A pelletált takarmányok minőségét és tartósságát befolyásolja a pellet alakja, az összetevők tulajdonságai és a takarmánygyári folyamatok, mint például az őrlés, keverés, főzés, nedvesség hozzáadása és tömörítés. A pellet minőségének körülbelül 20%-a az őrlésen múlik. A pelletálás folyamatánál a takarmánygyári eljárások és szabványok szintén döntő fontosságúak.

A pellet alakja, az összetevők jellemzői és a takarmánymalom folyamatai együttesen befolyásolják a pelletálás útján előállított takarmányok minőségét és tartósságát (Fotó: Selko)

A megfelelő őrlés

A pellet minőségének körülbelül 20%-a az őrlésen múlik. A megfelelő szemcseméret meghatározása a takarmánygyártás első alapvető lépése, mivel nagymértékben befolyásolja a tápanyagok felszívódását. A szemcseméret függ a takarmányozásra szánt fajtól – a baromfitápok durvább szemcseméretet igényelnek, míg a sertés- vagy malactápok finomabb szemcséket.

A finomabb őrlés nagyobb hő- és nedvességbehatolást tesz lehetővé. Az összetevők 300 mikronnál kisebb szemcsékre történő őrlése javítja a kondicionálás során a zselatinizálódást, és kiváló minőségű, tartós pelletet eredményez. A durvább őrléssel nő a törékeny vagy törött pellet kockázata, mivel a zselatinizáció nem olyan hatékony, mivel a hő és a nedvesség nem tud olyan gyorsan behatolni a részecskékbe, mint ahogyan az szükséges volna.

A szemcseméretet figyelembe kell venni a szerszám specifikációjában. Ha például 4,0 mm átmérőjű szerszámot használ valaki, de ennél nagyobb átmérőjű lyukkal rendelkező őrlőszitát, akkor a végén a pelletőrlő malmot őrlőként használva újra fogja őrölni a takarmányt. Ez negatívan befolyásolja a pelletőrlő teljesítményét és a pellet minőségét. Kerülni kell az újraőrlés szükségességét. Ellenőrizni kell a receptúrát és biztosítani kell, hogy a berendezés helyesen legyen beállítva a megadott szemcsemérethez.

Miért olyan fontos a keverés?

A keverő a takarmánymalom szíve. Az őrlési folyamat célja az lehet, hogy a végén olyan pellet készüljön, amely az állati fogyasztáshoz szükséges összes tápanyagot tartalmazza. Ha a keverés minőségét nem tesztelik vagy ellenőrzik, ezt a paramétert szinte lehetetlen elérni.

A takarmánypép keverési minőségét befolyásoló két tényező a nyersanyagok szemcsemérete és a keverő hatékonysága, amelyet a variációs együtthatóval (CV%) értékelnek. A CV az a mérőszám, amely igazolja, hogy a malomban vett takarmányminta vagy a gazdaságban elfogyasztott pellet a takarmányozási szakember által megfogalmazott tápanyagok elvárt szintjét tartalmazza.

A keverési gyakorlatot befolyásoló alapvető elemek közé tartozik a használt keverő típusa, kapacitása és a keverési idő. A tétel térfogatának megfelelő szinten kell lennie. A hosszabb keverés nem jelent jobb keverést. Az összetevők hozzáadásának sorrendje szintén fontos. A keverőrendszert minden egyes módosítás után értékelni, ellenőrizni és tesztelni kell. Egy teljes takarmány esetében a jó CV 5-10% között van. A 10% feletti értékek azt sugallják, hogy javításokra van szükség, például a keverési idő növelésére vagy a keverő beállítására.

Miért olyan fontos a pellet tartóssága?

A pellet tartóssága (PDI) egy minőségi mutató, amely azt tükrözi, hogy a takarmány milyen valószínűséggel érkezik épségben az állathoz, hogy elfogyassza. A kívánatos PDI 90-95 fölött van. Ennek a célértéknek az elérése segít elkerülni a takarmányhulladékot a szállítás során vagy a takarmány gazdaságban történő fogyasztásakor.

A PDI-t befolyásoló tényezők közé tartozik a takarmány összetétele, szemcsemérete, kondicionálása, hűtése, a berendezés általános körülményei és a szerszám tömörítési aránya, valamint a takarmány összetétele. A magasabb PDI segít az állatnak energiát megtakarítani, amelyet egyébként a kisebb részecskék felszedésére fordítana. Emellett a takarmány tápértéke is optimalizálódik, mivel a törés miatt kevesebb tápanyag vész el a finomságban.

A szerszám és a henger körülményeit figyelemmel kell kísérni. Az üzemvezetők általában az előállított tonnaszámot tekintik az alkatrészek cseréjének indikátorának. A berendezések állapotának ellenőrzése jobb indikátora lehet a csereidőnek.

A nedvesség kihasználása

A nedvességtartalom optimalizálása segíthet csökkenteni a tárolás, őrlés és hűtés során eredendő nedvességveszteség miatti zsugorodást. A pelletgyártási folyamat egyes szakaszaiban a nedvesség szabályozott mértékű hozzáadása támogathatja a minőséget, az emészthetőséget és a folyamat hatékonyságát.

Például a kondicionálás során gőz hozzáadása javíthatja a pépesített takarmány állagát. A gőz módosítja a takarmány fizikai-kémiai tulajdonságait, kenő- és kötőhatást biztosít, és növeli a takarmány áteresztőképességét. Emellett segíti a takarmány mozgását a pelletálógép mátrixán keresztül, javítva a takarmány emészthetőségét és csökkentve a feldolgozási költségeket.

A nedvességtartalmú technológiai adalékanyagok, mint például a Selko Fylax Forte-HC folyadék, a nedvesség behatolásának és megkötésének, valamint a keményítő zselésedésének fokozására használhatók. Ezek az adalékanyagok nedvességet juttatnak a takarmánytömegbe, biztosítva, hogy az 14-15% körüli nedvességtartalommal érje el a kondicionálót. A Fylax Forte-HC liquid összetevői ellenállnak a feldolgozási hőmérsékletnek, és a takarmány előállítása, szállítása és tárolása után is sokáig aktívak maradnak.

Számos döntés befolyásolhatja a pelletált takarmány minőségét és tartósságát. A folyamatok figyelembevétele, az egyes fajok szemcseméretre vonatkozó követelményeinek ismerete és a berendezés beállításának optimalizálása egyszerű gyakorlattá teheti a tartós, jó minőségű pellet elérését.

(Forrás: allaboutfeed.net)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás