Lerágott csontnak tűnik, de ettől még valóban komoly probléma a méhek folyamatos pusztulása világszerte. A fenntartható növénytermesztés viszont sokat tehet a védelmükben, igaz, ehhez alapvető szemléletváltozásra lenne szükség a termesztők körében.

Fenntarthatóság… szinte napi szinten elhangzik ez a fogalom a világon mindennel kapcsolatban, így a mezőgazdaság sem úszhatja meg. És itt gondolhatunk rá a méhekkel összefüggésben is. A fenntartható növénytermesztés ugyanis sokat tehet a gondtalan fennmaradásukért.

A monokultúra nagyon rossz hatással van a méhekre. Egy adott területen, ha például csak napraforgót termesztenek, annak virágzásakor a méhek dúskálnak a táplálékban, folyamatosan ’dolgoznak’ és táplálékuk is van elég. Mi történik azonban a virágzás után? Ott maradnak a méhek, éhesen.

Az egyoldalú táplálkozás a méheknek sem tesz jót
 

A probléma viszont az, hogy a monokultúra a mai, iparszerű mezőgazdaság alapja, így eredendően kellene megváltoztatni a gazdálkodók hozzáállását a növénytermesztéshez. Ezen túl, sokkal jobb lenne a méheknek, ha nem hatalmas táblákon zajlana a termelés, hanem több, kisebb parcellán. Természetesen úgy, hogy nem mindenhol ugyanazt a növényt termesztenék a gazdálkodók, hanem lehetőség szerint úgy állítanák össze a termesztendő növényeket, hogy azok különböző időpontban virágozzanak. Így a méhek is kiegyensúlyozottabban táplálkozhatnának, kondíciójuk javulna, kevesebb lenne a méhpusztulás. Arról nem is beszélve, hogy a kisebb parcellákat sikeresebben tudják beporozni a méhek, így a hektáronkénti átlagtermés is javulhatna.

Érdemes szót ejteni a túlzott vegyszerhasználatról is, amellyel szintén veszélynek vannak kitéve a méhek. A gyomirtó szerek értelemszerűen rákerülhetnek azokra a virágokra is, amelyekből a méhek táplálkoznak és ezáltal könnyen előpusztulhatnak. A műtrágyák pedig megváltoztatják a növények tápanyagtartalmát, ezzel sodorva veszélybe a rovarokat. Célszerű tehát visszább venni a kijuttatott növényvédő szerekből, valamint a műtrágyát szerves istállótrágyára cserélni.

És ami a legfontosabb: a méhek számára kedvező fenntartható növénytermesztés figyelne arra is, hogy sose heverjen parlagon, bevetetlenül a föld. A betakarítás után kerüljön ismét valamilyen – lehetőleg virágzó – növény a terültre, amely később zöldtrágyaként funkcionálhat, miközben a méheknek táplálékot szolgáltat.

A fentiek betartásával máris kevésbé lennének veszélyben a zümmögő beporzók. Ezzel azonban lehet, hogy kevesebb lenne a termés és kisebb lenne a gazdálkodók bevétele is, így valószínűleg sok időnek kell még eltelni ahhoz, hogy a gazdálkodó többsége a fenntartható növénytermesztés elvei szerint gondolkodjon.

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás