A foszformenedzsment a mezőgazdasági termelés legtöbbet vitatott kérdése, mivel ez a tápelem meghatározza a termesztett növények teljes életciklusát a kezdeti fejlődéstől a termésképződésig. A fenntartható foszformenedzsment valójában azt jelenti, hogy csökkentjük a foszfor kimosódást és lekötődést, valamint fokozzuk a növények foszforfelvételét és a tápelem beépülését.

A Roullier csoport kutatás-fejlesztési osztálya a spanyol Takarmányozási és Tápanyagutánpótlási Központtal (CIPAV) és a francia Nemzetközi Agrártudományi Kutatóközponttal (CRIAS) együttműködve hozta létre a védett foszfor hatóanyagot a TOP PHOS-t.

Néhány gondolat a foszforról

A növények szárazanyag-tartalmának megközelítően 0,2%-a foszfor. A nukleinsavak, foszfolipidek, és az ATP alkotóeleme, tehát egyértelmű, hogy foszfor hiányában a növények nem tudnak fejlődni. A szervetlen foszfát (Pi) a kulcsfontosságú enzimreakciók és az anyagcsere folyamatok szabályozásában vesz részt. Nem megfelelő foszforellátás esetén a növények gyökérzete rosszul fejlődik, ezáltal az egyéb tápanyagok felvétele is korlátozott. A fiatal növények fejlődése lelassul, gyakran tapasztalható lilás elszíneződés foszforhiány esetén. A termésképződés idején fellépő foszforhiány rontja a termékenyülést, csökkenti a terméshozamot.

Annak ellenére, hogy a foszfor létfontosságú eleme a növénytermesztésnek meglehetősen kevés innovatív megoldás születik ezzel a tápanyaggal kapcsolatban.

Foszfor a talajban

A talajokban általában 400-1200 mg/kg mennyiségben fordul elő, azonban csak a teljes mennyiség kevesebb mint 5%-a hozzáférhető. Természetes környezetben előforduló alakja a foszfát (PO₄²⁻; H₂PO₄⁻), az oldható szervetlen foszfát, az oldható szerves foszfát és az ásványi foszfát. Az ökoszisztémák végső foszforforrásai a kristályos kőzetek. A foszfátok oldhatósága gyenge, a talaj-alkotóelemekkel kémiai reakcióba lépve kötve marad, így a növények számára sem hasznosítható. Az oldhatatlan állapotba menő foszfor mennyisége függ a talaj pH-értékétől, az oldatban lévő különböző ionok koncentrációjától, a jelenlévő ásványok típusától, a szerves anyagok mennyiségétől és a biokémiai aktivitástól. Savanyú kémhatású talajokon alumíniummal és vassal, míg lúgos talajokon kalciummal alkot nehezen oldható kötést.

Néhány gondolat a foszfortartalmú műtrágyákról

Az oldható foszfort tartalmazó műtrágyák gyártása minden esetben egy kémiai reakción alapul, melynek során a nyersfoszfát feltárása zajlik le. A feltárás módja alapján különböző végtermékek keletkeznek. A kénsavas feltárás eredménye a szuperfoszfát, a foszforsavas feltárás végterméke a triple-szuperfoszfát, a salétromsavas feltárást követően pedig nitrofoszfátok keletkeznek.

A szuperfoszfát (SSP) a legelterjedtebben használt foszforműtrágya. Vízoldható monokalcium-foszfátot és szabad foszforsavakat tartalmaz. A vízoldható hatóanyag tartalom 18% P₂O₅, amiből legfeljebb 5% lehet a szabad foszforsav.

A szuperfoszfát (SSP) azonban agronómiailag nem hatékony! Vízoldható része reakcióba lép a talajoldatban lévő vegyületekkel és gyorsan lekötődik, így a tápanyag nagy része (kb. 70-80 %) elérhetetlenné válik a növények számára. További kockázatot jelent a foszfátok eutrofizációs hatása, mely erősebb a nitrogénformák káros, algaképző hatásánál és súlyos oxigénhiányos állapot eléréséhez vezethet.

https://www.youtube.com/watch?v=gdY2ZTx4B6U

TOP PHOS gyártástechnológia

A talaj oldható szervetlen foszfortartalmának szintje oly módon marad állandó, hogy a talaj szerves foszfortartalma fokozatos mineralizáció útján egészíti ki a veszteséget. A foszfor felszabadulásának sebessége a talajban lefolyó biológiai oxidációs folyamatok intenzitásától függ. Ezt az összefüggést vették figyelembe a Timac AGRO kutatói a TOP PHOS speciális alapanyag kikísérletezése során.

Az egyszerű szuperfoszfát (SSP) hatóanyagot Ca-ionok közvetítésével huminsavhoz kötötték, abszorpciós komplexet létrehozva. Az így létrejött foszfor-humát-komplexek ellenálnak annak a folyamatnak, melynek során a talaj felvehető foszfátkészlete fel nem vehető alakba megy át. Ennek köszönhető, hogy a TOP PHOS technológiával készült műtrágyáinkból a növények számára nélkülözhetetlen foszfor folyamatosan, a talajoldat foszfortartalmának változása ütemében válik felhasználhatóvá.

A reakció közben felszabaduló huminsav fontos szerepet tölt be a kötött formában lévő foszfátok felszabadításában is. Nagy abszorpciós képességüknek köszönhetően magukhoz vonzzák a talajban lévő foszfátokat, mely így azonnal felvehetővé válik a növények számára.

TOP PHOS hatóanyag minden talajtípusra

Az innovatív gyártástechnológiának köszönhetően a TOP PHOS hatóanyag minden talajtípus esetén jól hasznosul, ezért a savanyú talajok tápanyagutánpótlására gyártott EUROFERTIL és a lúgos talajokra szánt DUOFERTIL termékeink is tartalmazzák a védett foszforformát. Nem szabad azonban megfeledkezni a talajok átfogó megismeréséről sem a hozam maximalizálásának érdekében. Ebben segít YIELD SERVICE szolgáltatásunk, melynek segítségével kollégáink bővített talajvizsgálati eredményekre alapozva készítenek tápanyagutánpótlási tervet.

A Timac AGRO alap és startertrágyáinak használata veszteségek nélkül teszi lehetővé a környezetkímélő és fenntartható foszfor utánpótlást! További részletekért keresse Timac AGRO szaktanácsadóját és kövessen minket folyamatosan frissülő Facebook oldalunkon.

(x)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás