Speciális szállítóeszköz, afféle „anyahajó” érkezik a szántóföld szélére, melyet apró marsjáróhoz hasonló robotok hagynak el, majd megkezdik a terület megművelését. Furcsa vízió ez, de a Fendt szerint könnyen ez lehet a jövőkép a mezőgazdaságban, ahol az emberekre már a munka helyett csak a felügyelet hárulna. Ez lehet a precíziós gazdálkodás egy új szintje.

Nagy fába vágta a fejszéjét a Fendt gépgyártó vállalat a precíziós gazdálkodás terjedése érdekében. A MARS-projekt névre hallgató program – melyet az unió is támogat – keretében olyan autonóm eszközök kifejlesztésén dolgoznak, melyek önállóan képesek elvégezni egy adott földterület bevetését, vagy akár gyomirtását. A Fendt szerint ugyanis ez lehet a mezőgazdaság jövője. Íme, egy videó a jövő mezőgazdaságáról:

[embedyt] http://www.youtube.com/watch?v=FquW_WDBIE4[/embedyt]

Elsősorban kisméretű, elektromos működtetésű járművekben gondolkodik a gépgyártó, melyeket felhő alapú rendszerekkel lehet majd kontrollálni. Így egy applikáció segítségével látható lesz, hol szorgoskodnak éppen az apró munkások – írja az agrarszektor.hu. A Fendt egyelőre csak vetésre dolgozza ki a rendszert, amennyiben viszont működni fog az elképzelés, több munkaművelet során is bevethetik a robotokat.

Impozáns a kis robot, kérdés, mikor kerül forgalomba (Fotó: invenox.de)
 

A MARS-projektben a tervek szerint egy anyahajóhoz hasonló szállító eszközzel vinnék ki a robotokat a földekre, majd a kis munkások önállóan munkához látnának. A munkavégzésről folyamatosan adatokat küldenek majd a kezelő felé, melyet a későbbi munkák során a hatékonyabb termeléshez is fel lehet majd használni.

Meghibásodás esetén a tönkrement robot munkáját automatikusan elvégzik a többiek, így vetés esetén nem maradnak ki sorok egy esetleges hiba esetén. A gépek alkalmazásának előnye, hogy a nap 24 órájában képesek végezni a dolgukat, valamint javításuk, pótlásuk is egyszerű.

Anyajárművet elhagyó robotok... ez lehet a jövő (Fotó: mechaman.nl)
 

Az elvégzett munkák pontos helyzete is a felhőben tárolódik, így a fejlődő növények „testreszabott” ellátásban részesülhetnek, okszerűbb és kevesebb inputanyag-felhasználás mellett növekedhetnek – gondolják a Fendtnél.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Pazarol a magyar: évente és fejenként 11,79 kilogramm készétel megy a szemétbe

2024.11.08.

Az átlagosnál több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például, amikor a szokottnál többször étkezünk otthon.

Paradicsomtermesztés a levegőben

2024.11.08.

Gyökeresen eltérő paradicsomtermesztési módszereket alkalmaznak a gazdák Európában, amelyek alapvetően az éghajlati különbségekből adódnak, de számos egyéb érv is szól egyik vagy másik mellett. A termőföld nélküli, holland rendszerben a paradicsomok nem csak gyorsabban növekednek, de a hozamok is kiemelkedően magasak, ráadásul nagyban csökkenthetők a kártevők okozta kockázatok.

Hogyan tároljuk az almát és a burgonyát egész télen úgy, hogy friss maradjon?

2024.11.08.

A téli tárolásra való előkészületek során az egyik legfontosabb lépés, hogy a burgonya és az alma megfelelően eltartható legyen akár hónapokig.

Eggyel kevesebb eszköz a növényvédelemre: lejár a metribuzin használati engedélye

2024.11.08.

2024. február 15-én lejár az Európai Unióban a metribuzin nevű gyomirtószer használati engedélye, és az Európai Bizottság döntése szerint nem kerül megújításra

Már 119,3 milliárd forintot kifizettek előlegként

2024.11.08.

Az agrártámogatások idei előlegfizetése zavartalanul folyik, a Magyar Államkincstár (MÁK) már október végéig összesen 119,3 milliárd forintot folyósított a mezőgazdasági termelők részére.

Szükség lenne az esőre – a szárazság már veszélyezteti az őszi kalászosok fejlődését

2024.11.08.

Az elmúlt hetekben az anticiklonális hatás következtében Magyarországon száraz és túlnyomórészt napos időjárás volt, ami az őszi talajnedvesség csökkenését eredményezte, különösen a felszíni rétegekben. Bár az éjszakai fagyok már megjelentek, a nappali felmelegedés mérsékelt maradt; a következő napokban is hasonló idő várható, de jövő hét közepétől csapadékosabbra fordulhat az idő.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Partner

Toxinos kukorica és alacsony fehérjetartalmú búza – mit hoz a jövő?

2024.10.28.

Az idei év kihívásai a mezőgazdaságban nemcsak a mennyiségi termésadatokban, hanem a minőségben is megmutatkoztak. A búza fehérjetartalma és a kukorica toxinfertőzöttsége jelentős kérdéseket vet fel a következő szezonra nézve. Párkányi Gábor, a Mertcontrol ügyvezető igazgatója részletesen bemutatja az idei termés minőségét és a jövőbeni kilátásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 3.000 hirdetés 71 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás