orrfolyás, köhögés és láz, valamint idegrendszeri problémákat, például bénulást vagy keresztgyengeséget okozhat. A kórokozó leggyakrabban a légutakat és az idegrendszert támadja, de a vemhes kancák esetében vetélést is előidézhet. A fertőzött lovak életük végéig vírushordozók maradnak, tünetmentesen, de stressz vagy más hatások miatt a vírus aktiválódhat.
Fontos üzenet a lovasoknak
A herpeszvírus komoly kockázatot jelent a lóállományra. A megelőzés érdekében az alapos megfigyelés, izoláció, és a megfelelő higiéniai szabályok betartása elengedhetetlen. Az időben felismert tünetek és az azonnali kezelés kulcsfontosságú a vírus terjedésének megakadályozásában és a lovak egészségének megőrzésében.
(Forrás: lovasok.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés