Fiatal gazda pályázat 2015-2020 között…
Mit lehet tudni a 2015. évi fiatal gazda pályázatról? 70.000 vagy 40.000 euróra számíthatnak a pályázók? Mi az, ami már biztos, és mi az, amit csak tájékoztatásnak szántak? Ebben segít pályázati tanácsadónk, Miklovicz Péter.
Ahogy minden pályázati rendszerben a mezőgazdasági pályázatoknál is fontos időpont volt 2014. január 1. Egy új 7 éves ciklus kezdődött, sok változással és hatalmas lehetőségekkel a mezőgazdaságban tevékenykedő cégeknek és azoknak, akik a jövőben ilyen területen szeretnének vállalkozást indítani. A hivatalos statisztikák szerint az új beruházások 97%-a kapcsolódik uniós támogatásokhoz, ami a mezőgazdaság esetében komoly közvetlen támogatásokkal is kiegészül. Bár Európában a mezőgazdasággal foglalkozó korosztály átlag életkora folyamatosan nő, szerencsére egyre több fiatal látja a jövőjét ezen a területen, jellemzően saját gazdaság elindítása által. Sok fiatalnak van elege az alkalmazotti létből vagy a városi életből, és ehhez az elképzeléshez sok esetben kapcsolódik egy megvalósítható és jövedelmező üzleti elgondolás is. Azonban az induláshoz a legtöbb esetben szükséges egy kisebb-nagyobb kezdő tőke, ami nem minden esetben párosul a jó ötlettel.
A korábbi évek egyik sikerpályázata volt a fiatal mezőgazdasági termelők induló támogatása, ami az említett problémára nyújt kis túlzással tökéletes megoldást. Az elmúlt rendszerben már több ilyen kiírás volt, és sokat változott azóta, hogy közel 10 évvel ezelőtt megjelent az első ilyen pályázat. Mint minden pályázatnál, itt is nagyon fontos a pontozás, ami szintén sokat változott az évek során. Ez részben a pályázatot kiíró szerv tapasztalatai alapján történt, részben pedig az uniós elvek alapján.
Hirdetés
Sokan várják már a hírek szerint hamarosan megnyíló 2015-ös fiatal gazda pályázatot. Ilyenkor mindig felmerül a kérdés, hogy mi az, ami megváltozik a kiírásban, mi az, ami marad, mivel lehet esetleg növelni az esélyeket, illetve a kulcskérdés, hogy pontosan mennyi az annyi… Sok fórumon, sok önjelölt „szakértő” adja a „tuti tippeket” a következő beadás időpontjától kezdve, az igényelhető támogatás pontos összegéig mindenre. Ezzel kapcsolatban viszont hivatalosan még nincs semmi biztos adat.
Ami több konferencián is elhangzott (inkább tájékoztatás céllal, mintsem fix adat a következő kiírásból), hogy nem fogják megemelni az igénylehető támogatás összegét, tehát marad a 40.000 euró. Szintén inkább irányelvként lehet tudni azt is, hogy támogatott lesz a gazdák közötti együttműködés és a kertészeti, illetve állattenyésztési ágazat. A korábbi évek, és az uniós elvek szerint továbbra is előnyben fogják részesíteni a kistelepüléseken és tanyákon élő és ott dolgozni akaró gazdákat és azokat is, akik hátrányos helyzetű településeken élnek. Szintén biztosra vehető, hogy a pályázaton való induláshoz az alapfeltételek nem változnak, értve ez alatt a következő paramétereket:
- rendelkezni kell mezőgazdasági végzettséggel
- kizáró tényező, ha már valaki pályázott korábban MVH-s támogatásra (értve ez alatt a földalapú támogatást is, és nem értve ide azt, ha valaki a fiatal gazda pályázatra adott be támogatási kérelmet, de elutasították)
- 18 és 40 év között van a pályázó
Mivel a pályázat továbbra is népszerű lesz, nem érdemes elbízni magunkat, ha a fenti fő kritériumoknak megfelelünk és továbbra is azt javasoljuk mindenkinek, hogy mielőtt kifizet nem ritkán több 100.000 Ft-ot pályázatírásra csináltasson egy előminősítést is.
Az viszont mindenképpen jó hír a pályázni vágyóknak, hogy sokkal kiemeltebb program lett a fiatal gazdák induló támogatása, mint korábban volt, ezért a támogatások nagysága is nőtt. Illetve fontos újdonság, hogy külön tematikus alprogrammá nőtte ki magát az említett pályázat a Vidékfejlesztési Programon belül. Tehát az, hogy pl. a földalapú támogatás 25%-kal több lesz a fiatal gazda címmel rendelkező igénylőknek, csak egy része a sok pozitív hozadékokból.
Összegezve a leírtakat, akiknek a legfőbb vágya, hogy a saját lábára álljon, és egy saját gazdaságban valósítsa meg az elképzeléseit, de saját tőkéje nulla vagy minimális, azoknak továbbra is van remény, sőt valamivel jobbak is, mint az elmúlt években.
Szerző: Miklovicz Péter, pályázati szakértő, palyaz.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés